Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kompania saperów z ciechanowskiej jednostki ćwiczyła nad Narwią


Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej nie ustają w podnoszeniu swoich umiejętności zarówno bojowych jak i przeciwkryzysowych. W miniony weekend w Pułtusku ćwiczyli na obu tych płaszczyznach.


W niedzielę szkolenie w stałym rejonie odpowiedzialności odbyli żołnierze ochotnicy służący w kompanii saperów z Ciechanowa, wchodzącej w skład 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Saperzy ćwiczyli w okolicach mostu wyszkowskiego, na nadbrzeżu rzeki Narew.

– Żołnierze szkolili się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to reagowanie przeciwkryzysowe. W tym zakresie ćwiczyli rozwinięcie oraz eksploatację pompy wody wysokiej wydajności. Druga płaszczyzna to szkolenie zgodnie z bojowym przeznaczeniem, w ramach którego żołnierze ćwiczyli przeprawę przez rzekę Bug z użyciem łodzi saperskiej płaskodennej, ustawienie pojedynczej miny przeciwpancernej, przygotowanie i ustawienie sieci ogniowej wybuchowej, rozpoznanie inżynieryjne drogi przy użyciu wykrywaczy min oraz rozwinięcie polowej elektrowni oświetleniowej – podsumowuje por. Rafał Rogala, dowódca kompanii saperów.

Szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności, którym dla żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady obrony terytorialnej jest północna część województwa mazowieckiego, już na stałe wpisały się w system szkolenia. Dla żołnierzy obrony terytorialnej znajomość terenu jest podstawą sukcesu prowadzonych przez nich działań czy to w czasie pokoju czy to w czasie kryzysu. Wykorzystywanie do szkoleń terenów nie będących obiektami wojskowymi pozwala na prowadzenie szkoleń w realnych warunkach co tez wpływa na większy realizm ćwiczonych elementów.

Zostań jednym z nas i razem z nami buduj systemu bezpieczeństwa naszego kraju!

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-63 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl),  który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/

Kolejne szkolenie, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z rejonu północnego Mazowsza rozpocznie się 13 maja w Ciechanowie.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x