Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

228. rocznica insurekcji. Kwiaty i znicze pod Kopcem Kościuszki


Mławianie spotkali się w czwartek 24 marca 2022 r. przy Kopcu Kościuszki, aby oddać hołd bohaterom powstania kościuszkowskiego. W 228. rocznicę insurekcji modlili się w intencji poległych powstańców oraz złożyli kwiaty i zapalone znicze u stóp kopca.


Po odśpiewaniu hymnu państwowego, rys historyczny insurekcji kościuszkowskiej przedstawił zgromadzonym wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej dr Leszek Arent. Jak podkreślił, mławianie mieli swój udział w pierwszej fazie powstania, wspierając działania I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej pod dowództwem brygadiera Antoniego Madalińskiego.

Po modlitwie w intencji powstańców, którą poprowadził proboszcz parafii pw. św. Jana Kantego w Mławie ks. kan. Roman Tomaszewski, przybyłe delegacje – a wśród nich m.in. przedstawiciele parlamentarzystów oraz władz samorządowych miasta i powiatu – złożyły u stóp kopca wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Na uroczystości obecna była z pocztem sztandarowym młodzież Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie.

W Mławie symbolem insurekcji jest kopiec poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, usypany  w 1917 roku z inicjatywy proboszcza parafii wólczańskiej księdza Ignacego Krajewskiego w 100. rocznicę śmierci Naczelnika powstania.  Przekazanie społeczeństwu kopca odbyło się  podczas wielkiej  manifestacji patriotycznej mławian i mieszkańców powiatu. Kolejnym wspomnieniem insurekcji jest tablica poświęcona  Tadeuszowi Kościuszce, znajdującą się na frontonie kościoła św. Trójcy, po lewej stronie od wejścia głównego.

źródło i fot. UMM

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
AN@
8 miesięcy temu

Kościuszko się w grobie przewraca.

bogusła
bogusła
8 miesięcy temu

Brawo PiS, Brawo Kowalewski… To jest to!!!! Takich działań chcemy!!

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  bogusła

Towearzyszka od towarzysza Jarka, że pisze w liczbie mnogiej?
Towearzyszko mów sama za siebie, a nie za innych.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x