Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Obniżka ceny śmieci w Mławie. Dla kogo?


Na najbliższą, marcową sesję rady miasta trafi projekt uchwały w sprawie obniżenia ceny odbioru śmieci. To jednak niekoniecznie powód do radości, przynajmniej dla przytłaczającej większości mieszkańców naszego miasta, dla których stawki nie zmaleją. Obniżka ma objąć jedynie odpady odbierane z nieruchomości niezamieszkanych – czyli głównie od przedsiębiorców.


W lipcu 2020 roku odpady komunalne, które powstają na nieruchomościach nie zamieszkują mieszkańcy zostały  włączone do miejskiego systemu gospodarki odpadami. Rada miasta przyjęła wówczas jako metodę obliczania opłaty dla tych nieruchomości system oparty na ilości pojemników. Opłata za najmniejszy, 120 litrowy ustalona została wówczas na 6,34 zł, za 240 litrowy – 12,69 i tak proporcjonalnie aż do pojemnika 9000 litrowego.

W listopadzie 2021 roku rada miasta podniosła te stawki o prawie 90%. I tak za pojemnik 120 litrowy trzeba było zapłacić już 12 zł, za 240 litrowy – 24 zł i tak kolejno.

W obecnym projekcie uchwały, burmistrz proponuje, aby stawka za pojemnik 120 litrowy zmalała z 12 zł na 8 zł.

Jeżeli radni uchwalą taką propozycję (a zwykle bez problemów uchwalają), takie rozwiązanie spowoduje oczywiście  spadek dochodów gminy z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i to w sytuacji, kiedy od kilku lat miejski system się nie bilansuje (w założeniu wpływy z opłat za odbiór odpadów powinny równoważyć się z kosztami).

Jak jednak napisano w uzasadnieniu uchwały, dochody z opłaty tej grupy (nieruchomości niezamieszkałe) stanowią obecnie ok. 2,75% w planowanych dochodach gminy z tytułu gospodarki odpadami komunalnymi. Jak szacuje ratusz, wprowadzania obniżka spowoduje spadek rocznych dochodów o około 100 tys. zł. Jednocześnie ratusz wskazuje, że w 2019 roku miasto dopłaciło do systemu gospodarki odpadami ok. 1,34 mln zł, w 2020 ok. 930 tys. zł, w 2021 ok. 291 tys. zł. W obecnej sytuacji związanej z napływem do naszego miasta uchodźców z Ukrainy, trudno się zgodzić z twierdzeniem zawartym w uzasadnieniu, że prognozowany skutek finansowy będący efektem przyjęcia uchwały nie wpłynie w sposób zasadniczy na bilans roku 2022.

Procedowana uchwała nie zmienia stawek za odbiór odpadów dla pozostałych mieszkańców. Nadal pozostają one na poziomie 12,5 zł od metra sześć. zużytej wody w przypadku odpadów zbieranych selektywnie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Eryk
Eryk
11 miesięcy temu

Też chciałbym , by liczono mi cenę za śmieci ( jak dawniej) od pojemnika , czyli faktycznej ilości nagromadzonych śmieci ..

GALA
GALA
11 miesięcy temu

koło sklepu „Wzorcowego” to optyk już nawet z domu śmieci przywozi nie wspomnę jak prawie codziennie rano około 7.30 sklepowe wynosi do kosza na chodniku przed sklepem- nas okrada gównojad

Nieznajomy
Nieznajomy
11 miesięcy temu
Reply to  GALA

Zgadza się, ten pan jak mieszkał na Powstańców też śmieci z domu rano cichaczem wrzucał do pomarańczowego miejskiego kosza na papierki, a jak zlikwidowano ten kosz, zaczął je nosić do centrum, do kosza przy jego biznesie.

Wiklowny Kij
Wiklowny Kij
11 miesięcy temu
Reply to  Nieznajomy

Możecie mnie oświecić czemu tak kolo robi , jak płaci się od wody ? Może ma jakąś jazdę….

Wypier..ć
Wypier..ć
11 miesięcy temu

Nieruchomości niezamieszkane? A jaka jest tego definicja, bo hala sportowa obecnie to nieruchomość zamieszkana przez Ukraińców. Może o to chodzi, żeby przerzucić koszty na kogoś innego.

Pieczarka
Pieczarka
11 miesięcy temu
Reply to  Wypier..ć

Wiem za to jaka jest definicja debilizmu.

Mlawianin
Mlawianin
11 miesięcy temu

Pocieszmy się, że niedługo wybory…

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Mlawianin

Kiedy te wybory

J-23
J-23
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Pod koniec 2023 r.

Kuba
Kuba
11 miesięcy temu
Reply to  Mlawianin

Próbuję się pocieszać tym gdzieś tak od 2009 roku i zawsze spotyka mnie wielki zawód. Mławianie są bardzo uparci w swych wyborach i zawsze wybierają tych swoich znanych mimo że złych i liczą na cud, a cudów nie ma.
Obecny mer naszego miasta może jeszcze raz kandydować na obecne stanowisko i z tego co widać ma taki zamiar. Zaczyna się dwoić i troić, żeby na koniec kadencji wypaść dobrze.

Saga
Saga
11 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Chciałabym przypomnieć że obecny mer przyczynił się do zamknięcia drogi na ul Cegielnia, brak przejazdu pod s7- trzeba jeździć dokoła, drogie śmieci, brak pomostu na zalewie ruda- likwidacja, tragiczne nawierzchnie dróg w mieście, układy z deweloperami itd

kolo
kolo
11 miesięcy temu
Reply to  Saga

powinien siedzieć chyba

Piotr
Piotr
11 miesięcy temu
Reply to  Kuba

A mi się podoba w moim mieście.
I zagłosuje na niego bo mi jest potrzebna stabilność w tych trudnych czasach. Nie chcę zmian i obaw. Moje zdanie.

Anonim
Anonim
11 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Stabilność? – idź na plac przy Handlowcu i pobujaj się na którejś płycie 😀
Stabilność to nie to samo co stagnacja, a ty piszesz raczej o stagnacji.
Pamiętaj:
Kto stoi w miejscu, to znaczy, że się cofa i ty właśnie się cofasz.

Anonim
Anonim
11 miesięcy temu
Reply to  Piotr

A co tu jest stabilnego chyba jego pensja

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x