Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żołnierze OT z północnego Mazowsza podsumowują walkę z COVID-19


FOT.DWOT


Wsparcie personelu mazowieckich szpitali i placówek medycznych, monitoring kwarantanny czy wsparcie samorządów to niewielki zakres zadań jakie wypełniali mazowieccy terytorialsi w czasie pandemii.

Najpierw „Odporna Wiosna”, później „Trwała Odporność” – pod tymi hasłami kryje się cały wachlarz zadań jakie przez ostatnie 2 lata wykonywali żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na rzecz służby zdrowia oraz samorządów. Terytorialsi działali na wielu frontach, wspierali personel medyczny w opiece nad pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2, wykonywali wymazy, pomagali na punktach szczepień, wspierali także logistykę wewnętrzną szpitali. Pomoc wojskowych uzyskało 40 szpitali i placówek medycznych. W ramach wsparcia samorządów transportowali żywność oraz środki ochrony indywidualnej. Jednym z pierwszych zadań w ramach działań przeciwkryzysowych do jakich włączyli się żołnierze były wspólne patrole z Policją monitorujące osoby przebywające na kwarantannie. Żołnierze nie zapomnieli także o osobach starszych i weteranach, na których pandemia wymusiła izolację. Często pozostawieni sami sobie mogli liczyć na pomoc żołnierzy, którzy dostarczali im posiłki, ale przede wszystkim byli obok nich, służyli rozmową i wsparciem. W szczytowym momencie do zadań związanych z walką z pandemią brygada delegowała ok 400 żołnierzy dziennie.

Zespoły wymazowe

Przez blisko 2 lata prowadzenia działalności przeciwkryzysowej, ratownicy medyczni 5 MBOT wraz z żołnierzami posiadającymi kwalifikacje pierwszej pomocy pobrali blisko 150 tysięcy wymazów. Wymazy nie tylko były pobierane w punktach przyszpitalnych, ale także od pensjonariuszy w Domach Pomocy Społecznej, w domach osób przebywających na kwarantannie czy od pracowników sezonowych, a także w punktach typu DRIVE – THRU.  Łącznie do pobierania wymazów zaangażowanych zostało 25 zespołów wymazowych.

Żołnierze blisko samorządów

Niemalże od samego początku pandemii żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT czynnie włączyli się we wsparcie samorządów. Na wnioski Ośrodków Pomocy Społecznej przetransportowali blisko 1300 ton produktów spożywczych z banków żywności, które trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin na terenie północnej części województwa mazowieckiego. W ramach wsparcia samorządów żołnierze również pełnili służby w blisko 40 Domach Pomocy Społecznej, gdzie wykonywali pomiar temperatury czy pomagali przy wypełnianiu ankiet. Żołnierze dostarczali także środki ochrony indywidualnej, w które wyposażono blisko 200 placówek oświatowych. Wsparcie wojska uzyskało także 6 Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych m.in. w Ciechanowie, Siedlcach, Mławie.

Ramię w ramię z Policją

Wśród zadań podejmowanych w czasie pandemii, było także wsparcie Policji. Nasi żołnierze pełnili wspólne patrole z policjantami monitorując osoby przebywające na kwarantannie.

Łącznie wykonali ponad 620 tysięcy patroli podczas których sprawdzali czy osoby objęte kwarantanną przebywają pod wskazanym przez siebie adresem i czy nie potrzebują pomocy chociażby w zaopatrzeniu w podstawowe produkty niezbędne do życia, żywność i leki.

Nie zapomnieli o seniorach

Szerokie spektrum zadań wykonywanych w ramach ograniczania transmisji koronawirusa objęło również pomoc i dbałość o seniorów i kombatantów. Na wnioski organizacji pozarządowych, żołnierze dostarczali im ciepłe posiłki, zapewniali transport i opiekę w drodze na szczepienie przeciwko COVID-19, dostarczali zakupy i leki, a co najważniejsze seniorzy w tym kombatanci zawsze mogli liczyć na rozmowę i wsparcie ze strony terytorialsów. Łącznie brygada pod opieką miała ponad 180 kombatantów i seniorów.

Mimo wygaśnięcia pandemii żołnierze nadal służą swoim wsparciem. Pełnią służby na granicy polsko – białoruskiej wspierając Straż Graniczną, a od niedawna biorą udział w działaniach pk. „Niezawodna Pomoc” wspierając administrację publiczną i samorządową w procesie przyjmowania uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

źródło: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Łoś
Łoś
2 lata temu

Walczą ze wszystkim oprócz tego do czego zostali powołani

Anonim
Anonim
2 lata temu

Jak się sami nie pochwalicie to kto by was chwalił?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x