Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

228. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej


Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Burmistrz Miasta Mława oraz Proboszcz Parafii Św. Jana Kantego w Mławie zapraszają na uroczystości związane z 228. rocznicą Insurekcji Kościuszkowskiej. Uroczystości odbędą się w dniu 24 marca (czwartek) o godz. 1200 przed kopcem Tadeusza Kościuszki  na Wólce.


W programie przewidziano modlitwę za poległych powstańców, krótkie wystąpienie dra Leszka Arenta oraz złożenie wiązanek, kwiatów i zapalenie zniczy. Mławianie mieli swój udział w pierwszej fazie powstania, wspierając działania I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej pod dowództwem brygadiera Antoniego Madalińskiego.

W Mławie symbolem insurekcji jest kopiec poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, usypany  w 1917 roku z inicjatywy proboszcza parafii wólczańskiej księdza Ignacego Krajewskiego w 100. rocznicę śmierci Naczelnika powstania.  Przekazanie społeczeństwu kopca odbyło się  podczas wielkiej  manifestacji patriotycznej mławian i mieszkańców powiatu.

W tym dniu warto  również zwrócić uwagę na tablicę znajdującą się na frontonie kościoła św. Trójcy, po lewej stronie od wejścia głównego, która jest poświęcona  Tadeuszowi Kościuszce. 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x