Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wyjątkowo piękna pełnia księżyca nad Mławą


Wczoraj mogliśmy obserwować również na mławskim niebie wyjątkową pełnię księżyca. W tym roku pełnia przypadła jeszcze przed zakończeniem kalendarzowej i astronomicznej zimy, ale to pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. Zjawisko jest wyjątkowe, zarówno ze względu na kształt i wielkość naturalnego satelity Ziemi, ale też ze względu na ciekawą nazwę jaką określana jest na świecie.


Okazuje się, że  marcowa pełnia nazywana jest pełnią Robaczego Księżyca. Takiej nazwy używali amerykańscy Indianie, obserwując jak w tym czasie odwilży  na powierzchnię ziemi wydostają się dżdżownice i inne robaki, pozostawiając na powierzchni charakterystyczne znaki.

Na naszym niebie pełnię można było obserwować wczoraj już od godziny 8:20, kiedy to Księżyc nabrał  idealnie okrągłego kształtu. Dodatkowo, w momencie pełni Księżyc znajdzie się blisko perygeum, czyli punktu orbity okołoziemskiej znajdującego się najbliżej Ziemi. Oznacza to, że tarcza Księżyca będzie większa niż zazwyczaj.

Księżych wyjątkowo pięknie prezentował się też wieczorem nad Mławą. Wyglądem przypominał dodatkową, jasną i dużą lampę zawieszoną nisko nad horyzontem. Na pewno tak romantyczne widoki sprzyjały wczoraj wieczornemu spacerowi.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Guseppe
Guseppe
8 miesięcy temu

Strzeż się pełni.

WIDZĘ
WIDZĘ
8 miesięcy temu

Tak piękna pełnia tylko te hałasy na ulicach przez przybyszow ;PIJAŃSTWO MUZYKA BUTELKI POTLUCZONE.SKLEPY MONOPOLOWE OPANOWANE .ŻEBY TU JESZCZE DARMO WÓDKĘ DAWALI ALE NIE CHCĄ.STAC PRZYBYSZOW NA PAPIEROSY NA WSZYSTKO.LUDZIE NIEDLUGO WAM BIEDA ZAJRZY W OCZY DROGIE KREDYTY OPŁATY PALIWO.DRUKARKI GORĄCE PRODUKUJA PIENIĄDZE BEZ POKRYCIA.WSZYSTKO DLA NICH DARMO.LG MA ZADYSZKĘ PRODUKCJA MNIEJSZA BĘDA ZWOLNIENIA TO KOGO ZWOLNIĄ? 500 PLUS DOSTANĄ EMERYTURY BILETY KOLEJOWE DARMO SZPITALE DENTYŚCI DARMO BEZ KOLEJKI.A MY ILE CZEKAMY NA WIZYTĘ? ARMAGEDON NADCHODZI.LAD WPROWADZILI FIRMY MALE UPADAJĄ NIKOGO TO NIE OBCHODZI.ZŁOBKI DARMO PRZEDSZKOLA A NASZE DZIECI CO PYTAM?TO NASZ KRAJ NIE NASZA WOJNA MY JEJ NIE ROZPĘTALIŚMY A BĘDZIEMY PŁACIĆ I TO OGROMNĄ CENĘ.JUŻ PŁACIMY.ZOBACZCIE CO SIĘ DZIEJE NA ZALEWIE OGNISKA MUZYKA PIJAŃSTWO JESZCZE NIE MA SEZONU.CO BĘDZIE LATEM ? GDZIE SŁUŻBY ?BIEDNE ZWIERZĘTA TAK JAK MY NIE MAJĄ SPOKOJU .JAK ŻYĆ?PANIE BURMISTRZU PROSZĘ ZAREAGOWAĆ? GDZIE EKOLODZY PYTAM?

MŁAWIAK
MŁAWIAK
8 miesięcy temu
Reply to  WIDZĘ

No właśnie gdzie służby? paczki rozdają .BŁYSNĄĆ TRZEBA .WYBORY NIEDŁUGO .

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  WIDZĘ

A krasnal ogrodowy chce misję pokojową organizować w Ukrainie, , czyli wojnę przenieść do Polski.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Wybory jak najszybciej bo 2biliony długi i rośnie

Bank
Bank
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Rozdawnictwo ciąg dalszy nie ma konca

Glapa
Glapa
8 miesięcy temu
Reply to  Bank

Z naszych pieniędzy

Wizjoner
Wizjoner
8 miesięcy temu
Reply to  WIDZĘ

To prawda. Sam widziałem. Trzęsienie ziemi czeka Mlawe

Wincyj
Wincyj
8 miesięcy temu
Reply to  WIDZĘ

To lepiej zapytaj braci kamraci co robili od 30 lat z Polską . Niemraszki , Francuizki robili co chcieli.

Wizjoner
Wizjoner
8 miesięcy temu
Reply to  Wincyj

A ci co robia i za darmo wszystko.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x