Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Uchodźcy znajdą schronienie również w sali gimnastycznej SP 6


Urząd miasta podaje, że obecnie w Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych mamy zarejestrowanych ponad 1200 ludzi, są to głównie kobiety i dzieci, które do Polski uciekły przed wojną. Według wytycznych wojewody samorządy mają przyjmować 1000 uchodźców na 30 000 tysięcy mieszkańców. Powiat Mławski, w którym mieszka blisko 75 000 mieszkańców, powinien więc przyjąć 2 500 uchodźców. Nowe miejsca pobytu powstają w remizach strażackich i salach sportowych na terenie gmin.


W naszym mieście uchodźcy są kwaterowani w Bursie Szkolnej, budynku Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych przy ul. Lelewela 7 oraz w Mławskiej Hali Sportowej (ul. Piłsudskiego 33a). Zgodnie z wnioskiem Wojewody Mazowieckiego ustalone zostało kolejne miejsce – sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. 80. Pułku Piechoty WP.

 – Jesteśmy w trakcie przygotowywania tego miejsca w taki sposób, by zaspokoić podstawowe potrzeby uchodźców – informuje burmistrz Sławomir Kowalewski. Dzięki ofiarności mieszkańców oraz uruchomieniu części środków z puli przeznaczonej na przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym, miasto przygotowuje miejsca do spania, jadalnie, natryski.

Jak dodaje burmistrz Kowalewski, obecnie w Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych zarejestrowanych jest ponad 1200 ludzi, głównie kobiety i dzieci, które do Polski uciekły przed wojną. Dzięki wspaniałej postawie mieszkańców Mławy i gmin powiatu mławskiego, solidarności różnych środowisk, miasto zapewnia im wyżywienie, dach nad głową, artykuły higieny osobistej. Do mławskich szkół podstawowych i przedszkoli uczęszcza obecnie 86 dzieci ukraińskich, które przekroczyły granicę po 24 lutego br.

Jednak miasto pilnie potrzebuje chłodziarek i dużych lodówek, w celu przechowywania żywności.

Nadal aktualny pozostaje apel o przyjmowanie uchodźców na prywatnych kwaterach.

źródło i fot: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
47 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Login
Login
8 miesięcy temu

„Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim”.

George Orwell „Folwark zwierzęcy”

Wiking
Wiking
8 miesięcy temu

Ile tu jest jadu, o co wy się ludzie wogule kłócicie, Jesteście dorosłymi i rozumnymi ludzmi, niech każdy robi co uważa i niech każdy pomaga jak chce i niech każdy ma swoją opinie i wyraża ją jak chce. Niektórym to nigdy w niczym nie dogodzi i nie zadowoli ich własnego ego. Opamiętajcie się i pora wam po rozum, jak nie pomaga wam ten lekarz to zmieńcie na innego

Ela
Ela
8 miesięcy temu

Ilez na tym forum katolikow:) jakby Jezus nagle powrocil na ziemie to pewnie tez byscie powiedzieli ze uchodzca i niech spada do siebie 🙂

Mława
Mława
8 miesięcy temu

Wiecie co, PUTINOWI jednak udaje się skłócić Polaków

BLM
BLM
8 miesięcy temu
Reply to  Mława

proces ten trwa od 1945

Kot
Kot
8 miesięcy temu
Reply to  Mława

Wszystkim się udaje, to żadna sztuka

Jordan
Jordan
8 miesięcy temu

I znów jest kłótnia i nienawiść między ludźmi.Od 2 lat jak zaczął się covid jeden drugiego by zabił,jeden drugiemu wilkiem.Teraz od początku wojny na Ukrainie jest to samo,nienawisc ,kłótnie,obelgi itd.Kazdy ma prawo mieć swoje zdanie,jesli ktoś chce to pomaga.Nie ma żadnego przymusu.Wojna jest czymś strasznym,ale pamiętajmy też o innych potrzebujących.Nie wszystko kręci się wokół Ukrainy.Mieszkamy w Polsce i jesteśmy Polakami.

Jola
Jola
8 miesięcy temu

Proponuję pójść na Lelewela, do Mławskiej Hali Sportowej, Bursy i popatrzeć na te samotne matki idzieci to przestaniecie pisać te brednie….

Łupek.
Łupek.
8 miesięcy temu
Reply to  Jola

Dzban

Aptowicz
Aptowicz
8 miesięcy temu
Reply to  Jola

Weź do domu

Maria
Maria
8 miesięcy temu
Reply to  Aptowicz

Ja wzialem do domu rodzine. Jak rozmawiam z matka tych dzieci nawet nie wiesz buraku przez jaka tragedie przeszli.

Kim
Kim
8 miesięcy temu

Policja mam 3 razy więcej pracy na dołkach większość osób to Ukraińcy tak dziękują za pomoc piją biją się ale od walki. Na wojnie uciekają

Kim
Kim
8 miesięcy temu

Teraz Ukraińcy mają większe prawa niż zwykły Polak

Łupek.
Łupek.
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Za mało ci 500+ wiejski pokurczu?

Kim
Kim
8 miesięcy temu
Reply to  Łupek.

Czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem czy tylko obrażać

Łupek.
Łupek.
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Obraźliwe to są rzeczy które ty wypisujesz. Kobiety uciekające z dziećmi przed wojną,często widzące wśmierć swoich bliskich są obiektem twojej wiejskiej zazdrości… jakim trzeba być dzbanem żeby wypisywać takieczy.

Kim
Kim
8 miesięcy temu
Reply to  Łupek.

Naprawdę widzę że masz kłopoty z czytaniem pokaż jedno zdanie gdzie napisałem o kobietach z dziećmi a większość z nich to młodzi faceci więc albo coś z tobą nie tak albo nie odróżniasz kobiety od faceta a skoro jesteś taki dobry jestem ciekawe co zrobiłeś dobrego dla nich bo większość ludzi dużo mówi a na czyny się to wogule nie przekłada

Magda
Magda
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Akurat jeśli chodzi o uchodźcow to są matki, dzieci i starsze osoby. Na 1200 uchodźcow było 3 mężczyzn.

Michałko
Michałko
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Tak? Jakie? Brednie

Michałko
Michałko
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Tak? Jakie?

Qwer
Qwer
8 miesięcy temu

Polska już się zmienia nie w Polskę ale w Ukrainę
Wszędzie tylko słychać Ukraińcy i Ukraińcy matki z dziećmi z Ukrainy a gdzie są matki półki które potrzebują pomocy bo same wychowują dzieci a niektóre mają i chore dzieci gdzie są zbiórki dla naszych polskich dzieci zacznijcie myśleć o swoich rodakach a nie tylko o nich.
Pomyślcie także a starszych ludziach którym emerytura nie starcz nie mają co jeść

Kim
Kim
8 miesięcy temu

Macie rację dawajcie Ukrainie dla polskich dzieci z domów dziecka nie ma pomocy ale dla leniwych byków z Ukrainy jest

Zosia
Zosia
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Jak Ci przyszło do głowy napisać taki komentarz. Nie do pomyslenia ,że moga byc tacy ludzie jak ty. Czy ktoś Ci zabral z kieszeni na pomoc ? Co Cię obchodzą pieniądze innych. Myślę,że to zwyczajny trol bo normalny człowiek by tego nie napisał.

Kim
Kim
8 miesięcy temu
Reply to  Zosia

A niby skąd rzad bierze pieniądze dla nich z kosmosu polskie rodziny potrzebuje pomocy dla nich nie ma . Ja rozumiem pomagać matkom z dziecmi ale nie młodym bykom za chwilę dostaną PESEL i tak PiS sobie tworzy wyborców brawo

Last edited 8 miesięcy temu by Kim
Łupek.
Łupek.
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Weź się do pracy leniu to nie będziesz skimleć o kolejne datki dla nierobów.

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Wszystkich nas tu pouczasz i ostrzegasz, a ja się zastanawiam, skąd właściwie czerpiesz informacje? Bo piszesz bzdury. Tzw. ukraiński PESEL nie uprawnia do głosowania u nas w wyborach. Polskie domy dziecka, finansowane przez państwo, dodatkowo korzystają z różnych form pomocy, to m.in. pieniądze od wielu fundacji. Ja, w miarę swoich możliwości – tak jak rzesza mławian – pomagam teraz uchodźcom. Ale jeśli się porozumiesz z jakimś domem dziecka i on cię upoważni do prowadzenie zbiórki publicznej na jego rzecz, to na pewno wpłacę więcej niż złotówkę.
Tak na marginesie: masz chyba obsesję na punkcie młodych Ukraińców. Zanim jeszcze wybuchła wojna, na różnych forach pokazywały się wpisy o balujących w Mławie obcokrajowcach. Tylko że osoby przebywające w Polsce przed 24 lutego nie są uchodźcami, nie mają więc uprawnień do korzystania z udzielanej uchodźcom pomocy. Ty na pierwszy rzut oka zgadujesz, kto ma w papierach pieczątkę Służby Granicznej z odpowiednia datą?

Łupek.
Łupek.
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Ile dzieciom z domu dziecka pomogłeś do tej pory????

Kim
Kim
8 miesięcy temu
Reply to  Łupek.

Czy ty naprawdę jesteś tak ciężko myślący czy takiego udajesz

Rodzic
Rodzic
8 miesięcy temu

Rodzice do szkoły 6 nie mogą wejsc bo jest covid .rodzice stali z dziećmi na dworze w deszczu,śniegu, jak wiało bo nie można do szkoły wchodzi nawet jak się jest zaszczepionym.Bo Pan derektor mówił ze pandemia i trzeba ograniczyć dostęp do szkoły. A teraz uchodzcy normalne będą mogli korzystać z szkoły i nie ma żadnych ograniczeń. A może rodzice się teraz boją puszczać dzieci razem z uchodzcami do szkoły? Nikt się nie zapyta o opinię rodziców. W Mławie można znalesc jeszcze inne puste dostępne miejsca dla uchodzcow. Chociaż by sale spotkań naszych radnych 🙂 jednym słowem Putin skasował covida

Pppp
Pppp
8 miesięcy temu
Reply to  Rodzic

Naprawdę wstyd mi za ciebie…(specjalnie napisałem małą litrą)… obyś nigdy nie musiał być uchodźcą… egoisto

Magdalena Grzywacz
Magdalena Grzywacz
8 miesięcy temu
Reply to  Rodzic

Szanowna Pani, kobiety i dzieci, które uciekając przed wojną dotrą do Mławy i zostaną zakwaterowane w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6, nie będą korzystały z obiektu szkoły. Łącznik sali z głównym budynkiem placówki zostanie zamknięty. Uruchomione będzie oddzielne wejście do miejsca pobytu uchodźców. Z pewnością sytuacja jest wyjątkowa, trudna. Proszę pomyśleć co czują ci, którzy musieli opuścić swój kraj i swoje miasta, by chronić życie dzieci. Pozdrawiam

Aptowicz
Aptowicz
8 miesięcy temu

Nie masz już dzieci w Mławie to nie pisz za bezwlosego

Obiektywna
Obiektywna
8 miesięcy temu
Reply to  Aptowicz

Moje dzieci chodzą do szkoły gdzie hala wykorzystywana jest jako miejsce dla uchodźcow. Na myśl by mi nie przyszlo mieć coś przeciwko. Kobiety zabierają dzieci z obszaru wojny a Wy szczujecie. To żenada. Wstyd mi że są tak myślący egoistycznie ludzie w moim mieście. Brawo dla tych co pomagają pracują dniami i nocami. Pomagają i mają wielkie serca. Byle takich było więcej i więcej

BANK
BANK
8 miesięcy temu

proponuje ratusz

Zenek
Zenek
8 miesięcy temu
Reply to  BANK

Żebyś narzekał ze sprawy żadnej nie załatwisz. Naprawdę uważasz ze ratusz to dobre miejsce czy tylko byle klepnąć cos złośliwego.

Namierzył
Namierzył
8 miesięcy temu

Burmistrzu! Do Trzcińca pelrosze zabrac uchodźców!

Spot
Spot
8 miesięcy temu
Reply to  Namierzył

Wsytd za komentarz.
Dupa boli, że ktoś ma dom? Może ty zabierz do swojego domu zamiast kazać komuś?
Brawo burmistrzu za pomoc. Jednoczesnie drogi hejterze to nie jest pomoc samego burmistrza a mieszkańców.

Aptowicz
Aptowicz
8 miesięcy temu

Ludzie , obudźcie się . We wrześniu zabraknie miejsc dla naszych dzieci w szkołach !! Przedszkolach , żłobku . Naprawdę. Uchodźca ma pierwszeństwo

OMG
OMG
8 miesięcy temu
Reply to  Aptowicz

To będzie największa lekcja w historii powojennej Polski , nic po niej i przed nie będzie takie same . Fakt żeby się obudzić jest jak najbardziej na miejscu.

OMG
OMG
8 miesięcy temu
Reply to  OMG

zapomniałem dodać że lekcja miłosierdzia i odnowy .

ziuu
ziuu
8 miesięcy temu
Reply to  Aptowicz

Co proponujesz w zamian, panie obudzony? To prawda, ze nie jesteśmy gotowi na przyjęcie tylu osób i nie jesteśmy w stanie ich sensownie zakwaterować, jednak przypominam, że w ich kraju trwa wojna i uciekali, by ratować życie. Musimy zapewnić im schronienie, a dzieciom szansę na naukę w szkole. Jeśli część tych osób zdecyduje się tu na stałe osiedlić i pracować, na dłuższą metę mogą poprawić naszą sytuację demograficzną i wydolność systemu emerytalnego. To obopólna korzyść.
Narasta konflikt pomiędzy UE i Rosją, niedługo możemy być w takiej samej sytuacji, jak mieszkańcy Ukrainy teraz. Może to pomoże ci okazać uchodźcom więcej empatii.

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  ziuu

Ciekawe tylko czy Niemcy przyjmą Polaków, twierdzą, że zapchali sie już Ukraińcami i więcej nie będą przyjmować. Więc wniosek jest prosty:
Polaków już nikt z Unii nie przyjmie.

Inka
Inka
8 miesięcy temu
Reply to  Aptowicz

A kto powiedział że uchodźcy maja pierwszeństwo?? nie siej paniki tylko weź się za robotę

Obiektywna
Obiektywna
8 miesięcy temu
Reply to  Aptowicz

Dla dzieci z Mławy napewno nie zabraknie miejsc, nie siej paniki i zamieszania

Piwo
Piwo
8 miesięcy temu

Czy kogoś zaczyna walić w głowę z ratusza ? Rozumiem brak włosów ale brak troski o nasze dzieci ! Nie dość ze siedziały w bez ruchu na zdalnym to teraz lekcji WF nie będzie , nie wspominając o basenach zabranych !! Niech bez włosy zabierze ich na swoje ranczo lub da deweloperom. Mieszkania córek i działki której maja to prezenty od kurczaka

OMG
OMG
8 miesięcy temu
Reply to  Piwo

Proszę nie mieszać różnych spraw i próbować już na tym etapie zwalania winy na ludzi których jeszcze nie ma . Do tego co teraz już mamy czyli nienawiść , roszczeniowość i inne patogię na sytuację która będzie niebawem . Czyli do problemów córek które nie chcą chodzić na WF dojdzie problem że jakby chciały to nie będą miały gdzie . Chore to wszystko jak się człowiek tak temu przyjrzy po komentarzach .

Obiektywna
Obiektywna
8 miesięcy temu
Reply to  Piwo

Człowieku o aktywność dziecka rodzic może zadbać. Brak dostępu do hali nie przeszkadza. Wiosną idzie. Polecam na dworze bieganko może nastawienie do świata i epatia Ci wróci

47
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x