Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pomagamy uchodźcom z Ukrainy


Powiatowy sztab kryzysowy w ścisłej współpracy z burmistrzem i wójtami na bieżąco koordynuje działania, dotyczące udzielania pomocy dla osób uciekających z Ukrainy objętej konfliktem zbrojnym. Pomoc udzielana jest każdej osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 r.


Utrzymywany jest stały kontakt z jednostkami samorządu gminnego z terenu powiatu mławskiego, co owocuje dobrą współpracą i współdziałaniem w celu udzielania skutecznej i adekwatnej pomocy w zakresie organizacji miejsc zakwaterowania, wyżywienia, a także wsparcia psychologicznego i pomocy socjalnej dla uchodźców z Ukrainy. 

Od 27 lutego pod przewodnictwem Starosty Mławskiego odbywają się posiedzenia powiatowego sztabu kryzysowego. W działania humanitarne zaangażowani są wszyscy szefowie jednostek samorządu terytorialnego powiatu mławskiego, powiatowe służby, inspekcje i straże, a także powiatowe, miejskie i gminne jednostki organizacyjne.

25 lutego Miasto Mława przy wsparciu samorządów gminnych i powiatu zorganizowało Centrum Pomocy Uchodźcom Wojennym przy ul. Lelewela 7  (tel. 517 753 297). Centrum pełni funkcję całodobowego punktu recepcyjnego, w którym każda osoba uciekająca z objętej wojną Ukrainy uzyska niezbędne informacje. Jest to także baza do tymczasowego noclegu i odpoczynku po przyjeździe na teren powiatu mławskiego. W obiekcie uchodźcy uzyskują także pomoc w znalezieniu zakwaterowania poprzez kierowanie ich do miejsc pobytu zadeklarowanych przez Starostę Mławskiego, Burmistrza Miasta Mława, Wójtów Gmin Powiatu Mławskiego oraz osoby prywatne. W Centrum przyjezdni z Ukrainy otrzymują żywność i artykuły niezbędne do życia w nowym miejscu – odzież, środki czystości, ręczniki czy pościel. W funkcjonowanie Centrum zaangażowani są pracownicy wszystkich samorządowych jednostek organizacyjnych Miasta Mława, Powiatu Mławskiego, Gmin Powiatu Mławskiego, a także wolontariusze.

Od 9 marca Centrum pełni także funkcję obiektu zakwaterowania, dysponując 40 miejscami noclegowymi. Nadal też pozostaje magazynem rzeczy dla potrzebujących. Według aktualnych danych Centrum udzieliło pomocy ponad 1000 osób oraz stanowi miejsce noclegowe dla 38 uchodźców w Ukrainy.

Uchwałą Zarządu Powiatu Mławskiego w dwóch powiatowych jednostkach organizacyjnych tj. Bursie Szkolnej w Mławie i Mławskiej Hali Sportowej zorganizowano odpowiednio 49 i 100 miejsc zakwaterowania uchodźców, w których na bieżąco udzielana jest pomoc. Bursa jest zajęta całkowicie, w hali jest około 90 osób.

Dodatkowo, zgodnie z aktualnymi danymi, na terenie powiatu mławskiego 42 osoby znalazły schronienie w Karczmie Dalnia gm. Strzegowo, 2 osoby w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych  na SM w Dąbku gm. Stupsk, a także w obiektach prywatnych – 38 osób na terenie gminy Radzanów i 28 osób na terenie gminy Szydłowo.

Samorząd powiatowy na bieżąco dostarcza również niezbędne wyposażenie, umożliwiające sprawne funkcjonowanie powiatowych obiektów zakwaterowania. Środki na ten cel pochodzą z uruchomionej rezerwy celowej budżetu powiatu mławskiego. Udzielana jest także pomoc m.in. medyczna i psychologiczna. Ponadto jednostki straży pożarnej z terenu powiatu mławskiego pomagają w zakresie transportu uchodźców do miejsc pobytu.

We wszystkich miejscach zakwaterowania uchodźców wykonywana jest ogromna praca. Działania wspierane są przez wolontariuszy, którzy zbierają i rozdają żywność oraz niezmiennie udzielają pomocy i otaczają serdecznością osoby, które uciekły przed wojną

Starosta Mławski jest ogromnie wdzięczny za pomoc, jaką okazują mieszkańcy powiatu. Nadal jest ona bardzo potrzebna, by zapewnić opiekę coraz większej liczbie uchodźców, którzy każdego dnia przybywają na nasz teren.

 

mat. sponsorowany

autor: starostwo mławskie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Abc
Abc
8 miesięcy temu

Tak, najbardziej starosta pomaga…chyba w gadce, myśli że notowania mu skoczą. Pruderia do potęgi

Mieszkaniec.
Mieszkaniec.
8 miesięcy temu

Czytając te komentaże to czuć tylko wielkie serca i empatię fałszywych ludzi. Tyle to warte ile te wasze fałszywe modły w pierwszej ławce. Banda pseudo krezusów z mławy. Opanujcie się ludzie i idźcie pobiegać w maratonie lub jedzcie się wybawić na wakacjach bo dla nikogo nie jesteście ważni. Poprostu jak nie chcecie pomagać to nie pomagajcie i zostawcie te bezbronne dzieci w spokoju. Karma wraca i kiedyś ty będziesz potrzebował pomocy i przypomnisz sobie tą sytuację jakim ignorantem i zwierzęciem byłeś. Pozdrawiam wszystkich dobrych ludzi co okazali wielkie serca jesteśmy z wami i zawsze pomożemy. Zwykli ludzie.

Mlawianin
Mlawianin
8 miesięcy temu

Wojna w Ukrainie, ich prezydent wzywa wszystkich ochotników z całego świata do walki z Putinem. A tymczasem wystarczy wejść do dowolnego markietu w Mławie o dowolnej porze i można tam spotkać młodych Ukraińców robiących spokojnie zakupy. To swiat ma walczyć o ich niepodległość, a oni spokojnie poczekają aż wszystko się skończy w bezpiecznym miejscu miejscu.

Ostrzegam
Ostrzegam
8 miesięcy temu

Pamiętajcie, że od 2 lat (od rozpoczęcia COVID) jest zakaz eksmisji dla niepłacących za wynajem mieszkania.
Jeśli rząd to nie zmieni (a nie zamierza), to w przypadku braku pieniędzy w budżecie zostaniecie z ręką w nocniku. Będziecie ich utrzymywać w nieskończoność i płacić za nich rachunki.
Są nie tylko biedni Ukraińcy ale też są bogaci, którzy mogą wynająć sobie mieszkanie.

Ukrainka o pomocy Ukraińcom
Ukrainka o pomocy Ukraińcom
8 miesięcy temu

Ukrainka mieszkająca od wielu lat w Polsce o pomocy Ukraińcom. Odsłuchaj.
https://www.youtube.com/watch?v=krOb-ok0-yI

Mława
Mława
8 miesięcy temu

Polacy działając impulsywnie, bez dbałości o siebie i swoich bliskich, bez przemyślenia konsekwencji swoich działań za chwilę będą sfrustrowani i u granic wytrzymałości. Uchodźcy z Ukrainy będą mieszkali w Polsce na lepszych warunkach i prawach niż Polacy. Będą mieli dostęp do wszystkich świadczeń, zwolnieni z podatku i niestety pewnie będą zatrudniani w pierwszej kolejności. Żeby móc właściwie pomagać to trzeba przede wszystkim zadbać o siebie!!!! Wie to każdy, kto niesie pomoc na codzień. Nie chodzi o to by odwracać się od ludzi, którzy znaleźli się w trudnym położeniu, ale by nieść pomoc nie osłąbiając samego siebie. „Nie ulegajmy pokusie zbawiania świata kosztem własnej ojczyzny” – Prymas Wyszyński.

OMG
OMG
8 miesięcy temu
Reply to  Mława

tak mi się przypomniało jak trzeba było ” się poświęcić ” i na chwilę do sklepu założyć poprawnie maseczkę. Albo ostatnio jak była zbiórka kasy dla jakiś zarobasów i guru nie jaki Stanowski tłumaczył że nie mogą sprzedać swoich luksusowych samochodów bo będą się źle się czuli i dlatego zbierają taki skrót myślowy . Siejesz Pan / Pani ferment gadki typu może , słyszałem itp. Mądrości życiowe.

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  OMG

Nie siej pajacu plotek. Nie wiesz – nie powtarzaj.
Wiesz, że dzwony biją, tylko nie wiesz w którym kościele „guru”.

OMG
OMG
8 miesięcy temu
Reply to  Anonim

A konkretnie pajacu ?

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  OMG

W tym rzecz pajacu, że nie napisałeś nic konkretnego, tylko jakieś insynuację i na dodatek jeszcze się czepiasz.

Jadwiga
Jadwiga
8 miesięcy temu

Przesyłam wyrazy wielkiego szacunku dla wszystkich osob zaangażowanych w pomoc .Byłam na Lelewela 7,widziałam ludzi dotkniętych wojną,zatroskane matki i przestraszone dzieci…Mławianie otworzyli swoje serca.

Ad
Ad
8 miesięcy temu
Reply to  Jadwiga

A gdzie jest 6000 Ukraińców którzy zamieszkują nasza Mławe? Czy angażują się w pomoc równie ochoczo jak my Polacy?

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Ad

Wiesz, że tych Ukraińców, którzy przyjechali do Mławy pracować, to teraz zaczynają z zakładów zwalniać? Nie wiesz przypadkiem dlaczego? A może się domyślasz?
Ja się domyślam, ale czas pokaże czy dobrze myślę.
Wiem jedno, nasz rząd na uchodźcach robi sobie PR przedwyborcze…

Magda
Magda
8 miesięcy temu
Reply to  Ad

Tak, ci co mogą mają uchodzcow u siebie w pokojach, przynoszą rzeczy, wielu z nich pracuje z nami w centrum obsługi

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu
Reply to  Jadwiga

Pomoc jak najbardziej potrzebna.Tylko może należałoby z głową rozłożyć siły na zamiary.Jeszcze do niedawna rodzice dzieci byli traktowani w większości mlawkich podstawówek jak trędowaci, zakaz wchodzenia do szkoły, wywiadówki on-line,dzieci w zimę pomimo niskich temperatur wpuszczane do szkoły o konkretnych godzinach.Autobusy na basen dla dzieci zlikwidowane ze względów oszczędnościowo-pazernych,teraz zawieszona działalność hal szkolnych i sportowych że względu na rozmieszczenie tam rodzin z Ukrainy.Wszystko to jakies byle jakie, raczej bez długoterminowego pomysłu.W związku z tym nasuwa mi się jedno pytanie ile osób w potrzebie przyjmie nasz empatyczny Urząd Miasta pod swój dach czy wszystko przeniesione zostanie na barki mieszkańców, którzy ewentualnie mogą się spodziewać podwyżki wszystkiego poza zarobkami?

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Pracownicy Urzędu Miasta i pracownicy Starostwa Powiatowego z pewnością, jak inni, wspierają uchodźców także prywatnie (pomoc rzeczowa, finansowa, wolontariat). Nie każdy, z różnych względów, ma możliwość przyjęcia uchodźców do swojego domu. Jeśli Ty – w przeciwieństwie do tych „bezdusznych urzędasów” – dałaś już dach nad głową, wikt i opierunek jakiejś ukraińskiej rodzinie, to szacunek! 
Myślę, że długoterminowego pomysłu nie ma jeszcze żaden samorząd ani żadne państwo. Głównie dlatego, że w Europie walk i uchodźctwa na wielką skalę nie było od 30 lat (Bałkany). Ale już ruszyła relokacja uchodźców, m.in. z Polski za granicę, na Zachód przewożone są ciężko chore dzieci, organizuje się krajowa i międzynarodowa pomoc finansowa itp. To z czasem powinno się, powoli, jakoś porządkować. Wielu z nas – w jakimś stopniu – bieżące wydarzenia trochę dezorganizują życie, martwi nas prawdopodobny spadek stopy życiowej, niepokoimy się o przyszłość dzieci. To najzupełniej normalne. 
Ale miejmy świadomość, że wojna za wschodnią granicą może mieć dla nas jeszcze poważniejsze skutki. Dlatego dziś – kiedy nie nam spadają bomby na głowy – tak ważne są opieka nad uchodźcami (to zadanie także dla nas), ratowanie życia rannych i podejmowanie starań o zakończenie walk na Ukrainie (rola polityków). 

Dorota
Dorota
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Podwyżki dla pracowników to drażliwy temat dla władzy i ich skarbników. Ciesz się, że pracujesz a jak czegoś prawnie oczekujesz to szantaż zwolnieniem albo celowa redukcja etatu, żeby za chwilę zatrudnić swoje koleżeństwo czy rodzinkę.Najpierw budżet się nie domyka. Później w grudniu wypłacają sobie nagrody. Na podwyżkę 7,5% która należy się
obligatoryjnie bo taki był wskaźnik inflacyjny brakuje pieniędzy w budżecie. Podwyżki tylko dla Wójtów, Burmistrzów itd. Nie wspomnę o Radnych. Trzeba robić inwestucje, drogę do rodzinki itd. żeby przeskoczyć na następną kadencję. Tak postrzegany jest człowiek w niektórych gminach powiatu mławskiego. Teraz ogromne zaangażowanie i pokaz medialny jacy to są cudownie pomocni dla Ukrainy. Jestem za pomocą i pomagam bez rozgłosu ale jako pracownik Jestem rozgoryczona i zniesmaczona a wręcz urażona za brak szacunku dla wieloletnich pracowników i zrównania ich płac do minimalnej krajowej beż względu na rodzaj wykonywanej pracy. Są gminy w których dostrzega się pracę pracowników I otrzymali podwyżki 20 %. Włodarze, obudźcie.się.

Magda
Magda
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Nasz empatyczny urząd codziennie w godzinach pracy i po godzinach, w weekendy pracuje w centrum, w którym przyjął i dał pomoc ponad 1300 uchodźcom, każdy z nas kupuje i przynosi różne rzeczy do centrum. Podwozimy potrzebujących własnymi prywatnymi samochodami, poświęcamy swój czas i energię. Joanna chyba w ogóle nie znasz sytuacji i nie masz pojęcia czym zajmuje się urząd normalnie i teraz w sytuacji wojny na Ukrainie.

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x