Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT oddelegowani do działań na punktach zakwaterowania uchodźców


Fot. DWOT


Już półtora tysiąca żołnierzy wspiera działalność administracji publicznej i samorządowej w organizacji procesu przyjmowania uchodźców na terenie kraju. Do zadań w ramach grup wsparcia relokacji uchodźców zaangażowani są również żołnierze 5 Mazowieckiej  Brygady Obrony Terytorialnej.

Trzy dni po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu grup wsparcia relokacji uchodźców w brygadach WOT w całej Polsce. 

Od 8 marca żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na wniosek wojewody mazowieckiego zostali oddelegowani do działań na punktach zakwaterowania uchodźców. Na chwilę obecną brygada wydzieliła dwie grupy, jedna prowadzi działania na hali Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, natomiast druga w Centrum Expo w Warszawie. Żołnierze 5 Brygady przygotowali hale do przyjęcia dużej liczby uchodźców, pomagają uchodźcom w sprawach organizacyjnych, zapewniają im opiekę od momentu przybycia do miejsca zakwaterowania, terytorialsi posługujący się językiem ukraińskim lub rosyjskim pracują na punktach recepcyjnych i informacyjnych. Terytorialsi również transportują wyposażenia z magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do magazynów wojewódzkich i samorządowych. Taki transport, zawierający 100 łóżek, śpiworów i pościeli dotarł w ostatnich dniach do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pułtusku.

Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców zostały utworzone w każdym województwie po decyzji Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej. Celem działania grup jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej takiej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Łoś
Łoś
2 lata temu

A kiedy w końcu będą się uczyć walczyć…hmmmm ?

Kuba
Kuba
2 lata temu
Reply to  Łoś

Ważne sprzęt mają nowocześniejszy niż regularne, zawodowe wojsko… a ze go obsługiwać nie potrafią, to już inna bajka..

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Pracują jako wolontariusze czy mają określoną stawkę?
Pewnie jak awykle są tylko od przeszkadzania.
Marne to.

OMG
OMG
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

jaki łaskawy komentarz . dziękujemy .

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x