Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dbanie o klimatyzację samochodową


Servicing car air conditioner. Service station. Car repair.


Klimatyzacja w samochodach nie jest już rzadkością. Każdy nowszy pojazd jest w nią zaopatrzony. Zimą przydaje się do nagrzania we wnętrzu, natomiast latem do schładzania. Wynika z tego, że jest używana praktycznie cało rocznie. Dlatego tak istotne jest dbanie o jej czystość. Odwlekanie serwisowania klimatyzacji, może wpłynąć na nawarstwianie się kłopotu, jakim jest powstawanie grzybów. Należy pamiętać, że jest to problem, który może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych oraz obniżenia jakości pracy klimatyzatora.

Dlaczego warto dbać o auto klimatyzację?

Dbanie o klimatyzację jest jedną z ważniejszych rzeczy, jaką każdy posiadacz samochodu powinien wykonywać. Zaniedbywanie tej czynności może prowadzić do namnażania się bakterii, grzybów oraz drobnoustrojów, mogących wywołać wiele chorób w organizmie człowieka. Najczęstszym powikłaniem jest nabywanie nowych alergii. Odgrzybianie klimatyzacji powinno należeć do obowiązkowych czynności wykonywanych w trakcie użytkowania samochodu. Jeżeli nie robimy tego regularnie, w trakcie włączania nawiewu, fragmenty szkodliwych grzybów odrywają się i krążą w powietrzu we wnętrzu pojazdu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci. 

Jak powstają grzyby w klimatyzacji?

Grzyby oraz bakterie najczęściej gromadzą się w parowniku umiejscowionym pod deską rozdzielczą. Służy on do ochładzania powietrza zaciąganego z zewnątrz, dzięki rozprężaniu gazu. Przy wysokim poziomie wilgotności, dochodzi do osiadania się grzybów na tym elemencie. Wraz z upływem czasu problem zaczyna się nawarstwiać i zagrożenie dla zdrowia jest coraz większe. Nie da się usunąć tego czynnika na zawsze, ale przy systematycznym utrzymywaniu czystości, jest on prosty do zahamowania. Oprócz szkodliwego wpływu na zdrowie zagrzybiała klimatyzacja samochodowa Olsztyn, przestaje działać prawidłowo. Przepływ powietrza zostaje stosunkowo zmniejszony. Może pojawić się również nieprzyjemny zapach w trakcie włączania nawiewu.

W jaki sposób czyścić auto klimatyzację?

Ważne jest, aby serwisować klimatyzację samochodową. Profesjonaliści najczęściej zajmują się wymianą filtra kabinowego. Służy on do zatrzymywania nieczystości podczas zasysania powietrza do wnętrza samochodu. Ma to duży wpływ na prawidłową czystość powietrza, zapobieganie nieprzyjemnych zapachów oraz powstrzymaniu problemu, jakim jest zaparowywanie szyb. Warto pamiętać, aby dokonywać wymiany przynajmniej raz do roku. W serwisie możemy również przeprowadzić profesjonalne odgrzybianie. Ten proces polega na poddaniu pojazdu ozonowaniu, jest to zabieg skuteczny i niweluje również nieprzyjemne zapachy. Odgrzybianie można dokonywać samemu za pośrednictwem specjalnych płynów zakończonych długą dyszą. Pozwala to na dezynfekcję oraz pozbycie się grzybów, bakterii, wirusów, drożdży oraz prątków. Zazwyczaj środki mają konsystencję suchej pianki. Dyszę należy umieścić w kanale parownika, a po zakończeniu czynności i odczekaniu czasu określonego przez producenta, należy włączyć nawiew na obieg otwarty, stosując maksymalną moc. Nie zastąpi to profesjonalnych usług oferowanych przez serwis klimatyzacji, ale może pomóc w codziennym dbaniu o czystość. 

Podsumowując, każdy użytkownik samochodu powinien pamiętać o prawidłowym dbaniu o klimatyzacje. Ma to duży wpływ na funkcjonowanie urządzenia, ale przede wszystkim na zachowanie bezpiecznych warunków zdrowotnych. Najlepszym rozwiązaniem może być serwisowanie klimatyzacji u profesjonalistów. W takim przypadku efekty utrzymują się przez dłuższy okres. Nie należy bagatelizować problemu, jakim jest powstawanie grzybów we wnętrzu naszego auta.

 

mat.partnerski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x