Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Janusz Dębski Mławianinem Roku 2021


Znamy już tegorocznego laureata tytułu Mławianin Roku. Decyzją kapituły powołanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej został nim Janusz Dębski – regionalista, społecznik, sportowiec, fotograf, kolekcjoner, animator kultury – opiekun Galerii „13”. Jego kandydaturę zgłosił Klub Seniora Pogodny Uśmiech.


Janusz Dębski jest rodowitym mławianinem. Dzięki jednak swojemu dorobkowi i to w dodatku na wielu płaszczyznach doskonale znany jest również w regionie jako pasjonat fotografii, sportu, posiadacz znaczących kolekcji, czy inicjator i realizator wielu wydarzeń kultury. Jego kontrkandydatami do tytułu Mławian Roku byli Agata Stolarska, zgłoszona przez SP ZOZ w Mławie, Tadeusz Stabach, zgłoszony przez stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe i Andrzej Lampkowski zgłoszony przez stowarzyszenie Pontyfikat Jana Pawła II. 

– Ta nagroda to nobilitacja i bodziec do dalszego działania. To co robiłem i tak będę robił, ale mam też duże plany na dalszą działalność – powiedział naszej redakcji tegoroczny laureat Janusz Dębski. 

Tworzy fotograficzne wystawy dokumentalne i przyrodnicze, które już dziś stanowią wartościowe zbiory z regionalizmu. Od 1998r. opracował 104 tematyczne wystawy prezentując ponad dwa i pół tysiąca zdjęć. Są to m.in. „Dwory i pałace Ziemi Zawkrzeńskiej”, „Cmentarze mławskie”, „Ocalić od zapomnienia – zabytki powiatu mławskiego”, Walory krajobrazowo-historyczne kolejki wąskotorowej Mława – Przasnysz- Krasne, „Impresje przyrodnicze Północnego Mazowsza”, „Rezerwaty i pomniki przyrody Ziemi Ciechanowskiej”, „Kościoły i kaplice północnej części diecezji płockiej”. Prezentował też swoje zbiory na wystawach kolekcjonerski jak choćby: „Pocztówki Warmii i Mazur ”, „Zdjęcia i pocztówki Mławy z lat 1945-89”, „Zabytkowy sprzęt tenisowy rakiety, piłki, puszki, naciągi, pokrowce, torby itp.” Jego wystawy poza Mławą i powiatem były pokazywane w: Działdowie, Drozdowie k. Łomży, Brodnicy, Bogatym k. Przasnysza, Bieżuniu, Biskupcu, Ciechanowie, Chorzelach, Gdańsku, Glinojecku, Grudusku, Grudziądzu, Górznie Iławie, Iłowie, Kurkach k. Działdowa, Krakowie, Lubawie, Lidzbarku Welskim, Makowie Mazowieckim, Nowym Mieście Lubawskim, Ostródzie, Ostrołęce, Olsztynie, Opinogórze, Pile, Pułtusku, Przasnyszu, Prabutach, Płośnicy, Pruszczu Gdańskim, Raciążu, Rostkowie, Sierpcu, Szczytnie, Sarbiewie, Sochocinie, Sulęczynie, Uzdowie k. Działdowa, Warszawie, Zakopanem, Zimnej Wodzie k. Nidzicy, Żurominie i Żyrardowie. Zagościły również w różnych miejscach: muzeach, galeriach, domach kultury, kościołach, supermarketach, szkołach, bibliotekach i w plenerze. Otwarciu każdej towarzyszyła muzyka, śpiew, poezja, taniec, mini teatr oraz pokazy mody.

Na wyróżnienie zasługują również wystawy organizowane przez laureata w Galerii „13”, której najważniejszym celem było i jest wyszukiwanie i promowanie osób, które tworzą przeważnie do szuflady, wielokrotnie bardzo utalentowanych i wrażliwych na piękno otaczającego nas świata oraz aby przeciętny człowiek mógł bez przeszkód obcować ze sztuką. Do chwili obecnej odbyło się 169 wystaw czasowych. Oprócz mławskich artystów z terenu pow. mławskiego swoje dzieła pokazywali także twórcy z: Iłowa, Narzymia, Gruduska, Płośnicy, Działdowa, Bieżunia, Żuromina, Ciechanowa, Przasnysza, Chorzel, Lidzbarka Welskiego, Kiełpin, Nasielska, Nidzicy, Pułtuska, Makowa Mazowieckiego, Ostrołęki, Ostródy, Grudziądza, Leszna, Gdańska, Gdyni, Warszawy, Krakowa, Ukrainy, Włoch, Holandii oraz USA.

Janusz Dębski był założycielem Mławskiego Klubu Fotograficznego, a także uczestnikiem wielu plenerów fotograficznych m. in. w Kotach k. Lidzbarka Welskiego, Ratowie, Brudnicach k. Żuromina i Zakopanem, po których powstawały zbiorowe wystawy poplenerowe.

Był też pomysłodawcą – współorganizatorem Miss Mławy w 2012r., „Nocy Poetyckich Uniesień” w latach 2008-2011, które odbyły się w mławskim parku, a także gospodarzem kilku artystycznych benefisów m. in. Barbary Artowicz i Jadwigi Szymkowicz. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, poetami, muzykami zorganizował i poprowadził kilkanaście spotkań poetycko-muzycznych m. in. w: Mławie, Szreńsku, Stupsku, Radzanowie, Strzegowie oraz Działdowie, Przasnyszu, Ciechanowie, Żyrardowie, Górznie i Płośnicy.  Współorganizator i prowadzący bale Otwartych Serc, zbierające pieniądze na mławskie chore dzieci.  Na jego zaproszenie przyjechała do Mławy znana aktorka Anna Milewska, wielka przyjaciółka naszego miasta.

Wśród pasji Janusza Dębskiego ważną rolę odgrywa też sport – od 47 lat gra w tenisa ziemnego. Jest 13-krotnym mistrzem Mławy w singlu, 9-krotnym w deblu oraz 15 razy zwyciężał w turniejach Grand Prix Mławy, kilkakrotnie w pierwszej czwórce mistrzostw dawnego Województwa Ciechanowskiego, zwycięzca wielu amatorskich turniejów singla i debla na północnym Mazowszu. Od blisko 30 lat działa jako instruktor, później trener młodych tenisistów, zorganizował 11 obozów sportowo-tenisowych  dla dzieci młodzieży m. in. w Bytowie, Gdańsku, Lubawie, Lidzbarku Welskim, Nowym Mieście Lubawskim, Brodnicy i Sulęczynie.

W 1995r. przy TTKF Relax, obecnie Towarzystwo Sportowe Relaks założył klub rowerowy „Romet” gdzie liczni członkowie przejeżdżali setki kilometrów rocznie poznając uroki okolic Mławy i północnego Mazowsza, prowadził kilkadziesiąt rajdów rowerowych opowiadając o miejscach zwiedzanych m. in. Szlakiem Miejsc Narodowych, pilotował trzy rowerowe pielgrzymki do Częstochowy, Rostkowa i Ratowa.

Jako pasjonat historii i sportu napisał kilkaset artykułów przybliżając te zagadnienia oraz bieżące informacje kulturalne Mławy i okolic.

Działalność kolekcjonerska to pasja od najmłodszych lat, wśród zbiorów znajdują się m.in. zbiory filatelistyczne, pocztówki, regionalne wydawnictwa – obecnie może zaprezentować 17 wystaw kolekcjonerskich.

Jako członek Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej zorganizował i prowadził kilkadziesiąt wernisaży wystaw na Mazowszu i nie tylko prezentujące artystyczne osiągnięcia związku – haft, malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia – te największe wystawy liczące prawie po 100 prac odbyły się w: Ostródzie, Płońsku, Makowie  Mazowieckim, Lidzbarku Welskim, Żurominie, Przasnyszu, Brodnicy, Ciechanowie, Raciążu i Mławie.

Jako prozaik debiutował opowiadaniami o tematyce mławskiej w książce pt.  „Okno na świat”, a Jego wiersze można było przeczytać w autobusach, pociągach na ścianach domów, klatkach schodowych, supermarketach itp. a także dodawane do swoich wystaw fotograficznych,

Janusz Dębski w swoim dorobku posiada już wiele nagród i wyróżnień. Są to m.in.:

– w 2001r. statuetka Weny dla Zasłużonego Działacza Kultury przez gazetę Wiadomości Mławskie,

– w 2004r. z rąk starosty Janusza Welenca otrzymał specjalny dyplom i statuetkę za aktywność społeczną, zasługi dla promocji powiatu żuromińskiego,

– w 2015r. otrzymał specjalny dyplom z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika za ratowanie zespołu klasztornego w Ratowie,

– w 2017r. z rąk Ireny Szewińskiej otrzymał tytuł „Pasjonat Sportu”,

– w 2017r. z okazji 30-tu lat GOK-u w Szreńsku otrzymał  statuetkę za działalność na rzecz kultury,

– w 2018r. otrzymał medal Zasłużony dla Miasta Mława,

– w 2019r. otrzymał dyplom i statuetkę „Osobowość roku” od klubu „Pogodny Uśmiech”,

– w 2019r. otrzymał od zarządu Towarzystwa Sportowego Relaks statuetkę za osiągnięcia sportowe i szkolenie dzieci i młodzieży,

– posiadacz kilkudziesięciu dyplomów i podziękowań za pracę społeczną i wolontariat,

– pięciokrotnie nominowany do tytułu „Mławianin Roku”.

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z bliska
z bliska
8 miesięcy temu

WYBÓR DĘBSKIEGO NA MŁAWIANINA ROKU 2021 –ŚWIADCZY TYLKO O JEDNYM, ŻE TEN ZASZCZYTNY TYTUL STRACIL NA SWEJ WARTOŚCI !!!

Szym
Szym
8 miesięcy temu

A ja się dziwię, że zgodził się przyjąć tytuł Mławianina Roku 2021 bo czytając poniższe komentarze nie warto reprezentować takich ludzi, przyznawać się że jest się mławianinem. Z resztą zaściankowość mławian jest znana sąsiednim miastom a raczej województwom.
Brawo Panie Januszu!!!

Last edited 8 miesięcy temu by Szym
z bliska
z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  Szym

A ja się nie dziwię–widocznie piszący te komentarze, znają go BARDZO DOBRZE –DLATEGO POZWALAJĄ SOBIE NA TE KOMENTARZE !!! MAJĄ DO TEGO PRAWO tak jak i ty Szymek , ty nie musisz się przyznawać że jesteś MŁAWIANINEM, bo pochodzisz z CIECHANOWA, !!!—jesteś raczej przyszywanym Mławianinem !!

Seki
Seki
8 miesięcy temu

Zawsze lepiej niż jakiś proboszcz! Brawo!

srs
srs
8 miesięcy temu

Być zamkniętym w parku przez Mławianina roku – bezcenne . Więcej uwag nie mam . Gratuluję.

krzychu67
krzychu67
8 miesięcy temu

BRAWO!!!

jaca
jaca
8 miesięcy temu

TERAZ TO NA DYREKTORA URZEDU PRACY GO – NIKT TAK NIE ZROZUMIE BEZROBOTNYCH JAK SWOJAK

Przyjaciel Galerii 13
Przyjaciel Galerii 13
8 miesięcy temu

Brawo Janusz Dębski, nareszcie!!!!

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Dlaczego nie Andrzej Lampkowski ?

John
John
8 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Ten człowiek ma wielkie ambicje, ale jego zasługi są wielokrotnie mniejsze od Janusza Dębskiego. Wybór Janusza Dębskiego na Mławianina Roku jak najbardziej zasłużony!

Z bliska
Z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  John

I jeden i drugi mają takie zasługi że powini dostać co najwyżej , DYPLOM UZNANIA OD BURMISTRZA,, bo nawet odznaczenie ZA ZASLUGI DLA MIASTA MŁAWY!! to już o wiele za dużo !!!

Mławianka
Mławianka
8 miesięcy temu

W końcu osoba, która faktycznie jest widziana w Mławie. Widziana w tym kontekście, że widać jej działania. Gratuluję.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Mławianka

Henryk Kacprzak- Janusz Wielkie GRATULACJE .Niech Tytuł ten i Wyróżnienie , będą dla Ciebie Inspiracją , bycia Ambasadorem naszej Kochanej Mławy i Powiatu. Życzę Spełnienie Wszystkich Marzeń , Osobistych , Rodzinnych , Zawodowych , aby każdy dzień w Twoim Życiu , Niósł z sobą Więcej , Radości , Miłości i Szczęścia a POGODNY UŚMIECH , NIGDY NIE ZNIKAŁ Z TWOJEJ TWARZY .POZDRAWIAM.

jaca
jaca
8 miesięcy temu
Reply to  Mławianka

widziana bo całe życie na bezrobotnym

Z bliska
Z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  jaca

I żadną praca się nie splamił,!! ale powinniśmy myśleć już o kandydatcie na rok 2022, wybitnym dziennikarzu, który zbiera breloczki tak to SZYMON WYROSTEK !!

Komentator
Komentator
8 miesięcy temu
Reply to  Z bliska

Czy chodzi Ci o dziennikarza będącego jednocześnie działaczem Lewicy? Znaczy się polityka dziennnikarzącego tudzież dziennikarza politykującego? Bo o ile dobrze pamiętam ten dziennikarz potrafił na jednej imprezie składać kwiaty pod pomnikiem z działaczami SLD, i z tej samej imprezy napisał relację jako dziennikarz. Coś mi tu nie gra…

z bliska
z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  Komentator

No oczywiście przecie to według niektórych piszących to wybitna postać dziennikarstwa???? !!! A tak w ogóle to s bardzo dziwię że MŁAWSKA LEWICA POWIERZYŁA — TEMU PANU OBOWIĄZKI PRZEWODNICZĄCEGO !!!! –przyznaje że mi także to nie gra!!! –no ale co niektórzy Mławianie to kupują !!!!

Jan K. Cerkiewski
Jan K. Cerkiewski
8 miesięcy temu
Reply to  z bliska

Do z bliska: podpisz się imieniem i nazwiskiem… to podyskutujemy o Twoich pseudo zasługach dla miasta i powiatu

Jan K. Cerkiewski
Jan K. Cerkiewski
8 miesięcy temu
Reply to  Z bliska

Ten człowiek zrobił więcej od Ciebie… aha Twoja odpowiedź będzie: ja się nie przechwalam, bo zrobiłem najwięcej…. bhahahaha

Z bliska
Z bliska
8 miesięcy temu
  • Mogę ci odpowiedzieć tylko tak — mylisz się i to bardzo, Ja w swych działaniach na rzecz mieszkańców nie zajmowałem się takimi bzdetami,!! Zajmowałem się poważniejszymi rzeczami, pisałem także pod nazwiskiem, ale wtedy byłem OPLUWANY!! między innymi przez takie wybitne postacie jak Ty, a kiedy Ja działałem to ludzie o których teraz się piszę i poświęca tył czasu, to wtedy oni biegali na bosaka za orkiestra !! Nie chcę się przechwalać bo moje opisywanie to była rzeczywistość w działaniu, a nie chwalenie się i narzucanie się mieszkańcom, CO TO JA NIE ZROBILEM !! i to są właśnie pseudo zasługi, a że tacy LUDZIE zostają nagradzani za to pseudo działanie, to ja już nie mam na to wpływu i dobrze!! — ale znając Mławska rzeczywistość mam prawo, aby mieć swoje zdanie, które nie zawsze musi się zgadzać z innymi osobami!! A wręcz opisywana przez mnie, bardzo co niektórym osobom przeszkadza!!!
Jan K. Cerkiewski
Jan K. Cerkiewski
8 miesięcy temu
Reply to  Z bliska

Szanowny Panie… Wiem kim jesteś i co zrobiłeś… Żal mi Pana, bo widzę że chciałby Pan wszystkich zgnoić a sam być na szczycie… Na szczęście tak nie jest. Nie pozdrawiam

Z bliska
Z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  Mławianka

Z tym Panem Dębskim, jest tak samo jak z tym „OLIMPIJCZYKIEM” KASPRZAKIEM wszędzie go widać nawet na spotkania swój portret nosi z medalem, i także go wszędzie pełno !!

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x