Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Waloryzacja świadczeń ZUS. O ile wzrosną?


Pierwsze zwaloryzowane w marcu świadczenia, m.in. emerytury i renty, trafiły na konta świadczeniobiorców. Waloryzacja wynosi 107%.


„Po waloryzacji emeryt ze świadczeniem 1800 zł brutto może liczyć od marca na podwyżkę o 126 zł do kwoty 1926 zł. Przez rok zyska 1512 zł. Emeryt ze świadczeniem 2200 zł brutto może liczyć od marca na podwyżkę o 154 zł do kwoty 2354 zł, czyli przez rok zyska 1848 zł” – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwiększenie świadczeń brutto o 7 proc., czyli tegoroczny wskaźnik waloryzacji, oznacza wzrost wydatków na świadczenia o ok. 14,7 mld zł.

Waloryzacja obejmie 8,5 milionów osób ze świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na samym tylko Mazowszu będzie to 1,14 mln klientów. W regionie płockim dotyczy to prawie 187 tys. świadczeniobiorców. Z kolei w regionie radomskim będzie to ok. 145 tys. osób, a w regionie siedleckim ponad 102,5 emerytów i rencistów. Najwięcej zwaloryzowanych świadczeń będzie na terenie aglomeracji warszawskiej – ponad  706 tys.

Minimum w górę

Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrośnie od 1 marca do kwoty 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł. Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrośnie do 256,44 zł.

Dodatkowym wsparciem dla seniorów w czasach wysokiej inflacji jest 13. emerytura. „Będziemy ją wypłacać bez potrzeby składania żadnych wniosków w kwietniu, w terminach płatności emerytur i rent – dodała prof. Uścińska.

Waloryzacja w Polsce ma charakter cenowo-płacowy. Ma kompensować inflację, a nawet część wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku. Skumulowany efekt waloryzacji emerytur i rent z sześciu ostatnich lat (2017–2022) to 22,9 proc., podczas gdy inflacja (2016–2021) wyniosła 14,5 proc. (różnica 8,4 proc.).

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
jaca
jaca
8 miesięcy temu

CO TAM U PANI KIERWNIK HA HA

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x