Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Szymon Wyrostek i jego breloczki w przasnyskim muzeum


Wczorajszy wernisaż w Muzeum Historycznym w Przasnyszu był okazją do zaprezentowania kolekcji breloczków mławianina Szymona Wyrostka. W gablotach sali ekspozycyjnej zobaczyć można było jedynie część kolekcji liczącą około 500 sztuk. Obecni na wczorajszym otwarciu wystawy mogli wysłuchać też opowieści Szymona Wyrostka o czekającej jeszcze na zbadanie historii powstania ozdoby zwanej współcześnie breloczkiem i kojarzonej na ogół jako ozdobny dodatek do kluczy.


Wśród obecnych na wczorajszym wernisażu byli m.in.  Łukasz Chrostowski, burmistrz Przasnysza, Łukasz Machałowski, wiceburmistrz Przasnysza, dr Andrzej Biały, pasjonat historii i regionalista Jan Chmielewski, Janusz Dębski, opiekun Galerii 13 w Mławie, Edward Kacprzak i Artur Iniarski, dziennikarz Puls Ciechanowa i  „breloczkowy” przyjaciel Szymona Wyrostka.  Gości powitała dyrektor muzeum Agnieszka Brykner a Hubert Dęby przedstawił posiadacza prezentowanego zbioru.  

Cała kolekcja breloczków Szymona Wyrostka zbierana z różną intensywnością od 1995 roku   liczy obecnie 1489 sztuk. Są to breloczki z wielu krajów, miast. Dużą część breloczków stanowią egzemplarze z epoki PRL, są one swoistym odzwierciedleniem ówczesnych czasów.

Na prezentowanej w Przasnyszu wystawie znajduje się 500 sztuk. Ciekawie opowiadał o nich sam ich właściciel. Jak podkreślił, najważniejszym breloczkiem w kolekcji jest ręcznie wykonany breloczek – postać mężczyzny w ruchomej beczce. Ma on swoja nazwę: „The special one” i jak twierdzi Szymon Wyrostek, jest to jedyny taki breloczek w Polsce i świecie. A jako pierwszy w kolekcji breloczków pojawił się gumowy zielony piłkarzyk, kupiony w Lidzbarku Welskim.

Wśród planów Szymona Wyrostka jest też oprócz dalszego powiększania zbioru napisanie książki o historii breloczka, jak też stworzenie specjalnego mini-muzeum breloczka.

– Bardzo dziękuję pani Agnieszce Brykner, Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu za zauważenie mojej kolekcji oraz pracownikom za profesjonalne przygotowanie Wernisażu Wystawy. Dziękuje wszystkim, którzy przybyli na wernisaż i wysłuchali przygotowanym przeze mnie wykładzie o historii breloczka do kluczy – powiedział na zakończenie Szymon Wyrostek, kolekcjoner breloczków.

Więcej o kolekcji można poczytać na facebookowym Fanpage: Breloczki – Moja Pasja (Breloczki – MOJA PASJA | Facebook)

JK

Szymon Wyrostek urodził się 23 marca 1984 roku w Ciechanowie. Dziennikarz, felietonista, fotografik i działacz społeczny.  Pracował jako dziennikarz, fotoreporter w gazetach lokalnych na Północnym Mazowszu, Działdowszczyźnie i Olsztynie. Jest autorem wielu wywiadów, artykułów, reportaży i felietonów. Na swoim koncie ma wystawę zdjęć pt. „Zatrzymane w kadrze”, która odbyła się w Galerii 13 (2008 rok), wystawa breloczków do kluczy pt. „Kółko od breloczka”, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie (2017 rok) i wystawę fotograficzno – dziennikarską z okazji 15-lecia działalności dziennikarskiej, odbyła się również w galerii 13 (2018 rok).

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
3 2 votes
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
Piotrek
5 miesięcy temu

Super kolekcja. Fantastycznie że ma Pan takie hobby. Ważne w życiu aby mieć pasje.
Ja kolekcjonuje odznaki sportowe. Dzięki tej pasji zwiedziłem wiele miast, często pojawiam się na giełdach kolekcjonerskich.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Jak wy lubicie tak anonimowo kopać człowieka, bo się czymś tam wyróżnia, bo ma inne priorytety niż wy. Niektórzy pewnie nawet go nie znają, ale kopią. To taki narodowy sport, a szczególnie taki malomiasteczkowy. Jak wam nie wstyd. Co ten człowiek wam zrobił?

Ciekawe jak byście się czuli jakby to was tak kopano. Potraficie to sobie wyobrazić? – podejrzewam, że nie, bo macie pewne ograniczenia umysłowe.

Żal mi was. Jesteście naprawdę płytcy. Może zamiast oceniać z własnej perspektywy czyjeś horyzonty myślowe, oceńcie najpierw swoje wlasne horyzonty myślowe. Chyba od tego winniście zacząć.
Zachowujecie się jak pluskwy żywiące się krwią swoich niewinnych ofiar.

Z bliska
Z bliska
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

A tobie najlepiej wychodzi, zabierać głos i umoralniac ludzi !! Jesteś jeszcze gorszy jak pluskwa !!

Anonim
Anonim
1 rok temu

ale was wszystkich d.upa boli.

Z bliska
Z bliska
1 rok temu
Reply to  Anonim

Czy to że tak perfidnie napisałeś, ty o przestanie cię d **pa, boleć, chociaż uważam że ciebie to raczej mocno boli głowa !!

Droner
Droner
1 rok temu

Zamiast pasji z zakresu kultury i sztuki zbieranie pierdółek. O czym to świadczy?

Garnier
Garnier
1 rok temu

Dał nam świadectwo na jakim poziomie jest ten człowiek.
Na stare lata będzie zbierał stare gazety, złom itd. ze śmietnika aż się robactwo zalęgnie. To jest choroba. A w tym przypadku widzimy początek.

srs
srs
1 rok temu

pamiętam jak w latach 90 tych z kolegą uruchomiłem taki projekt że zbieraliśmy etykiety z wina. Kolega poszedł siedzieć i jakoś temat umarł .

Z bliska
Z bliska
1 rok temu
Reply to  srs

No ale że ty zostałeś i chyba dalej zbierasz?? Ale butelki po winie ??

Sllls
Sllls
1 rok temu

Kolejny z ciechanowa

Hipi
Hipi
1 rok temu

A kto bogatemu zabroni????

Alfred
Alfred
1 rok temu

Jakie pasje (hobby) taki człowiek. „Płytkie” pasje to wąskie horyzonty myślowe. A zbieractwo (także śmietnikowe) do tego zalicza się.

Krytyk
Krytyk
1 rok temu

To tak jak zbieranie kapsli od butelek.
Kiedyś w czasach PRLu niektórzy ludzie kolekcjonowali puste paczki po zagranicznych papierosach i puszki po napojach.
To „zbieracto” niektórym zostało do dzisiaj. Zbieractwo jest też niekiedy definiowane jako stan zaburzenia psychicznego, szczegolnie u osób w podeszłym wieku.
Rodzaj pasji świadczy o człowieku im głębsze intelektualnie jak chociażby czytanie ksiązak tym lepiej bo daje mozliwość samorozwoju. W przypadku wszelkiego rodzaju zbieractwa to raczej dzialanie dość płytkie dla ludzi o wąskich horyzontach myślowych.

Z bliska
Z bliska
1 rok temu
Reply to  Krytyk

Choryzonty myślowe tego Pana miałem możliwość poznać już parę naście lat temu, jak widać raczej, te choryzonty się pogorszyły, czyżby na prawdę ta pasja zbieractwa, na to wpłynęła!!!

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x