Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miasto apeluje o pomoc dla uchodźców. Potrzebna nowa bielizna dla kobiet i dzieci


Przez Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych w Mławie (COUW) przewinęły się już setki, a może nawet tysiące osób poruszonych lub dotkniętych wojną w Ukrainie. Ratusz szacuje, że na terenie Powiatu Mławskiego może przebywać około 2000 uchodźców wojennych, ponad 300 zarejestrowało COUW, prawie wszyscy zyskali dach nad głową.


Do COUW-u zgłaszają się darczyńcy – osoby, które przywożą jedzenie, ubranie, leki, kosmetyki, środki opatrunkowe. Każdego dnia pracują w nim wolontariusze, którzy oferują swoją pomoc bezpłatnie i bezwarunkowo. Są wśród nich harcerze ZHR, którzy codziennie układają dostarczane przez darczyńców rzeczy i wydają pomoc potrzebującym. Są także tłumacze, bez których często nie moglibyśmy poznać oczekiwań potrzebujących. Jest w końcu obsługa COUW – pracujący po godzinach urzędnicy, nauczyciele, strażacy, dzięki którym Centrum – jako jedyne w regionie – jest stale otwarte, przez całą dobę. Codziennie, także w nocy, przybywają do naszego miasta uchodźcy. Często to osoby po strasznych przeżyciach, głodne, zziębnięte, zestresowane. Bez drugiej zmiany odzieży, bielizny, kosmetyków i środków do życia są wdzięczni za wszelką okazaną pomoc.

Potrzeby COUW zmieniają się codziennie, a gromadzone zapasy topnieją w oczach.

– Wczoraj obsłużyliśmy ponad 90 uchodźców. Wszystkim wydaliśmy pakiety podstawowe – bieliznę, kosmetyki, odzież, i jedzenie – wyjaśnia Sekretarz Miasta Mława Magdalena Cecelska, która na zlecenie burmistrza koordynuje pracę COUW.

W sprawie uzupełnienia tych potrzeb burmistrz Sławomir Kowalewski zwraca się o pomoc do mieszkańców, którzy chcieliby wesprzeć potrzebujących. COUW czeka na nową bieliznę dla kobiet i dzieci w różnych rozmiarach (majtki, koszulki, skarpety, rajstopy, a także kapcie, klapki gumowe, piżamy) oraz na artykuły szkolne (kredki, flamastry, mazaki, bloki, zeszyty) i spożywcze – najlepiej w zbiorczych opakowaniach. Obecnie potrzebne są konserwy mięsne i rybne, dżem, pasztet, miód.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wzk
Wzk
8 miesięcy temu

Burmistrz czy reszta ekipy przy korytach ma to gdzies mysla o swoich dupach przecierz maja ludzi od tego 🙂

XAWERY
XAWERY
8 miesięcy temu

APELE , APELE cały czas to dobrze mieszkańcy nie pozostają obojętni — i spieszą z pomocą dla ludzi których tak okrutnie potraktował los tej niepotrzebnej WOJNY !!— Ale czy my mieszkańcy wreszcie doczekamy się informacji, od PANA BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO — ile miasto przeznaczyło środków aby pomagać tym ludziom ??? i dlatego nie wystarczą tylko apele, bo pracownicy urzędu pomagają ale biorą za to i tak wynagrodzenie, A POMOC LEZY W ZAKRESIE ICH OBOWIĄZKÓW !!!

Dick
Dick
8 miesięcy temu
Reply to  XAWERY

Pi….rdolenia ciąg dalszy, w sumie burmistrz powinien spieprzyć jak Beck do Londynu i byłby spokój. Wtedy wjechali by na włości Xawery, dziadekXxx , stara zanajomowa i reszta bandy z forum i robili by to samo czyli apelowali . Już widziałem gadki typu ale jak to rozdają moje podatki , nic nowego nie wnosicie do układanki i nie wniesiecie a stwierdzenie typu a nie mówiłem nie ma znaczenia …

Xawery
Xawery
8 miesięcy temu
Reply to  Dick

Komentarz, pracowników pewnego wydziału propagandy że RATUSZA,!!!

z bliska
z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  Dick

JESLI CHODZI CI O TO PIE****LENIE– to nie ten adres powinieneś zgłosić się do jakiegoś najbliższego domu uciech, i tam zaspokoiysz swoją HUĆ !!

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x