Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jest rządowe wsparcie. Do 1200 złotych miesięcznie dla osób przyjmujących rodziny z Ukrainy


fot. archiwum KPRM


Rząd przyjął zapowiadany wcześniej projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, dający możliwość podjęcia pracy w naszym kraju oraz zapewnienie opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji. Dzięki nowym przepisom obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Nowe przepisy zakładają również wsparcie finansowe dla osób, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy.

Najważniejsze rozwiązania projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Legalny pobyt na terenie Polski

Dzięki nowym przepisom obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju.

Przewidziano także ścieżkę dalszej legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, którym pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Będzie ono udzielne jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.

Dostęp do polskiego rynku pracy

Projekt ustawy gwarantuje dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy.

Obywatele Ukrainy będą mogli również skorzystać z usług w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach jak Polacy.

Udzielanie pomocy – świadczenia społeczne

– Nie zostawiamy samych sobie również samorządów. Otrzymają one wsparcie budżetowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia – mówił premier.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, będą mieli prawo do świadczeń społecznych czy dofinansowania dotyczącego obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Przewidziano pomoc obywatelom Ukrainy udzielaną przez wojewodów i samorządy. Może ona polegać m.in. na zakwaterowaniu czy zapewnieniu całodziennego wyżywienia zbiorowego.

Utworzony zostanie Fundusz Pomocy. Środki będą przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z pomocą udzielaną obywatelom Ukrainy przez samorządy.

Jednorazowe wsparcie na utrzymanie

Obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę w rodzinie.

Będzie ono dotyczyło w szczególności wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

Opieka zdrowotna

Każdy obywatel Ukrainy będzie miał zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia, na tych samych zasadach, co obywatele Polscy.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każde świadczenie medyczne dla obywatela Ukrainy w publicznej służbie zdrowia. Finansowanie tych świadczeń jest zagwarantowane z budżetu państwa.

Oświata i wychowanie

Specustawa wprowadza także regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie. Rząd przeznaczy dodatkowe środki z budżetu państwa na kształcenie uczniów z Ukrainy.

Ukraińscy studenci, którzy uciekli przed wojną będą mogli kontynuować naukę na polskich uczelniach.

Polacy aktywnie włączyli się w akcje wsparcia na rzecz Ukrainy

W ostatnich dniach Polacy dają piękny wyraz solidarności z obywatelami Ukrainy. Otwierają im swoje domy i serca w najtrudniejszym dla nich czasie. Polacy zawsze mieli wielkie serce – podkreślił premier dziękując Polkom i Polakom, za dotychczasową pomoc na rzecz osób uciekających przez wojną. Jak dodał, łatwiej jest pomagać ze wsparciem finansowym, dlatego osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy otrzymają dodatkowe środki. Będzie to kwota 40 zł dziennie na osobę, czyli 1200 zł miesięcznie. Wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.

źródło: KPRM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
41 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hemi
Hemi
8 miesięcy temu

Czymś zupełnie niesłychanym jest, że w czasie wojny, kiedy mamy nienotowany nigdy w historii napływ uchodźców (1,3 miliona!), politykierzy z totalnej opozycji knują za granicą, w Brukseli, przeciw polskiej racji stanu i przeciw państwu polskiemu, które pozwalają sobie bezczelnie nazywać „państwem PiS”.

Dziś jedna taka pozwalała sobie podjudzać zagranicą przeciw Polsce i oskarżać polską Straż Graniczną o rzekomą dyskryminację, to już są szczyty bezczelności.

Jeśli ktoś nie widzi różnicy między prawdziwymi uchodźcami – kobietami i dziećmi uciekającymi z Ukrainy przed bombami a zdrowymi jak koń migrantami przepychanymi tu przez reżim Łukaszenki, to znaczy, że nadaje się jak najbardziej na elektorat totalnej opozycji:):).

Xawery
Xawery
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Skończę te swoje komentarze DURNIU, posłuchaj JAKIEGO, CO WYGADUJE W PARLAMENCIE, jesteś taki sam baran jak on !!! Dla ciebie najlepiej jakby opozycja szła na pasku PIS, TEJ BANDY ZLODZIEJI !!

Alan
Alan
8 miesięcy temu

Rządowe wsparcie? Rząd nie ma swoich pieniędzy, ma pieniądze ale zabrane podatnikom.

Sss.
Sss.
8 miesięcy temu

Szkoda tych ludzi a zwłaszcza dzieci,wojna jest okropna.Tylko ciekawe kto by nam Polakom pomagał,gdzie byśmy uciekali?Pewnie nikt.Bedzie bardzo ciężko z pracą dla nas,zwlaszcza dla kończących szkołę.Bieda czeka Polaków.

Wert
Wert
8 miesięcy temu

Ten kraj to niech zacznie o swoich obywatelach myslec , niedlugo zadyma bedzie w Polsce miedzy ludzmi nie brak bedzie Putina z wojskiem jak tu taka zagrywka rzad dobrze wie w co gra i o co tu chodzi chyba ze stworza Rzeczpospolita Ukrainska :)) smiech i zal co w tej Polsce sie wyprawia pojeby przy korycie

Edi
Edi
8 miesięcy temu
Reply to  Wert

To będzie V kolumna.

Nie polityk
Nie polityk
8 miesięcy temu

Chory kraj, chore miasto. Ludzie uciekają przed wojna a Wy ciągle tylko temat PIS. Polityka ponad realia. Pewnie że napływ ludności z Ukrainy to duży wydatek dla całego Państwa ale gdzie Ci ludzie mają się podziać? Nie wpuszczając ich do Polski nie bylibyśmy wcale dużo „lepsi” od Putina… To teraz wszystkie polityczne trolle wzywam Was do odpowiedzi… Skoro ten rząd taki głupi taki zły ceny rosną a Morawiecki się bogaci to co Wy szanowne trolle radzicie zrobić? Bo to już się stało. Wojna stała się faktem. Podrzuccie co trzeba zrobić żeby żyło nam się lepiej a nie piszecie głupoty i narzekacie. Czas start. Ile będzie odpowiedzi? A i nie jestem zwolennikiem PIS. Ale głupoty ludzkiej tym bardziej nie popieram.

Anonim.
Anonim.
8 miesięcy temu
Reply to  Nie polityk

No tak, rządowi wolno uchwalać sobie bezkarność za wszelkie bezprawne działania w imię pandemii, stanu wyjątkowego czy wojny tak w Polsce jak i w krajach ościennych i rozkradać majątek Polski, bo będą bezkarni, ale my naród polski, mamy milczeć i przymykać na to oczy, tak? Czyli mam mamy zachowywać się jak Rosjanie wobec władzy i putina?

Last edited 8 miesięcy temu by Anonim.
Xawery
Xawery
8 miesięcy temu
Reply to  Nie polityk

A ja nie rozumiem głupoty takiego pisania, przeczytaj SOBIE dokładnie ta spec ustawę, może zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi, że cały czas mówimy PiS, — ano dlatego że PIS TO BANDA ZLODZIEJI I OSZUSTÓW !!!

Hemi
Hemi
8 miesięcy temu

Warszawski fircyk, 50-letnia „młoda siła KO”, ogłosił niedawno, że samorządy jakoby same sobie doskonale dają radę z kryzysem ukraińskim.

Po czym oo dwóch dniach przyznał, że oni już sami nic nie mogą, i że potrzebna jest pomoc rządu.

Podobnie było z rurą ściekową – najpierw, że po co rząd się miesza, że samorządowcy z jedynej słusznej KO sami sobie poradzą.

Przy czym rychło okazało się, że gdyby nie działanie rządu, to nieczystości i fekalia pewnie do dziś dnia wlewałyby się do Wisły.

Taka jest prawda o „skuteczności” opozycji, paplanina i PR, a prawdziwą robotę wykonuje kto inny.

staraznajoma
staraznajoma
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Hemi, fircyku, zamknij się, nie odkręcaj kota ogonem. Wiedziałam, że tego artykułu nie popuścisz, że wetkniesz tu swoje, pisie mądrości.

Powiedz co ma znaczyć ten wasz zapis o Waszej bezkarności w ustawie o pomocy dla Ukrainy? Jak wy pięknie umiecie na wszystkim robić interes.
W polskim ładzie np. wetknęliście sobie remonty pałacyków do nielimitowanych odliczeń podatkowych.

Druga sprawa, to rząd nie miał i nie ma żadnych swoich pieniędzy na pomoc Ukrainie, tak samo jak i samorządy. To nam się drenuje kieszenie i jak zwykle rozdaje bezmyślnie, bez żadnego opamiętania i bez rachunku ekonomicznego.
Wiem, wiem, trzeba pomagać ale w granicach rozsądku i z głową. Polskie dzieci i polskie rodziny na tej pomocy nie powinny ucierpieć, a jednak ucierpią – to już widać.

Last edited 8 miesięcy temu by staraznajoma
Dick
Dick
8 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Ale tak czaskoś mówił że nie daje rady .

staraznajoma
staraznajoma
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Szykujecie sobie też jak widać przyszłych wyborców, co?
PESEL – za chwilę obywatelstwo, a oni na was zagłosują, bo będą uważali, że to wy im pomagacie. Hipokryzja.

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Uchodźcom będą nadane PESELE, żeby państwo zdołało ogarnąć tę falę ludzi medycznie, edukacyjnie, lokalowo, humanitarnie itp. Żeby Ukraińcy mogli zakładać profile zaufane i załatwiać swoje sprawy zdalnie, zamiast stawać w długachnych kolejkach, blokując urzędy; żeby legalnie podejmowali pracę, jeśli ją znajdą.
Także po to, by rząd miał niepodważalne dane o skali zjawiska, gdy ruszy zagraniczna pomoc finansowa i rzeczowa (już zapadają decyzje) – ta pomoc ma być dzielona między państwa proporcjonalnie, z zależności od liczby przyjętych uchodźców.
W systemach informatycznych oraz wszelkich procedurach urzędowych posiadacze wspomnianych takich PESELI będą identyfikowani jako obcokrajowcy, nie będą więc korzystać z pewnych praw zastrzeżonych wyłącznie dla obywateli polskich. Procedura nadania obywatelstwa to coś zupełnie innego i trwa znacznie dłużej.
Sprawę PESELI dla Ukraińców rząd dokładnie objaśniał, informowały o tym media – wystarczy poczytać. Nie ma planów automatycznego nadawania obywatelstwa, zresztą nie sądzę, żeby te miliony ludzi o nie występowały. Wyjeżdżają głównie kobiety z dziećmi, w kraju zostali ich ojcowie, mężowie, synowie. Ponad 100 tys. mężczyzn wróciło z emigracji do kraju, żeby walczyć z wrogiem – tak sobie cenią własne, ukraińskie obywatelstwo.

Gerard
Gerard
8 miesięcy temu
Reply to  teżMława

Wróciło 66 tys. W porównaniu z tym co przyjechało 1,2 mln to niewiele. Poza tym powrotów wielu nie będzie bo do czego mnóstwo budynków w Ukrainie zburzonych lub do wynurzenia. Raczej spodziewałbym się, że mężowie dojadą do żon i dzieci a nie żony do mężów.
Niemcy też przyjmują uchodźców z Ukrainy ale ich selekcjonują. Wypełnia się ankietę, a w niej pytania jaką i kiedy ostatnio wykonywało się pracę. Bezrobotni, renciści, inwalidzi i emeryci nie są wpuszczani do Niemiec. Oni pozostaną w Polsce i będziemy ich karmić.
Wiem, że w pierwszej kolejności Niemcy przyjmują inżynierki, lekarki, pielęgniarki itp. „efektywne” zawody.

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu
Reply to  Gerard

66 224 – taką liczbę podał w sobotę rano minister obrony Ukrainy. Według wczorajszych danych tamtejszej straży granicznej to już 133 tys. mężczyzn (od początku wojny).
A Niemcy w latach 2015-2016 wpuściły do kraju około 1,2 mln uchodźców, w sumie ma ich ponad 1,8 mln. Te liczby nie obejmują imigrantów ekonomicznych, w tym Polaków, których też liczy się w milionach.

Wxz
Wxz
8 miesięcy temu
Reply to  Gerard

kto jak kto ale niemcy mają duże doświadczenie w selekcji .

Xawery
Xawery
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi
  • Hemii czy ty na prawdę jesteś taki głupi i durny, czy tylko takiego udajesz !!! bo wprost wierzyć się nie chce, że można być takim naiwnym !!
Kuba
Kuba
8 miesięcy temu

„Specustawa i wrzutka PiS. „Morawiecki wpycha po cichu zapis o bezkarności”Ale wśród zapisów specustawy znalazł się też jeden, który gwarantuje funkcjonariuszom publicznym bezkarność za złamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi w czasie… pandemii COVID-19. Chodzi o zapis, w którym czytamy:
Art. 82. W ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24) po art. 9 dodaje się art. 9a w brzmieniu:
Art. 9a 1: Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w art. 296 par. 1, 1a, 3 lub 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny, jeżeli (czyn ten – red.) miał miejsce w czasie:
a) trwania wojny napastniczej przeciwko RP lub działań zbrojnych na terytorium RP, terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, terytorium państwa – strony Traktatu Północnoatlantyckiego albo na terytorium innego państwa graniczącego z Rzeczpospolitą Polską lub okupacji na tych terytoriach
b) obowiązywania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego albo stanu wyjątkowego
c) obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”
Nie udało się w ustawach covidowych, to może uda się teraz.

Dziś posiedzenie sejmu. Rząd wczoraj ten projekt przyklepał, czy dziś sejm też przyklepie?

Last edited 8 miesięcy temu by Kuba
XAWERY
XAWERY
8 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Na złodziejach czapka gore– dlatego ab nie ponosić odpowiedzialności i kraść do woli to wpisali sobie zabezpieczenie w ustawie—I OTO JEST TEN WASZ CAŁY PISOWSKI ZŁODZEJSKI OSZUKAŃCZY PIS. !! I dlatego tylko w oparciu o tą ustawę pomoc z zagranicy, nie powinna być kierowana do tych pisowskich oszustów !!!— którzy dorobili się już na COVID, a minister który był za to odpowiedzialny, otrzymał inne intratne stanowisko !!!

Michal
Michal
8 miesięcy temu

Już Ukrainiec dostaje PESEL do identyfikacji, za chwilę może Polskie obywatelstwo co wiąże się z prawem do głosu. A na kogo zagłosuje Ukrainiec ? No na PiS bo PiS im pomógł. Ludzie obudźcie się, bo czeka nas naprawdę bieda.

Piotr
Piotr
8 miesięcy temu

Co się dzieje w tym kraju???Nic tylko sprowadzać sobie teraz Ukraińców i robić na tym interes.Nasz Rząsa od dłuższego czasu nie wymyślił nic mądrego,wręcz przeciwnie.Nie było miejsc w szpitalach dla Polaków.Teraz są tysiące miejsc na Uchodzcow śmieszne ale i bolesne

Michal
Michal
8 miesięcy temu

Ludzie powinni wyjść na ulicę i sprzeciwić się temu co się dzieje. Ciekawe skąd rząd ma na to pieniądze ? Znów podatki nam podniesie ? A może Morawiecki opodatkuje podatki ? Śmiech na sali. Pakować się i uciekac jak najdalej od tej polski, bo to co nas tu czeka to bieda, brak pracy i ciągle podwyżki cen .

Abramowski
Abramowski
8 miesięcy temu
Reply to  Michal

Zgadzam się. Jeszcze kilka tygodni temu rząd twierdził, że nie ma pieniędzy dla budżetówki (oprócz mundurowki). A tu patrzcie pieniądze znalazł i to spore.
Za te kłamstwa, ja i moja rodzina w życiu nie zagłosuję na PiS.

Michal
Michal
8 miesięcy temu
Reply to  Abramowski

Ludzie będą się bogacić na uchodźcach. 1200 zł miesięcznie na jedną osobę. Zakładając, że wynajmujesz mieszkanie rodzinie 4 osobowej za 2000 zł to za Ukrainę dostaniesz 4800. Jest biznes ? Jest! Wystarczy spojrzeć na ceny w sklepach, ceny gazu, prądu ale zawsze było wina Tuska, wina Unii bo podwyższa ceny. A to nie jest wina innych. Wina leży po stronie rządów PiS. Ludzie może niedługo się obudzą co tak naprawdę nas czeka. Już Polaków nie biorą do pracy,bo za Ukraińca pracodawca dostaje kasę od rządu. Po co dać Polakowi 20 na godzinę ? Jak mozna dać 15 i jeszcze wziąć dofinansowanie stanowiska pracy , bo wzięło się biednego, zranionego Ukraińca.

ktoś
ktoś
8 miesięcy temu
Reply to  Michal

Człowieku, ten biedy Ukrainiec w chwili obecnej ucieka ze swojego kraju przed wojną, przed bombami spadającymi na domy, ulice i miasta! Nie dlatego, że mu się tak podoba i ma taki kaprys! Postaw się w ich sytuacji i dopiero się wypowiadaj. Uciekają z małymi dziećmi z jedną walizką, zostawiając tam po prostu swoje życie i normalność. A jak tak wielce jesteś oburzony to idź i protestuj, zobaczymy ile osób Cię poprze. PS. jeśli chodzi o mnie, to wolę aby z moich podatków było finansowane wsparcie dla tych ludzi, aniżeli dla nierobów żyjących tylko z 500+, bo ja z tego nie korzystam, a dokładam się dla innych!

Last edited 8 miesięcy temu by ktoś
Michal
Michal
8 miesięcy temu
Reply to  ktoś

To teraz będziesz finansował dalej 500 + dla tych nierobów, bo również otrzymają takie dofinansowania. Rozumiem wszystko, że zostawiają swoje życie domu, dorobki, uciekają z rodziną itd. tylko popatrzmy na to, że dziś Polak nie ma dostępu do służby zdrowia, a Ukrainiec będzie miał w 1 kolejności. Bo to człowiek z wojny. Ukrainiec będzie traktowany zawsze na 1 miejscu, a dzięki temu, że będą finansowania rządu za nasze pieniądze to Polak będzie zawsze ten gorszy.

XAWERY
XAWERY
8 miesięcy temu
Reply to  ktoś

Świetnie opisałeś to co dzieje, się na UKRAINIE–TEN BEZMIAR ŚMIERCI I PRZELANEJ KRWI, TEN PŁACZ I UCIECZKI LUDZI— LUDZI KTÓRZY POTRZEBUJĄ UNIKNĄĆ ŚMIERCI, I ŻYĆ W WOLNYM ŚWIECIE !!!—-ALE CZY MYŚLISZ ŻE KTOŚ CIEBIE ZROZUMIE –WĄTPIE !!!– np, taki osobnik jak MICHAŁ I HEMI —KTÓRZY WIDZĄ W TYM ROZMIARZE TRAGEDI, JEDYNIE CZUBEK WŁASNEGO NOSA !!!—- ONI WIEDZĄ SWOJE, BO UWAŻAJĄ ŻE TYLKO ONI MAJĄ RACJĘ !!!

Xawery
Xawery
8 miesięcy temu
Reply to  ktoś

No widzisz przekonaliśmy się obaj, że do tych durnych mławskich głów prawda nie dociera, chyba że dotrze wtedy kiedy na nasze domy będzie spadał grad bomb, tylko kto nam wtedy pomoże ???

ktoś
ktoś
8 miesięcy temu
Reply to  Michal

A i jeszcze….swoje żale przelej na papier i wyślij na Kreml – może Pan i Władca tam rządzący przeczyta i zaprzestanie wojny, tym samym ci ludzie będą mogli wrócić do swojej ojczyzny.

Michal
Michal
8 miesięcy temu
Reply to  ktoś

Ty chyba czegoś tu nie rozumiesz. Polska jest za biedna na takie ściąganie, finansowanie obcej ludności, rozumiesz? Nam podwyżki a tu dawać! Wszystko drożeje począwszy od papieru do dupy po jedzenie. Wojna zakryło się wszystko. Covid, nadmiarowe zgony, brak opieki zdrowotnej, Pegasus, polski ład i wiele innych afer. Co ludziom nie pasowało nowy ład a dziś już wszystko ok? Znalazło się temat zastępczy i ludzie dziś żyją tym, a Morawiecki z elita robią co chcą.

ktoś
ktoś
8 miesięcy temu
Reply to  Michal

A słyszałeś o pomocy finansowej UE i USA dla krajów pomagającym uchodźcom? Bądź spokojny, nie będziesz tego finansował ze swojej kieszeni. A jak się czujesz taki gorszy z powodu faktu, iż Polska przyjmuje uchodźców – droga wolna na zachód lub wschód jak kto woli. Dalsza rozmowa jest bezcelowa z prostych przyczyn: po pierwsze – empatii się nie kupi; po drugie – tyle co sobie pogadasz, bo rząd i tak zrobi co chce.

Abramowski
Abramowski
8 miesięcy temu
Reply to  ktoś

Najpierw te pieniądze trzeba otrzymać, żeby można było je rozdysponować. Na tą chwilę tylko obiecują i nie nam na Ukrainie. Już mieliśmy obietnice rządu, że dostaniemy z Unii Europejskiej pieniądze na krajowy Program Odbudowy. Chwalili się tym rozwieszając plakaty i banery w miastach. Były też reklamy telewizyjne. Wszystko na nasz koszt. A okazało się, że UE nie dała do tej pory nawet 1 euro. Jak na razie rząd myśli o następnym zapożyczaniu się, to doprowadzi do katastrofy ekonomicznej.

Xawery
Xawery
8 miesięcy temu
Reply to  Abramowski

Żeby Unia dała te pieniądze, to NAJPIERW RZAD MORAWIECKIEGO, musi zacząć realizować przestrzeganie traktatów, a nie pozwalać ZIOBRZE, RUJNOWAC POLSKĘ PRAWO!! BO TO ZE NIE MA TYCH PIENIĘDZY, TO EINA TEJ TRÓJCY KACZYNSKI–ZIOBRO– MORAWIECKI!! I DOPÓTY BEDA RZADZIC JAK DO TEJ PORY TO POLACY TYCH PIENIEDZY NIE ZOBACZA !! A RZAD NIECH ZREALIZUJĘ WYROKI TRYBUNALU I PIENIĄDZE SPLYNA DO POLSKI !!

Wxz
Wxz
8 miesięcy temu
Reply to  Xawery

KACAP

Michal
Michal
8 miesięcy temu
Reply to  ktoś

A to USA i Unia dają za darmo ? Hahaha ty głupi jesteś, aż mi Cię szkoda. Nikt za darmo nie daje. To są pożyczki które należy uregulować. A skoro jest więcej pieniędzy niż towarów oznacza wzrost inflacji. Ale widać, ani inflacja, ani drożyzna Ci nie przeszkadza. Rząd jest wspaniały bo daje dodatki, za które Ty, Ja, on, oni płacą. A skoro rząd tak daje uchodźcom to czemu nie daje nam ? Dlaczego na małe dzieci nie ma pieniędzy ? Czemu przedszkola, żłobki, szkoły są prywatne ? Czemu jak chcesz iść do lekarza to idziesz prywatnie a nie na NFz? I co rząd daje swoje pieniądze ? Daje nasze, za które za jakiś czas słono i srogo zapłacimy.

Z bliska
Z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  Michal

Jak sam jesteś Głupcem, to nie wmawiają komuś że także jest głupcem !!

Michal
Michal
8 miesięcy temu
Reply to  Z bliska

Morda gilu bo cię wciągnę

XAWERY
XAWERY
8 miesięcy temu
Reply to  Michal

Morawiecki ze swoim rządem to BANDA ZŁODZIEJI KŁAMCÓW I OSZUSTÓW, I TAKI JEST CAŁY PIS, ONI ROBIĄ TO SAMO Z POLAKAMI, Z JEDNYM TYLKO WYJĄTKIEM—ŻE DO NAS JESZCE NIE STRZELAJĄ!!! —TU MASZ RACJĘ TA WOJNA NA UKRAINIE– SPADŁA IM Z NIEBA BO PRZYKRYWA OCH DZIAŁANIA I BEZMIAR NASZYCH KRZYWD. !!!

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  XAWERY

Tak, a dziś sejm przyklepie im w ustawie o pomocy Ukrainie
CAŁKOWITĄ BEZKARNOŚĆ.
Za chwilę okaże się, że wały Sasina czy Szumowskiego to pikuś.

41
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x