Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Siedmiokrotny wzrost zainteresowania służbą w WOT


FOT.DWOT


Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. W stosunku do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników. Najwięcej osób korzysta z możliwości bezpośredniego kontaktu z rekruterami WOT poprzez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami.[1]

Rekruterzy WOT – odpowiedzą na wszystkie pytania

Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze służbą w WOT jest kontakt z jednym z kilkuset rekruterów. Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków, szkolenia, itp. Aby skontaktować się z rekruterem wystarczy wejść na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisać nazwę powiatu.

800-696-077: Infolinia wsparcia rekrutacji

Kolejnym sposobem poznania WOT „u źródła” jest rekrutacyjna infolinia. Pod numerem 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy również są w gotowości do rozwiania wszelkich wątpliwości i odpowiedzenia na wszelkie pytania dotyczące służby w WOT.

Portal www.zostanzolnierzem.pl

Wszystkich tych, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT zachęcamy do aplikowania przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień

To najbardziej tradycyjna forma rekrutacji do WOT. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową, ta forma służby zapewnia możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności zawodowej, szkolnej czy akademickiej z pełnieniem służby wojskowej. Szkolenie ochotników w WOT odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą (tu więcej statystyk: https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/teczka-prasowa/o-nas). Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy. Struktury WOT funkcjonują w każdym województwie.

Dlaczego warto zostać naszym żołnierzem?

Rozpoczynając od samorealizacji i podnoszenie swoich kwalifikacji po budowanie przyszłości dzięki zbilansowaniu życia osobistego ze służbą, a na korzyściach finansowych kończąc. Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

Aby zostać żołnierzem, należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

źródło: WOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 3 votes
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wolność
Wolność
8 miesięcy temu

Pachołki Moskali czyli Hemi i Ja obywatel napisze wam co oznacza skrót TVP – Telewizja Vladimira Putina.
A odnośnie chłopczyków Maciory to byli powołani by chronić niedojdę Kaczora przed naszymi kobietami, bo kurdupel wraz z szatanem toruńskim (oligarcha ruski) tak jak Putin chciał odebrać kobietom wolność.

Hemi
Hemi
8 miesięcy temu

Jeden z drugim obszczekiwacze WOT, pieski obsikujące nogawkę, jak można domniemywać, stare PRL-owskie trepy, w kontekście tego, co pokazały wojska terytorialne na Ukrainie, bylibyście łaskawi albo odszczekać wszystkie kalumnie i pomyje, jakie tchórzliwie wylewaliście pod adresem WOT, albo po prostu zamknąć się wreszcie.

Wolność
Wolność
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Komuchu. To twoi idole współpracują z putinem ( kaczor pinokio, ćpuń, no i macoiora który zjadł obiad i uciekł ze smoleńska po wylądowaniu samolotu). A obrona cywilna to nie zawodowe wojsko tylko poborcy darmowej kasy. Zamiast tego tworu z tych pieniędzy można rozszerzyć wojsko zawodowe. Lub przywrócić zasadnicza służbę wojskową.
I co jeszcze trzymasz w szufladzie książeczkę PZPR i ORMO.

JA Obywatel
JA Obywatel
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Wszystko co wydaje się dziś ” nie potrzebne , nie możliwe , śmieszne ” w perspektywie czasu i zdarzeń nabiera swojej słuszności . Panowie poniżej szkalujący WOT i ludzi ich wspierająch choćby nawet dobrym słowem atakują z wściekłością nie mając podstaw do tego. Zakładam że postawieni w rzeczywistości zero-jedynkowej zaczęli by kolaborować też z wrogiem teza mocna ale bardzo prawdopodobna . Panowie później nadal będę kolportować fałszywe tezy bo mamy wolność wypowiedzi ale ta wolność ma swoje granice i o tym przekonał się niejaki vel Olszański i jego kamraci. W kwestiach fundamentalnych zdania nie zmienię i nadal twierdzę że WoT w danej sytuacji jest strzałem w 10 tkę i powinien być rozwijany.

Anonim.
Anonim.
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

To jest twoje zdanie i zdanie twoich kamratów kolaborujących z Orbanem i Le Pen.

JA Obywatel
JA Obywatel
8 miesięcy temu

To dziwne . Ludzie od tak godzą się za śmieszne pieniądze poświęcić swój czas a później rezygnować karier zawodowych i życia rodzinnego bawiąc się w żołnierzy. Hmmm…. Naprawdę fascynujące zjawisko społeczne. A na koniec najlepsze i tu pewnie wypowiedzą się dwaj znawcy tematu jak zawsze na tym forum i napiszą swoje słynne tezy wyjęte z ruskiej onucy . Panowie i Panie robicie świetną robotę i jak widać z przyjętej koncepcji założenie taktyczne pod tytułem WOT jest jak najbardziej słuszne i ma potencjał . Brawo !!!!

Lol
Lol
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

Dobrze napisane „bawiąc się w żołnierzy”
Tylko ci panowie i panie niech mają na uwadze, że wojna to już nie zabawa, a szczególnie wojna z ruskimi, którzy mają za nic międzynarodowe prawa.
To nie będzie latanie po lesie, to nie będzie mierzenie temperatury, to nie będzie sprawdzanie izolacji i kwarantanny, to nie będzie walka jak w MMA i to nie nie będzie walka kiboli tylko coś znacznie gorszego.

JA Obywatel
JA Obywatel
8 miesięcy temu
Reply to  Lol

Słowo ” bawiąc ” miało być tu słowem kluczem płapką na ruskie onuce. Jestem przekonany że większość wie na co jest narażona wstępując do WOT a to jak z tym sobie poradzą w warunkach bojowych to całkiem inna sprawa . Tak czy inaczej formacja jak najbardziej jest potrzebna i powinna być dynamicznie rozwijana i szkolona jednocześnie z modernizacją głównych sił zbrojnych .

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

Powinna być przywrócona zasadnicza służba wojskowa, a nie tworzenie weekendowego wojska, do którego garnie się przede wszystkim różnego rodzaju element: dla kasy i dla zabawy.
Kogo człowieku nazywasz ruskimi onucami? – Tych co są przeciwnikami WOT?
No nieźle… nigdy nie uznam tego tworu (WOT) za prawdziwe wojsko i nie jestem ruską onucą, a trzeźwo myślącym Polakiem, który potrafi realnie ocenić rzeczywistość.

JA Obywatel
JA Obywatel
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Jakbyś był trzeźwo myślący , to Kwachu i TB Bolek nie byli by prezydentami . Rozkład Państwa Polskiego trwał latami . WOT będzie przejściowym tworem jak mnie wam i po odzyskaniu pełnej zdolności armi zasadniczej być może zmieni formę. Każdy kto źle pisze w tym temacie nie przyczynia się do polepszenia obronności i sieje dezinformację i dlatego jest dla mnie ruską onucą.

Odwrócony
Odwrócony
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

Uprzejmie proszę pisz ,,obywatel” małą literą. Kim Ty jesteś. że się tak nobilitujesz?

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

Mniemaj tak dalej. 😀
Jak uważasz dlaczego najpierw en cudowny rząd stworzył WOT, a dopiero teraz zamierza odbudowywać normalna służbę wojskową? – dlatego, że ten WOT to jak się okazuje,w sumie większe koszty niż normalna służba wojskowa. Koszty to nie tylko kasa dla tych harcerzyków, ale również umundurowanie, wyżywienie, opiekunek i w ogóle całą otoczka z tym związana. WOT stworzono dla obrony, ale obrony obecnie rządzących przed społeczeństwem. Jak się kiele d. upy zaczyna dymić, bo nastepuje realne zagrożenie wojną, to dopiero się myśli o regularnym wojsku. Trochę późno.

Wolność
Wolność
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

A ty nauki u Putina brałeś w sianiu propagandy. Komu te bajki chcesz wcisnąć.

Hemi
Hemi
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Powinna być przywrócona służba z poboru? Bo co, bo jakiś śmieszny internetowy hejterek – opluwacz tak sobie życzy? Paradne:):)

Wojsko z poboru jak u Putina, marzenie wszystkich PRL-owskich trepów i ich pogrobowców. Ze wszystkimi patologiami, falą, wyżywaniem się na rekrutach, posługiwaniem trepom, jeszcze czego!

Jest stworzone WOT, dzięki nowej ustawie o obronie Ojczyzny przygotowanej dzięki staraniom wicepremiera Kaczyńskiego liczebność WOT ma zostać zwiększona do 50 tys., silnie uzbrojone, i to jest właściwy kierunek.

Odwrócony
Odwrócony
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Powinno być: za przeproszeniem wicepremiera Kaczyńskiego

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Przecież w PIS już o tym się mówi, co ty wyznawco Zera nie wiesz o tym?

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przekazał, że wprowadzona będzie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Ma ona trwać rok. Po niej będzie można zdecydować, czy zostaje się żołnierzem zawodowym czy przechodzi się do rezerwy.
O tym piszę – pisowski hejterku

Ktoś
Ktoś
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

Ty to już najlepiej spakuj reklamowe i spier..laj na zachód

JA Obywatel
JA Obywatel
8 miesięcy temu
Reply to  Ktoś

Typowa retoryka.

Anonim.
Anonim.
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

Ja Obywatel – czego, jakiego państwa? 😀
Tak w ogóle

Muzyk
Muzyk
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

jak ktoś chce bronić ojczyny to wojsko zawodowe czeka, dobrze płacą ale tez więcej wymagają poświecenia niż weekendowa zabawa w wojsko

JA Obywatel
JA Obywatel
8 miesięcy temu
Reply to  Muzyk

To mało wiesz Zapytaj znajomych jak wogóle masz takowych wogóle co jest wpisane w służbę WOT a późnej się wypowiadaj.

Mariusz
Mariusz
8 miesięcy temu
Reply to  JA Obywatel

no ba obsługiwać termometr to i dziecko potrafi i sprawdzać przez domofon czy ktoś siedzi na kwarantannie zamiast szlajać się po mieście. Z tym że dziecko ma więcej kultury osobistej i potrafi się przedstawić i nie wstydzi się tego co robi

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x