Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Oszuści podający się za pracowników banków znów aktywni


Płońscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banku. Działający metodą „spoofingu” przestępcy wykorzystują oprogramowanie do zmiany numeru telefonicznego, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Drogą telefoniczną oszust uzyskuje dostęp do konta pokrzywdzonych i zgromadzonych na nim pieniędzy.  Na szczęście coraz więcej osób wykazuje się czujnością i zdrowym rozsądkiem, tak jak 44-letnia płońszczanka, która nie dała się oszukać. 


Do Komendy Powiatowej Policji w Płońsku zgłosiła się kobieta, którą chciała oszukać fałszywa pracownica banku. Do 44-latki na numer telefonu komórkowego zadzwoniła kobieta mówiąca ze wschodnim akcentem.  Przedstawiła się jako pracownik banku i poinformowała, że z konta płońszczanki ktoś próbował wykonać przelew w kwocie 400 zł. Kobieta zapytała, czy właścicielka konta zna wskazaną osobę i czy przelew ma być zablokowany. Wypytywała również 44-latkę, czy posiada konta w innych bankach, ponieważ musi to zgłosić do działu bezpieczeństwa. Następnie do płońszczanki z tego samego numeru telefonu zadzwonił mężczyzna – pracownik działu bezpieczeństwa. Poinformował swoją rozmówczynię, że ktoś próbował się włamać na jej konto i zapytał czy potwierdzała pomoc biura bezpieczeństwa w takich przypadkach. W związku z tym, że 44-latce obie rozmowy wydały się bardzo podejrzane odmówiła odpowiedzi na pytania. Gdy tylko to uczyniła jej rozmówca zaczął na nią krzyczeć, po czym rozmowa została zakończona. 

Przypominamy, że „spoofing” telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.  W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych! Pracownicy banków nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodów autoryzacyjnych. Każdy telefon od osoby podającej się za pracownika banku, która proponuje zainstalowanie oprogramowania na telefonie lub komputerze, jest telefonem od oszusta. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x