Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Żel do mycia twarzy dla cery wrażliwej – jak wybrać?


Cera wrażliwa to zdecydowanie jeden z najbardziej problematycznych typów skóry, który wymaga szczególnej troski. Tutaj największe znaczenie ma oczywiście skuteczna pielęgnacja, która nie powinna dodatkowo cery podrażniać, a zamiast tego dostarczać jej wszystkich stosownych substancji. Ostrożność należy zachować również w trakcie codziennego oczyszczania, do którego bardzo często wykorzystujemy żel do mycia twarzy. Jaki produkt wybrać, jeśli mamy skórę wrażliwą?

Jan Maria Jackowski
Reklama

Czym się wyróżnia skóra wrażliwa?

Cera wrażliwa to taka, która nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne oraz substancje, które potencjalnie nie powinny powodować podrażnień (czyli w wielu innych przypadkach pozostają neutralne). Możemy do nich zaliczyć chociażby zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV, mróz, wiatr czy wahania temperatury, ale też oczywiście produkty, które stosujemy do pielęgnacji. Jeśli kosmetyki są nieodpowiednio dobrane, mogą niestety przyczynić się do nasilenia objawów skóry wrażliwej.

Cera wrażliwa zazwyczaj charakteryzuje się:

  • zaczerwienieniem, a nawet obrzękiem;
  • swędzeniem i uczuciem pieczenia;
  • przesuszeniem;
  • napięciem.

Posiadaczki cery wrażliwej zwykle skarżą się na dyskomfort, szczególnie po całym dniu. W końcu przez wiele godzin ich skóra jest narażona na styczność z różnymi czynnikami, więc jeśli nie będzie odpowiednio chroniona, może szybko dojść do podrażnień. W przypadku skóry wrażliwej konieczne jest nawilżenie i odżywienie, a także właściwości łagodzące w produktach używanych na co dzień. Pozwala to na zmniejszenie dolegliwości oraz lekkiej opuchlizny, która może się niestety pojawić.

Dlaczego oczyszczanie jest tak istotne w przypadku cery wrażliwej?

Demakijaż i oczyszczanie to obowiązkowy etap pielęgnacji u każdej osoby, jednak z punktu widzenia osób z cerą wrażliwą ma to podwójne znaczenie. Dlaczego? W ciągu dnia na powierzchni skóry gromadzi się sebum, zanieczyszczenia (w tym również bakterie), a do tego często nosimy makijaż, nierzadko dość mocno kryjący, a przez to ciężki. Jeśli twarz nie zostanie oczyszczona, później zastosowane kremy nie będą mogły dobrze wniknąć w skórę, wobec czego ich działanie nie będzie tak skuteczne, jak się spodziewamy. Dodatkowo nieusuwanie zanieczyszczeń może pogłębiać zaczerwienienia, a nawet doprowadzić do stanów zapalnych.

Dlatego też skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Mimo że po przebudzeniu wydaje się to zbędne, to trzeba pamiętać, że w trakcie snu nasze gruczoły łojowe nadal pracują, z kolei na pościeli mogą gromadzić się drobnoustroje i potem przenosić na naszą twarz. Ponadto należy zmyć pozostałości kosmetyków zaaplikowanych na noc, by poranna rutyna pielęgnacyjna przyniosła oczekiwane efekty.

Jaki żel do mycia twarzy będzie odpowiedni dla skóry wrażliwej?

Żel do mycia twarzy powinien skutecznie usuwać zanieczyszczenia, a jednocześnie nie posiadać żadnych silnych składników, które mogłyby nadmiernie wysuszać skórę i pogłębiać podrażnienia. Warto zatem poszukiwać produktów np. z aloesem, z wodą różaną czy z dodatkiem olejków, ponieważ w ten sposób będziemy mogli liczyć na złagodzenie dyskomfortu wynikającego z posiadania cery wrażliwej.

Mimo że to inne produkty stosujemy, by osiągnąć pożądane nawilżenie, to żel do mycia twarzy również powinien posiadać substancje, które pomogą w poprawie kondycji skóry. Lekka, delikatna formuła sprawnie pozbędzie się sebum i pozostałości kosmetyków kolorowych, a jednocześnie dostarczy cennych składników odżywczych, które pozwolą nam ukoić cerę i zmniejszyć zaczerwienienia.

Warto zaznaczyć, że oprócz doboru odpowiedniego produktu równie istotna jest właściwa aplikacja. Nie traktujmy płynu micelarnego do demakijażu jako alternatywy dla żelu – powinny być stosowane równolegle. Najpierw zatem pozbywamy się makijażu, a następnie oczyszczamy twarz właśnie żelem. Należy go nakładać na zwilżoną skórę i delikatnie wmasować, unikając pocierania, które przyczynia się do podrażnień. Później wystarczy zmyć całość letnią wodą. Przed zastosowaniem wybranego kremu na dzień i na noc możemy jeszcze dodatkowo użyć toniku.

Artykuł zewnętrzny

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]