Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Próbowali oszukać naszych seniorów metodą „na policjanta”


W ostatnich dniach oszuści działający metodą „na policjanta” wykazują się bardzo dużą aktywnością na terenie województwa mazowieckiego. Wczoraj do mławskiej komendy wpłynęły 2 zgłoszenia o próbie wyłudzenia pieniędzy przez mężczyznę, podającego się za funkcjonariusza Policji. Na szczęście seniorzy nie dali się oszukać. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Zachowajmy czujność i ostrzegajmy naszych bliskich przed oszustwami.


W czwartek, 24 lutego 2022 r., do mławskiej komendy wpłynęły 2 zgłoszenia o usiłowaniu oszustwa „na policjanta”. Mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji próbował wyłudzić od osób starszych, mieszkańców powiatu mławskiego pieniądze. Informował o rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, a przekazana kwota miała pomóc w zatrzymaniu na gorącym uczynku fikcyjnego sprawcy przestępstwa. Na szczęście seniorzy zachowali czujność i nie padli ofiarą oszusta.

Mławscy policjanci przestrzegają przed oszustwami „na policjanta ”. Schemat działania przestępców najczęściej jest taki sam lub podobny: z nieznanego, często zastrzeżonego numeru dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza Policji, która przedstawia opis prowadzonej akcji policyjnej, bez podawania szczegółów. Prosi o zachowanie wszystkiego w tajemnicy, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania lub tajemnicę dochodzenia. Następnie pada informacja o konieczności wpłacenia dużej kwoty pieniędzy lub przekazania jej wskazanej osobie, co ma rzekomo umożliwić Policji zatrzymanie sprawcy przestępstwa. Po wykonaniu transakcji kontakt się urywa, a wszystko okazuje się dobrze zaplanowanym oszustwem.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych, aby informowali spokrewnionych seniorów by podczas rozmów telefonicznych zachowali wzmożoną czujność.

Poniżej kilka zasad o tym, jak nie paść ofiarą oszustwa:

Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych: wieku, adresu, numeru konta czy hasła PIN, sytuacji materialnej;

Pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;

Weryfikuj dokładnie informacje, które otrzymujesz przez telefon, jeśli nie jesteś czegoś pewien – rozłącz się;

Nigdy nie ulegaj presji rozmówcy, zachowaj spokój.

– Pamiętaj: Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! Przekażmy te ostrzeżenia swoim krewnym zanim zostaną oszukani !!!  – apeluje mławska Policja. 

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x