14 lutego młodzież I LO wystartowała z projektem #StolenMemory. Projekt jest organizowany przez Arolsen Archives oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej zaplanowane było w okolicach Berlina, w miejscowości Treibnitz. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną w Europie, projekt odbywa się online, urozmaicając lekcje zdalne w szkole. W dniach 17-20 czerwca 2022r. spotkają się wszystkie grupy biorące udział w projeckcie (190 osób) w niemieckim mieście Schwerin.
Zegarek i biżuteria, obrączka ślubna oraz dokumenty, listy i zdjęcia: W obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2.500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot rodzinom. Dzięki kampanii #StolenMemory rozpoczętej w 2016 r. udało się już odnaleźć kilkaset rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach.
Dla rodzin przedmioty są bezcenne. Dzięki nim wspomnienie i upamiętnienie stają się namacalne, gdyż często są to ostatnie ślady ofiar narodowego socjalizmu. Okoliczności i miejsca śmierci są rzadko znane. Ale rzeczy te są ważne także dla krewnych ocalałych, zwłaszcza jeśli Ci nie mogli lub nie chcieli mówić o swoich obozowych przeżyciach.
Celem kampanii #StolenMemory jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek, dlatego Arolsen Archives zaprasza wolontariuszy do udziału w poszukiwaniach rodzin.
Dzięki mediom społecznościowym i udostępnianiu zbiorów archiwalnych online można obecnie znacznie skuteczniej docierać do szerokiego grona zainteresowanych osób. W tę akcję zaangażowali się: Natalia Marciniak, Gabriela Karpińska, Zofia Zgorzelska, Oliwia Żebrowska, Dominik Dąbrowski, Katarzyna Szafraniec, Daria Tańska, Zuzanna Rychcik, Maria Makieła, Lena Gorzkiewicz, Kinga Ryska, Agata Szczęsnowicz, Emilia Byłeń, Zuzanna Zdrojewska, Wiktoria Adamkowska, Szymon Gorlewski, Zuzanna Pazderska, Aleksandra Ogrodzińska, Oliwia Lalak, Weronika Milewska.
Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież rozwija nie tylko umiejętności językowe i społeczne, ale również buduje wielostronne relacje poprzez pogłębianie wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich i procesach zachodzących w Europie. Projekt koordynują Pani Małgorzata Bielska oraz Pani Jolanta Mieszanek.
Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w poszukiwania rodzin ofiar zapraszamy do grupy Arolsen Archives Polska: https://www.facebook.com/groups/arolsenarchivespl
źródło: I LO w Mławie
„W obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste” – taaak, bo przecież robili to wyłącznie członkowie NSDAP, a pozostali Niemcy nie mieli z tym nic wspólnego. Przecież są również ofiarami wojny i nazistów, jak głoszą co niektórzy. Ech, ta europejska poprawność.
ochłoń
No proszę. Antypolak ” lekasz „dał głos. Za wszelką cenę a może za srebrniki zdrajcy będą gloryfikować zbrodniarzy . W czasie wojny tacy stawali się volksdeutschami.
Co ty wiesz o dziecino. Polaków zamieszkujących na Pomorzu czy na Śląsku wpisywany na Volkslisty.
Często, wbrew woli zainteresowanych, zaliczano do III i IV grupy osoby, które nie czuły się Niemcami, lecz Polakami; większość wpisanych na Volkslisty dochowała wierności Polsce, a część brała udział w ruchu oporu.
Doucz się trochę zanim zaczniesz pisać.
Antykowal
Tak, niestety to prawda: wielu Niemców było ofiarami nazistów. Nie wszyscy Niemcy byli źli. Nie wszyscy Niemcy popierali Hitlera. Niemcy też trafiali do obozów koncentracyjnych. Byli też Niemcy , którzy pomagali ludności cywilnej w okupowanych krajach (film „Pianista” doskonałym tego przykładem). Trzeba o tym również pamiętać i mówić.
Nigdy nie można wszystkich wrzucać do jednego wora.
Miło ci jest jak po świecie krąży opinia, że Polak to obibok i złodziej?
Jest mi bardzo przykro, że w świecie krąży taka opinia o POLAKACH, no ale taka bandę ZLODZIEJI pisowskich sobie żeśmy wybrali, !!
Szelmowe gadanie
No właśnie. Szokujące jest pisanie „narodowi socjaliści” Manipulacja historią na każdym kroku nawet w takiej gazetce jak codziennik. Narodowi socjaliści , naziści byle nie Niemcy. Niemcy są wspaniali , łaskawi, dobrzy – prawda ? Wstyd.
Nie każdy Niemiec to nazista!!!
A gdzie tą gazetkę można kupić???