Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mławskie starostwo odpowiedziało na pilną prośbę wojewody. Są miejsca dla uchodźców


Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł rozesłał do lokalnych samorządów pismo, w którym poprosił o  pilne „wskazanie listy obiektów, które mogą zostać przeznaczone do ewentualnego kwaterowania cudzoziemców”. To działania podjęte  w związku z groźbą zbrojnego konfliktu na Ukrainie.


Wcześniej o treści takiego pisma wojewody informował w mediach społecznościowych prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Dla wojewody priorytetem jest wskazanie ośrodków, które mogą zostać uruchomione i przyjmować uchodźców w czasie krótszym niż 48 h. Pod uwagę mogą być brane internaty, ośrodki wypoczynkowe, szkoleniowe, schroniska, bursy, hostele, hotele, oraz hale widowiskowe, targowe czy sportowe.

– Już odpowiedzieliśmy na prośbę wojewody. Na terenie powiatu mławskiego wskazaliśmy kilka miejsc, są to hotele i zajazdy, mogące pomieścić około 230 osób. Dodatkowo w bursie szkolnej, będącej powiatową jednostką jest do ewentualnej dyspozycji 80 miejsc – mówi starosta Jerzy Rakowski.

Całkiem możliwe jest, że w przypadku wojny na Ukrainie pracujący tu obcokrajowcy będą chcieli sprowadzić tu swoje rodziny, niewykluczony więc jest napływ uchodźców, więc administracja rządowa przygotowuje się na taką możliwą ewentualność.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
36 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
MIASTOWY
MIASTOWY
3 miesięcy temu

ukraina niech walczy a nie wszystko za darmochę .

Gość
Gość
3 miesięcy temu

My im pomagamy a oni nas do wołynia nie wpuszczają! Czemu nie pozwolą na jakiekolwiek badania? Wstydzą się tego co zrobili? Nie oni mają nas w banderskich dupach. Więc poco my sie po nich pchamy

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 miesięcy temu

W konopkach stoi spory budynek niezagospodarowany kilkadziesiecioro można by zakwaterować.

BMX
BMX
3 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Wara od własności prywatnej!

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  BMX

Tylko tą własność prywatną PIS powoli odbiera zagorzały PISOWCU

JACK STRONG
JACK STRONG
3 miesięcy temu

ILE NIENAWIŚCI W TYCH WASZYCH WPISACH W JAKIM KRAJU MY ŻYJEMY TO SĄ SKUTKI RZĄDÓW PISOWSKICH ONI TAK OBRZYDZAJĄ NAM UNIĘ I NIE CHĘĆ DO INNYCH NARODOWOŚCI ZAPOMNIELI JAK POMAGALI NAM W PRZESZŁOŚCI TO WSTYD I HAŃBA DLA POLSKI I W DODATKU PISOWSKI RZĄD CHCE ZREZYGNOWAĆ Z UNIJNYCH PIENIĘDZY KTÓRE NAM SIĘ NALEŻĄ JAKO OBYWATELOM A NIE PISOWSKIEMU RZĄDOWI ZNISZCZYLI JUŻ WSZYSTKO CO MOŻNA BYŁO I W DOBIE TAK POWAŻNEGO KRYZYSU PIS KŁUCI SIĘ Z UNIĄ I STANAMI DOŚĆ TYCH NIEUDACZNIKÓW PISOWSKICH

BMX
BMX
3 miesięcy temu
Reply to  JACK STRONG

Zejdź z mównicy i popracuj nad ortografią.

MIESZKANIEC
MIESZKANIEC
3 miesięcy temu
Reply to  BMX

WIDAĆ PISOWSKI ZWOLENIK

Anonim
Anonim
3 miesięcy temu
Reply to  JACK STRONG

Daję ci plusa, ale drzyj japy wielkimi literami, bo oczy bolą i nóż w kieszeni się otwiera.
Tę ortografię to jednak też mógłbyś poprawić.

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Następny PISOWSKI BAŁWAN

Jurek
Jurek
3 miesięcy temu

Polska nie jest bogatym krajem aby przyjmować uchodzców. Polak ma problemy mieszkaniowe, a tu proszę dla uchodzców są miejsca. Dodatkowo powstaje inny problem przez obywateli z Ukrainy będziemy w naszym mieście jak w całej Polsce wiecznie zarabiać najniższą krajowo bo oni przyjmują prace na każdych warunkach. Jak również odbierają prace Polakom. Pytam się kto jest ważniejszy w Polsce Polak czy Ukrainiec . Napoczątek trzeba zadbać o Polaków a potem dopiero możemy pomagać obywatelom za wschodniej granicy. Nie mam nic do ukraińców ale dla mnie ważniejsze jest aby Polakom żyło się lepiej.

Dyrma Zasadniczo
Dyrma Zasadniczo
3 miesięcy temu
Reply to  Jurek

Wydaje się to logiczne . Zatem zasadne pytanie jest w imieniu czyim działają politycy , na pewno nie imieniu biednego plebsu choć PiS ma tu więcej zasług . Jest coś takiego jak prawa rynkowe i inne złożone mechanizmy ale fakt jest faktem że w Polsce najlepiej powinni się żyć Polakowi …

Gitk
Gitk
3 miesięcy temu
Reply to  Jurek

Zapytaj się starejznajomej czy nie jakiś zniżek w psychiatryku to razem może będzie taniej…

Anonim
Anonim
3 miesięcy temu
Reply to  Gitk

Ch.ama jakim jesteś zawsze można rozpoznać wśród innych ludzi, wyróżnia się i to bardzo.

22222
22222
3 miesięcy temu

Zdrajca szacun dla Ciebie:) I tak jest ich za dużo i robi się naprawdę niebiezpiecznie

Malgorzata Radzka
Malgorzata Radzka
3 miesięcy temu

Ukłony dla Starosty na tak szybką reakcję pomocy dla Ukraińców i ich rodzin, My Polacy, też szukaliśmy schronienia w trudnych dla Nas czasach – człowiek i jego godność w tym popapranym świecie jest najważniejszy!

Zdrajcy
Zdrajcy
3 miesięcy temu

My Polacy nie uciekaliśmy przed najeźdźcą, tylko chwytaliśmy za broń i walczyliśmy w obronie ojczyzny. Proszę zauważyć tą róznicę. Nawet podczas napaści na Podolu i Wołyniu broniliśmy się pomimo przewagi Ukraińcow.
Będą zwolnienia z pracy Polaków bo na jego miejsce zatrydnią młodych Ukraińców bo tą pracę podejmą za mniejsze pieniądze. Im się bedzie opłacało bo lokum dostaną za darmo, więc mniejsze koszty utrzymania.
Dlaczego Konfederacja milczy? Toż to faworyzowanie obcego narodu względem swojego.

Wit
Wit
3 miesięcy temu
Reply to  Zdrajcy

Poruszyłeś dość kontrowersyjny i przemilczany temat . Moja teoria jest taka że zostaje ci którzy nie mają kasy żeby wyjechać albo ci którzy czują taką potrzebę żeby walczyć.Odnosząc się do czasów teraźniejszych u Nas większość też by dała nogę tak mnie wam ale są wyjątki np.ja choć mam kategorie E zostałbym i tak. . O armię UA się nie martw bo kim walczyć będą mieli w organizacji są nader sprawni pokazali to na Wołyniu.

Mar
Mar
3 miesięcy temu
Reply to  Zdrajcy

Ukrainy w Mławie nam już wystarczy

Sss.
Sss.
3 miesięcy temu
Reply to  Mar

To teraz w drugą stronę,ile Polaków jest w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech?Mnóstwo,zwlaszcza w Anglii,gdzie dostają mieszkania,i da się wyżyć z socjalu.Bo nie mają zamiaru wracać.Owszem uchodźcy to inna sprawa,ale Polak jedzie do pracy za granicę,a do nas przyjeżdżają inni za pracą.

BMX
BMX
3 miesięcy temu
Reply to  Sss.

Jesteśmy w UE i swobodny „przepływ” ludności to podstawa. Dlatego Polacy korzystają z sicjalu. Ale dlaczego z 500+ korzystają Ukraińcy jesli Ukraina nie jest w UE.

teżMława
teżMława
3 miesięcy temu
Reply to  Zdrajcy

Coś ci się pomieszało z tym gremialnym „zostawaniem” i „chwytaniem za broń”. 17 września 1939 r. ewakuowali się do Rumunii polski prezydent, wódz naczelny z całym sztabem, premier i rząd. Dodaj do tego innych wysokich (i niższych) urzędników, ich rodziny, różne osoby „z kręgów” plus ich krewnych. To oczywiście nie wszyscy – ucieczką ratował się, kto mógł.
Pod koniec drugiej dekady września granice zaczęło też przekraczać wojsko. Ostatecznie trafiło na Węgry około 40 tys. żołnierzy, do Rumunii ~25 tys., na Litwę ~14 tys., Łotwę – ~3 tys.
Ktoś ich przyjął, nakarmił, wpuścił pod dach.

XYZ
XYZ
3 miesięcy temu
Reply to  teżMława

Ale tu nie jest mowa o uciekających żołnierzach ukraińskich, tylko cwaniakach, którzy w tym czasie uciekną przed poborem do wojska do Polski w celach zarobkowych. To jednak różnica.
Poza tym ci ratujący się ucieczką polscy żołnierze nie uciekali bo tchórzyli, tylko po to jak się później okazało żeby walczyć przeciwko najeźdźcy więc to robi różnicę.

Dyrma Zasadniczo
Dyrma Zasadniczo
3 miesięcy temu
Reply to  XYZ

w rzeczy samej.

teżMława
teżMława
3 miesięcy temu
Reply to  XYZ

W piśmie wojewody nie było mowy o tym, jakie osoby ewentualnie Polska przyjmie. Nie wiadomo zresztą, czy w ogóle będzie taka potrzeba. Nikt jeszcze tu nie przyjechał, a już „wiadomo”, że to cwaniacy uciekający przed poborem? A jeśli przed tym poborem zechcą umknąć kobiety, dzieci czy ranni (oby nie), to może czas budować mur na kolejnej granicy?
Owszem, w 1939 r. wojsko odeszło z kraju, żeby się potem jakoś przegrupować i włączyć do walki na terenie innych państw, a najwyższe władze – żeby to wszystko (zdalnie) ogarniać dyplomatycznie i organizacyjnie. Zakładasz z góry, że w przypadku Ukraińców byłoby inaczej? Gdyby chciały/musiały do nas się wycofać okresowo jakieś formacje, to ich nie wpuszczać?
Gdyby w latach 40. ubiegłego wieku działał internet, ciekawych rzeczy o naszych pra- dowiedzielibyśmy się z maili czy kont fb Rumunów, Węgrów, Anglików, Francuzów…

Dyrma Zasadniczo
Dyrma Zasadniczo
3 miesięcy temu
Reply to  teżMława

powiedz wprost o co Ci chodzi a nie trzepiesz kocopoły .

teżMława
teżMława
3 miesięcy temu

OK, specjalnie dla Ciebie 🙂
Jeszcze nic się nie zdarzyło (i lepiej niech się nie zdarza), a niektórzy komentatorzy jakby już wiedzieli co dokładnie się stanie, oburzają się, nawet lekko straszą. W związku z tym nasunęły mi się pewne pytania. Ciekawią mnie odpowiedzi – o ile ktoś zechce odpowiedzieć.
1. Skąd się bierze stwierdzenie, że do Polski przyjeżdżaliby akurat ludzie uciekający przed poborem? Kto dotychczas miał być tam wcielony do wojska, ten pewnie już w wojsku jest. Do tego ruch przez granicę nadzorowałyby przecież i władze polskie, i ukraińskie. Oczywiście, do dezercji dochodziło i dochodzi w każdej armii, w naszej też.
2. Skoro wyraża się sprzeciw wobec ewentualnego przyjęcia uchodźców, czy dotyczy on także kobiet, dzieci, rannych, ciężko chorych?
3. Polacy-cywile w 1939 r. uciekali z kraju, to fakty powszechnie znane. Wyszły też oddziały wojskowe, których żołnierze walczyli potem dzielnie na wielu frontach. Skoro to jest wytłumaczalne, oczywiste w przypadku Polaków, czy nie byłoby takie i w przypadku Ukraińców?
4. Czy jeśli atakowane oddziały armii zaprzyjaźnionego państwa wycofałyby się aż do granicy z Polską, to powinny być przez nią przepuszczone? Polskie wojsko, przed laty, sąsiedzi wpuścili.
To tak teoretycznie, oby podobnych problemów nie trzeba było rozstrzygać w realu.
O internecie. Gdyby w latach 40. już funkcjonował, to na zagranicznych portalach pewnie byłoby zatrzęsienie komentarzy o Polakach-tchórzach, dezerterach, darmozjadach, złodziejach miejsc pracy, nieokrzesanych awanturnikach itp. Tymczasem my dzisiaj uważamy tych ludzi za bohaterów, ofiary wojennego bestialstwa, biednych tułaczy tęskniących za krajem. Oficjalnie szczycimy się też kilkumilionową Polonią, choć to w przytłaczającej większości wcale nie uchodźcy, a emigranci ekonomiczni i ich potomkowie. W dodatku zajmujący miejsca pracy „należne” m.in. Amerykanom, Anglikom, Niemcom, Francuzom – mimo że to przedstawicielom tamtych nacji w ich krajach powinno się żyć najlepiej, skoro „w Polsce najlepiej powinno się żyć Polakom” (to są uwagi ironiczne).

Mławiak
Mławiak
3 miesięcy temu

Ciebie kobieto już chyba całkiem popierdoliło! Weź ich do siebie jak ci ich tak żal, może i tobie łeb utną, niewielka strata będzie.

Maczo
Maczo
3 miesięcy temu

Stuknij się w łeb..

Mariola
Mariola
3 miesięcy temu

Ty Małgorzata weź ich do siebie na kwadrat. Ja nie mam ochoty patrzeć na nich. Ciągle podwyżki, nie dość że pracuje za małe pieniądze to może jeszcze zacznę bać się o swoje stanowisko bo przyjdzie szoszon i zacznie niby pracować za połowę mojej stawki . Żeś chyba nachlana pisała ten komentarz. Idź jeszcze Dudzie podziękuj i kule possij.

mlawiak
mlawiak
3 miesięcy temu
Reply to  Mariola

tak trzymać

mlawiak
mlawiak
3 miesięcy temu

masz chałupę pustą to za kwateruj ich za darmo. czekamy

wieśniak
wieśniak
3 miesięcy temu
Reply to  mlawiak

ludzie nie pijta nie sprawdzonej wódki bo efekty jak widać .jak pić to tylko ze sklepu.ieBierzta ich na komnaty ale swoje prywatne za darmochę.

deweloper
deweloper
3 miesięcy temu

chyba masz duzo kasy to wybuduj im kwatery .

rusek
rusek
3 miesięcy temu

ile masz komnat? to bieri nas do sebja.

komin
komin
3 miesięcy temu
Reply to  rusek

pewnie kominiarz?

36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x