Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Obrona polskiej granicy to  priorytet również mazowieckich terytorialsów


Już od października żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierali pozostałych mundurowych w obronie granicy polsko – białoruskiej. Nowy rok przyniósł zwiększenie zaangażowania i cykliczną rotację sił w terenie przygranicznym.


Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w zeszłym roku wspierali Straż Graniczną głównie patrolując z powietrza oraz z koryta rzeki Bug teren przygraniczny, byli to żołnierze specjaliści Grupy Rozpoznania Obrazowego oraz kompanii saperów. Kolejni, tym razem z batalionu lekkiej piechoty z Komorowa już niebawem rozpoczną służbę patrolując teren przygraniczny w patrolach pieszych, zmieniając tym samym terytorialsów z Siedlec, którzy w rejon granicy wyjechali jeszcze w styczniu.Żołnierze realizują tam działania, które realnie przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa w pasie przygranicznym.

Wojsko wspiera Straż Graniczną w zabezpieczaniu i patrolowaniu granic. Ich głównym zdaniem jest zapewnienie szczelności granicy oraz bezpieczeństwa osobom budującym zaporę wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Wspólne działania żołnierzy różnych formacji pozwalają na wymianę doświadczeń i zdobywanie nowych umiejętności. Dla terytorialsów to bezcenne doświadczenia i czas do budowania relacji wzajemnego zaufania z żołnierzami innych formacji.

Zadania jakie wykonują mazowieccy terytorialsi głównie polegają na lokalizacji grup imigrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granice i przedostać się na teren Polski. W sytuacji zlokalizowania grupy żołnierze zabezpieczają ją i przekazują odpowiednim służbom. Rolą terytorialsów w działaniach w rejonie przygranicznym jest przede wszystkim odciążenie innych służb, głównie Straży Granicznej. Dzięki żołnierzom, funkcjonariusze mogą się skupić na czynnościach wymagających specjalistycznej wiedzy z zakresu ochrony granic.

Operacja „Silne wsparcie” jest prowadzona na mocy decyzji ministra obrony narodowej w związku z kryzysem w relacjach polsko-białoruskich. Od 3 września 2021 roku wojska obrony terytorialnej na terenach objętych stanem wyjątkowym wspierają lokalne władze i społeczności, a także straż graniczną, policję oraz wojska operacyjne.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.1 9 votes
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu

To nasi bracia, siostry , synowie i córki.chwala im za to, że chcieli poświęcać swój czas na wojskowe szkolenie.
Strzelać umiem, ale kalacha juz nie złożę , a inni co potrafią.??? To nasi żołnierze, i szacunek dla nich

Łoś
Łoś
3 miesięcy temu

Tak hehehe będą mierzyć temperaturę na polu bitwy i sprawdzali obecność…. Mają już tu szerokie doświadczenie .

Wilk
Wilk
3 miesięcy temu
Reply to  Łoś

ruskie onuce się obudziły

Anonimus
Anonimus
3 miesięcy temu
Reply to  Wilk

Co tam też należysz do tej formacji, która bierze kasę za nieróbstwo. I akurat jak to określasz „ruskie onuce” pasują do tych chłopczyków Maciory. Jak już pisałem jak jest to taka odważna formacja to niech idą i przyniosą ten wrak tupolewa co tak prezydent Balbina i jego pachołki mieli szybko ściągnąć do naszego kraju.
J384Ć P15

Brajanek
Brajanek
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimus

Anonimus=Cretinus.
Który obywatel Kraju w którym mieszka i żyje pisze o tym Kraju źle?
Chyba tylko napędzany nienawiścią do rodziny, no tak ale to nasz narodowy ” spotr” narzekanie na wszystko i wszystkich.

Anonimus
Anonimus
3 miesięcy temu
Reply to  Brajanek

Bratanku głuptasku czytaj że zrozumieniem. Ja o naszym kraju nie pisze źle. Dla mnie piskomuchy nie równają się z mieszkańcami naszej ojczyzny. Ale z bandą, która łupi ją na prawo i lewo. I gardzę ludźmi którzy biorą kasę za nic nierobienie.
J384Ć P15 i k********ję

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimus

Ob się udało, oby wojny nie było. Jedna piąta Polaków to ludzie po 60, zatem ponad 7mln nie nadaje się do broni. Drugie 7 mln to dzieci,zostało ok 20 mln ludzi, w tym otyłych, matek z dziećmi itp.pod broń. Oby nie było wojny.

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Oby, oby… a Putina nie prześwietlisz. Twoje życzenia go nie interesują, a z tym oby to idź do kościoła i módl się.
Żołnierzyki Maciory myślą, że wojna to kontynuacja zabaw z dziecięcych lat, a to by się skończyła weekendowa zabawa w podchody i celowe, dla zabawy smarowanie błotem

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Przynajmniej są przeszkoleni i starają się.nie ważne, czy i.trzymam za nich kciuki, niezależnie od polityki, wojna,to wojna a u nas młodych, sprawnych coraz mniej.to są fakty statystyczne.

milo
milo
3 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

faktem statystycznym jest mój dochód miesięczny, chciałbym taki mieć. Ty też? Statystycznie to ja z moim psem mam 3 nogi, jedną rękę, pół ogona i dożyję 45lat a mam już prawie 60kę.

Last
Last
3 miesięcy temu
Reply to  Brajanek

Wpisy tego typu jak anon to albo pożyteczni idioci albo celowe działania które wpisują się w działania dywersyjne . Wg mnie to jest to pierwsze , ale mogę się mylić. Tak czy inaczej nie wiem czy to prawda ale jeśli będzie ogłoszony stan wyjątkowy goście tego typu powinni być znajdowani i wsadzani do paki albo psychiatryk . Tym czas mogą sobie pisać , jak lubią sport to też mogą sobie pobiegać z reklamówkami na wschodniej granicy .

Anonimus
Anonimus
3 miesięcy temu
Reply to  Last

Dziecino dla twojej wiadomości odbyłem zasadnicza służbę wojskową która trwała dwa lata. A tu te dzieci przyjeżdżają na 1 dzień szkolenia gdzie zjedzą ciepły posiłek, pogadają i wracają do domy inkasując kasę jak pisałem za darmochę. O jakim wyszkoleniu piszesz. Jedyne co ja mogę napisać to potrafią trzymać termometr. Oczywiście trafiają się tam też nieliczne osoby, które mają jakieś pojęcie o służbie. Ale to tylko nieliczni.
J384Ć P15

milo
milo
3 miesięcy temu
Reply to  Last

mnie też komuna wyszkoliła przez 2 lat jak zachować się w warunkach wojny. Jaki masz wynik swd na 200m? ja 42/50. a z kałacha z granatnika? jak daleko rzucisz F1? ile czasu potrzebujesz na załadowanie magazynka ak47 po ciemku? 32s wystarczy? ile czasu potrzebujesz na rozłożenie i złożenie kałacha po ciemku? wiesz co to kałach? ile ma pestek? czy tylko teoretycznie wiesz coś o wot z kurwizji?

Łoś
Łoś
3 miesięcy temu
Reply to  milo

Widzę że to czyni z ciebie robokopa hahhahhaa ale jednak nie. . WOT to może zły pomysł ale wykonanie typowo Pisowskie. Często trafiają tam ludzie którzy nigdy nie powinni się tam znaleźć ze względu na psychikę oraz wiek i sprawność fizyczną. Sposób ich szkolenia wiele pozostawia do życzenia. Na weekendowych zajadach nie nauczą się dyscypliny, zwalczania stresu i podstawowej wiedzy nawet teoretycznej którą powinien posiadać każdy żołnierz a co dopiero mówić o praktyce. Nawet nie umieją się zachować nosząc mundur co widać czasami na ulicach Mławy. Stanowią większe zagorzenie dla siebie niż dla przeciwnika… ale mamy to co mamy. Ciekawe dlaczego pis tak nie reklamuje zawodowej służby wojskowej gdzie istnieją już duże braki kadrowe jak promuje tą amatorską? Może dlatego ze to ich wojsko i zawsze można wykorzystać ich przeciwko społeczeństwu

staraznajoma
staraznajoma
3 miesięcy temu
Reply to  Łoś

Też tak myślę.
Zawodowa służba wojskowa zeszła dosłownie na psy. Tego zawodowego wojska się nie dofinansowuje, sprzęt przestarzały, braki kadrowe pewnie wynikają między innymi z byle jakich płac, kiepskiego socjalu i opłakanych warunków w koszarach, ogólnie rzecz biorąc z wieloletnich zaniedbań..
Dofinansowuje się tylko chłopaczków Macierewicza, tam idą grube pieniądze, tam jest nowoczesny sprzęt i w razie jakichś rozruchów w kraju wypuści się tych niezrównoważonych dzieciaków na ulice przeciwko społeczeństwu i oni pójdą bez mrugnięcia okiem jak b.arany.
PIS wie co robi.

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x