Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Lasy Państwowe będą skupować grunty pod zalesienie


Lasy Państwowe rozpoczynają ogólnopolską akcję skupu ziemi pod nowe lasy. Nadleśnictwa zachęcają wszystkich właścicieli gruntów, na których może powstać las, aby zgłaszali się z ofertą sprzedaży.


„Lasy stanowią już niemal 30 procent powierzchni Polski. Jesteśmy w czołówce europejskich państw, a dzięki odpowiedzialnej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe tereny leśne w Polsce zwiększają się z roku na rok. Ogromną większością z nich (77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce należy do osób prywatnych” – informują nadleśnictwa.

– Sto lat działalności Lasów Państwowych to nie tylko duma, ale przede wszystkim zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Dzięki leśnikom, lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Bezcenny – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Kupując nowe grunty, Lasy Państwowe realizują założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Do 2050 roku lesistość Polski zwiększy się do 33 procent.

W związku z tym nadleśnictwa rozpoczynają akcję skupu gruntów pod nowe lasy. W tym roku poszczególni nadleśniczowie mają za zadanie aktywnie promować ofertę zakupów. Zakup gruntów ma być finansowany z własnych funduszy nadleśnictwa lub w przypadku ich braku, środków pochodzących z funduszu leśnego.

Osoby zainteresowane sprzedażą gruntu powinny skierować ofertę do nadleśnictwa, w zasięgu administracyjnym którego, leży dana nieruchomość. W ofercie należy precyzyjnie opisać działkę: wskazując dokładny adres ewidencyjny. Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak np. dziedziczenie.

Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”.

– Szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe, oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Zdarzają się sytuacje, w których w sąsiedztwie lub nawet wewnątrz terenu gospodarowanego przez Lasy Państwowe usytuowany są enklawy innej własności. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie na Mazowszu i w Polsce wschodniej. Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach – https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ – informują nadleśnictwa.

Cena zakupu będzie uzależniona m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kuuklin
Kuuklin
3 miesięcy temu

Wycenią działki za grosze jak pod budowe e7 złodziejstwo

Gocha
Gocha
3 miesięcy temu
Reply to  Kuuklin

Jeśli ci jeszcze mało to idź do sądu.

Leśnik
Leśnik
3 miesięcy temu

Leśnicy koniecznie chcą ocieplić swój wizerunek i sprzedają ciągle te same bzdury o kondycji lasów i wzrastającej lesistości. Ludzie nie dajcie się nabrać. Obecnie rabunkowy wyrąb lasów trwa w całej Polsce, rżną wszędzie bez opamiętania, w tym lasy naturalne wymagające ochrony. Drewno sprzedają za granicę w ogromnych ilościach, przede wszystkim do Chin, a dla naszych rodzimych, mniejszych przedsiębiorców nie wystarcza. Tylko idioci sprzedają surowiec a nie towary wyprodukowane z drewna. Firma Lasy Państwowe zarabia krocie, więc teraz będą kupować ziemię (za pieniądze ze sprzedaży naszego wspólnego majątku jakim są lasy) i posadzą plantacje sosnowe i będą nazywać je lasem, a ciemna gawiedź w to uwierzy, bo przecież leśnicy tak dbają o lasy i przyrodę. Ech kiedy wreszcie ktoś się weźmie za tę firmę, ograbiającą społeczeństwo z naszego dziedzictwa.

acb
acb
3 miesięcy temu

Komuno wróć. Wlasnosc panstwowa to gwarancja niegospodarności.

LasyNiePaństwowe
LasyNiePaństwowe
3 miesięcy temu
Reply to  acb

Widzę że towarzysza boli ten fakt, mało co i były by prywatne , do dziś pewnie już by ich nie było .

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  acb

Przyjdzie kolejny szyszko i wytnie.

Madzia
Madzia
3 miesięcy temu

IKEA już czeka na kolejne Polskie drzewa na mebelki. Niech napiszą ile procent stanowi drzewostan kilkudziesięcioletni, a nie ogólnie las. Las dla nich to są również te małe sadzonki na wyrżniętych w pień ogromnych połaciach byłego prawdziwego lasu. Zobaczcie jak wygląda Nasz Mławski, nie mówiąc już o mazurach…

GenomX
GenomX
3 miesięcy temu

Ciekawy projekt tylko powinien mieć skalę i rozmach . Ale czasem potrzebna jest konsekwencja i wsparcie tak jak u gościa co przez 30 lat z pustyni wychował las gdzieś w Azji. Kierunek dobry , ale to co widzę co dzieje się np. w Mławskim lesie to mam obiekcje co to akcji.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x