Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Stopy procentowe znów w górę. Wzrosną raty kredytów bankowych


Rada Polityki Pieniężnej podnosi po raz kolejny stopy procentowe. Pierwsza podwyżka miała miejsce w październiku 2021 roku. Obecny pułap jest najwyższym, jaki odnotowano od 2014 roku. Zdrożeją raty kredytów.


We wtorek, 8 lutego odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której podjęto decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., czyli do poziomu 2,75%.

W trakcie jego trwania ustalono poziom pozostałych stóp

procentowych NBP:

  • stopa lombardowa 3,25%;
  • stopa depozytowa 2,25%;
  • stopa redyskontowa weksli 2,80%;
  • stopa dyskontowa weksli 2,85%.
  • Zostały podwyższone z 2,0% do 3,5% także stopy rezerwy obowiązkowej. Związane jest to z silnym wzrostem aktywności w gospodarce światowej w 2021 r.

– W ostatnim okresie nastąpiło pogorszenie koniunktury w części krajów. Negatywnie na aktywność gospodarczą na świecie oddziałują ograniczenia podażowe na części rynków, wysokie ceny surowców oraz ponowne nasilenie się pandemii. Aktualne prognozy wskazują, że w 2022 r. wzrost globalnego PKB będzie niższy niż w 2021 r., jednak pozostanie relatywnie wysoki, czemu sprzyjać będzie wzrost konsumpcji w wielu krajach następujący w warunkach utrzymywania się dobrej sytuacji na rynku pracy i trwającej odbudowy aktywności po kryzysie pandemicznym – informuje Narodowy Bank Polski.

Jak będzie się kształtować dalsza globalna koniuktura zależy od sytuacji epidemicznej i geopolitycznej oraz kształtowania się polityki gospodarczej w największych krajach.

Ogłoszone podwyższenie stóp procentowych ma oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Dalsze decyzje będą nakierowane na jej obniżenie

Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe od kilku miesięcy. Pierwsza podwyżka miała miejsce w październiku 2021 roku. Obecny pułap jest najwyższym, jaki odnotowano od 2014 roku.

Dla osób posiadających kredyty mieszkaniowe nie jest to jednak dobra wiadomość. Dla kredytobiorców oznacza to kolejną podwyżkę rat. Jednakże klienci banków, którzy postawili na oszczędzanie mogą spodziewać się wyższego oprocentowania lokat. Uchwała Rady Polityki Pieniężnej weszła w życie 9 lutego 2022 roku.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gocha
Gocha
2 lata temu

Teraz frajerom, którzy podbili ceny kupując na kredyt będzie ciężko. A byli przestrzegani.

ziuu
ziuu
2 lata temu
Reply to  Gocha

lol nie łudź się, ciężko będzie nam wszystkim

Hipi
Hipi
2 lata temu
Reply to  Gocha

Dzięki i tym frajerom mogłaś co do gara włożyć bo cały rynek był napędzany…

spekulant
spekulant
2 lata temu
Reply to  Gocha

Na biednych nie trafiło.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x