Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mieszkańcy Mazowsza spędzili na zwolnieniach lekarskich 34,5 mln dni


Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjrzał się absencji chorobowej z ubiegłego roku. Mieszkańcy Mazowsza spędzili na zwolnieniach lekarskich 34,5 mln dni. W porównaniu do 2020 roku nieco mniej było zaświadczeń wystawianych z powodu Covid-19.


Z rejestru zwolnień lekarskich wynika, że w ubiegłym roku mieszkańcy województwa mazowieckiego chorowali w sumie przez 34,5 mln dni. Otrzymali prawie 2,9 mln zwolnień lekarskich z powodu choroby własnej. To dane łączne dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych instytucjach.

Nieznacznie spadła na Mazowszu liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu Covid-19. W 2021 roku było to prawie 72,9 tys. zwolnień, a rok wcześniej – 74,8 tys. Rejestr zwolnień lekarskich nie zawiera danych o izolacji nakładanej przez sanepid, a izolacja nie wymaga wystawienia lekarskiego.

Co było powodem najdłuższych nieobecności w pracy? – Dominującą przyczyną absencji chorobowej były schorzenia związane z ciążą, porodem i połogiem. Odpowiadały one za ok. 17 proc. absencji. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia – wskazuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Najwięcej dni nieobecności w pracy dotyczyło kobiet w wieku 30-39 lat, przyczyną były głównie schorzenia związane z ciążą. W przypadku mężczyzn absencja chorobowa w podziale na wiek była bardziej równomierna – podobną liczbę dni chorowali dwudziestolatkowie, trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie. Mężczyznom najczęściej dokuczały zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych oraz bóle grzbietu.

źródło: mat. prasowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gocha
Gocha
3 miesięcy temu

Z tego 80% to ciężarne bo w Polsce ciąża to choroba.

Zocha
Zocha
3 miesięcy temu
Reply to  Gocha

Za mało się rodzi żeby tak było

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x