Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Krótsza izolacja i kwarantanna. Powrót do edukacji stacjonarnej


Spada codzienna liczba zakażeń i zleceń na testy – ministerstwo zdrowia łagodzi sanitarne restrykcje, a minister edukacji zapowiada powrót do nauki stacjonarnej.


Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił łagodzenie restrykcji sanitarnych, a minister edukacji Przemysław Czarnek  zapowiedział powrót do nauki stacjonarnej w szkołach.

– Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii koronawirusa, widzimy, że apogeum V fali jest za nami. To przesilenie potwierdzają: codzienna liczba zakażeń i liczba zleceń na testy w kierunku COVID-19 wystawianych przez lekarzy POZ. Tendencja spadkowa jest stała – powiedział szef resortu zdrowia.  

Dodał, że w lutym powinien nastąpić znaczny spadek dziennej liczby zakażeń. Przy tak utrzymującym się trendzie w marcu rząd będzie mógł podjąć decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa. 

5 tys. łóżek szpitalnych wraca do systemu  

Około 5 tys. łóżek szpitalnych wykorzystywanych dotąd dla pacjentów z COVID-19 zostaje skierowanych do leczenia pacjentów z innymi schorzeniami. To ważny krok w kierunku przywracania normalności, tak żeby walka z koronawirusem nie dezorganizowała systemu opieki zdrowotnej. 

Obecnie na walkę z COVID-19 przeznaczonych jest blisko 30 tys. łóżek, ok. 2/3 z nich jest zajętych. Infrastruktura covidowa zostanie zmniejszona do poziomu ok. 25 tys. łóżek. Decyzja ta oznacza zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach.  

Zmiany w izolacji i kwarantannie  

Od 15 lutego będą obowiązywać dla wszystkich nowe zasady dotyczące czasu trwania izolacji. Będzie ona trwała 7 dni (obecnie obowiązuje 10-dniowa izolacja). Izolacja będzie obowiązywać od momentu wykonania testu diagnostycznego w kierunku COVID-19. Również od 15 lutego współdomownicy chorego na COVID-19 będą przebywać na kwarantannie wyłącznie w czasie jego izolacji (obecnie jest to czas trwania izolacji plus 7 dni).  

– Nadal negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 będzie zwalniał z kwarantanny zaszczepionych domowników – poinformował szef resortu zdrowia. 

Od 11 lutego zostanie zlikwidowana tzw. kwarantanna z kontaktu. Również od tego dnia tylko osoby bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID po przyjeździe do Polski będą musiały odbyć 7-dniową kwarantannę.Reguły izolacji dla medyków i służb mundurowych pozostają bez zmian – izolacja wynosi 7 dni z możliwością skrócenia w 5. dobie negatywnym wynikiem testu. 

Powrót do nauki stacjonarnej 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej, niż zakładano, bo już 21 lutego.  

– Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. Wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego – podkreślił minister edukacji i nauki.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ANONIMOWO
ANONIMOWO
2 lata temu

NAJWIĘKSZY KLAUN PISOWSKI

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  ANONIMOWO

Otóż to. ***** ***

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  ANONIMOWO

No, tyle histerii było w sprawie nowelizacji ustawy oświatowej (dla redaktorów z pewnej telewizji nazwa zbyt trudna do zapamiętania, toteż lansowali uproszczoną nazwę na swoim poziomie intelektualnym „lex Czarnek”:), a ustawą przeszła. I bardzo dobrze.

Żeby jeszcze A. Duda stanął na wysokości zadania, i będzie najlepsza ustawa w oświacie id kilku dekad.

JACK STRONG
JACK STRONG
2 lata temu
Reply to  Hemi

NASTĘPNY PISOWSKI KLAUN I BŁAZEN OBA W JEDNYM

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  JACK STRONG

Błazen? Tak. Ale ma władzę. Myśli, że na zawsze. A tu d…pa. Ciekaw jestem, kiedy na dobre zajmie się Centralna Komisja ds. stopni i tytułów habilitacją pana „profesora” Garn… yyyy… Czarnka.

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  Hemi

Budyñ wymyka się Kaczafiemu. I Agata bywa kumata. Nauczycielka, może Budynia przekona? I będzie weto? A wtedy nic Piszlam nie zrobi, bo większości bezwzględnej brak. Ooooops..

staraznajoma
staraznajoma
2 lata temu
Reply to  ANONIMOWO

To nie klaun, to zakuta p.ała pi.sowska.
Gorszej i bardziej zardzewiałej konserwy to nie było chyba w tym rządzie, mimo że są tam same konserwy.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x