Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kolędnicy w gminie Radzanów


Kolędowanie nawiązujące do starej, ale wciąż praktykowanej w wielu regionach nie tylko naszego kraju tradycji, to piękny i wciąż żywy obyczaj. Tacy kolędnicy pojawili się w gminie Radzanów. I choć zwykle spotkanie diabła z czerwonymi widłami czy białej śmierci z kosą nie może skończyć się dla człowieka dobrze, to jednak tu nie przeszkodziło to Świętej Rodzinie w kolędowaniu.


Zazwyczaj dzieje się tak, że grupy kolędników odwiedzały poszczególne domy z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych. Wizycie towarzyszyło śpiewanie kolęd lub innych stworzonych specjalnie na taką okazję pieśni i humorystyczne dialogi. Do dziś przedstawienia kolędnicze i jasełkowe są bardzo popularne jako forma teatru, prezentowana na różnego rodzaju kolędniczych przeglądach i festiwalach.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x