Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Aby ubiegać się o odszkodowanie po szczepieniu przeciwko Covid-19 trzeba zapłacić wpisowe. Ile?


Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że osoby, u których wystąpi skutek uboczny szczepienia mogą ubiegać się o odszkodowanie.


Wysokość odszkodowania określi Rzecznik Praw Pacjenta.

– Świadczenie finansowe będzie przysługiwało w przypadku wystąpienia skutku ubocznego szczepienia (wymienionego w charakterystyce produktu leczniczego danej szczepionki), który spowodował hospitalizację przez co najmniej 14 dni. Tak samo w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji (o dowolnej długości) – informuje serwis.

Wysokość kwoty odszkodowania, na jaką mogą liczyć pacjenci jest jednak uzależniona od długości hospitalizacji:

  • w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego – 3 tys. zł
  • w przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni – 10 tys. zł
  • w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni – od 10 tys. zł do 20 tys. zł.

W przypadku, gdy potrzebne jest dalsze leczenie lub rehabilitacja po wypisaniu ze szpitala pacjenci mogą otrzymać do 10 tys. złotych. Limit wypłat na 1 osobę to kwota 100 tys. złotych.

Od przyszłej soboty, 12 lutego można składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Jego wzór przygotował Rzecznik Praw Pacjenta. W momencie, gdy pobyt w szpitalu lub obserwacja na SOR, izbie przyjęć, a także leczenie poszpitalne miały miejsce przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 27 stycznia 2022 roku, termin złożenia wniosku upływa 31 grudnia 2022 roku.

Jest jedno „ale”…

– Przy składaniu wniosku o odszkodowanie trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości 200 zł na rachunek bankowy Funduszu Kompensacyjnego. Kwota ta będzie zwracana, jeśli świadczenie zostanie przyznane. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta będzie miało dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku – czytamy.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Sss.
Sss.
1 rok temu

Pic na wodę,swiadczen nie przyznają nikomu a pieniążki zbiora.Wszedzie jest oszustwo.

Covid
Covid
1 rok temu

Ręka w górę kto ma kłopoty po szczepionce . Uwaga ale nie można pisać jeśli przeszło się miedzy czasie sarsCov2.

Yureck
Yureck
1 rok temu
Reply to  Covid

Dokładnie tak!

Covid
Covid
1 rok temu
Reply to  Yureck

To wygląda na to że wszyscy są na proteście w Ottawie .

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x