Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Powstanie film o dr Józefie Witwickim?


Rozstrzelany przez Niemców w 1944 roku w Pomiechówku dr Józef Witwicki to wybitna i warta przypomnienia postać wśród mieszkańców Mławy. Historia życia i działalności  dr Józefa Witwickiego, absolwenta I LO w Mławie jest  tematem tworzonej przez uczniów I a i I b tej szkoły dokumentacji filmowej. W ich pracy wspierają nauczyciele Ewa Luks, Anna Lempek i Piotr Grzegorowski.  Uczniowie 26 stycznia 2022 zwiedzili mazowiecką katownię  – niemiecki  obóz w  Forcie III Pomiechówek, gdzie stracony został dr Witwicki.


red.

źródło i fot. I LO

Dr Józef Witwicki urodził się 21 kwietnia 1902 r. w Chersoniu. Ojciec Roman był lekarzem, matka Zofia pochodziła również ze środowiska inteligenckiego. Rodzice jego zamieszkali w Mławie w 1922 r. W 1924 r. Józef ukończył Gimnazjum im. St. Wyspiańskiego, a w 1930 r. Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellonskiego. Po dwuletniej praktyce, w 1932 r. wrócił do Mławy i rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym przy ul. Niborskiej.

W okresie międzywojennym dr Witwicki aktywnie uczestniczył w życiu społecznym. Był radnym i ławnikiem w Radzie Miejskiej w Mławie jako bezpartyjny. Pracował również w Zarządzie Powiatowym PCK. Był człowiekiem o szerokich zainteresowaniach, uzdolnionym malarzem i znawcą sztuki. Z zamiłowaniem studiował nauki historyczne, kochał Mławę i był z nią silnie związany.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 r.,  zgłosił się jako ochotnik do wojskowej służby zdrowia i trafił do zgrupowaniu gen. Franciszka Kleeberga. Po kapitulacji zgrupowania wrócił do Mławy. Z własnej inicjatywy zorganizował w Mławie szpital dla Polaków, którego został kierownikiem. Przez Niemców był nazywany „Polnisches Krankenhaus Dr Witwicki”. Leczył i pomagał również rannym partyzantom ale i Żydom. Należał do ZWZ-AK służby zdrowia pełniąc funkcję szefa na powiat mławski. Aresztowany 29 sierpnia 1943 r., po śledztwie w siedzibie Gestapo w Ciechanowie (ul. 17 stycznia 9), na mocy wyroku Sądu Doraźnego Okręgu Ciechanowskiego skazany na karę śmierci. W kartotece Gestapo pod datą 2 sierpnia 1944 r. czytamy: Wykonanie wyroku dnia 3 lipca 1944 r. w Pomiechówku. Ostatnia wzmianka w tejże kartotece brzmi: W. (J. Witwicki) zmarł 30 lipca 1944 r. w areszcie śledczym w Pomiechówku.

/ z KSIĘGI POLEGLYCH I ZAMORDOWANYCH Liceum im. St. Wyspianskiego w Mławie/

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław
Jarosław
1 rok temu

Nareszcie ! Grób doktora Witwickiego znajduje się na cmentarzu w Pomiechówku. Symboliczny- na cmentarzu św. Wawrzyńca w Mławie ,tam gdzie spoczywa jego żona śp. Jadwiga Witwicka z Dunin- Mieczyńskich. Ojciec profesor Witwickiej też był lekarzem i społecznikiem. Spoczywa obok córki.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x