Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W kamasze zamiast na narty, czyli ferie u mazowieckich terytorialsów


Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych w województwie mazowieckim rozpoczęło się szkolenie nowych rekrutów w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ferie w mundurze wybrało 52 ochotników.


Pierwsze swoje kroki w szeregach 5 Brygady postawili już 10 grudnia, wówczas odbyło się ich powołanie do służby. W koszarach spędzili tylko 2 dni, podczas których zostali wyposażeni w ekwipunek żołnierza lekkiej piechoty, odbyli niezbędne szkolenia teoretyczne oraz zdali wstępny test sprawności fizycznej. 30 stycznia wrócili by kontynuować szkolenie już na poligonie i wojskowych obiektach szkoleniowych.

Ochotnicy by przystąpić do szkolenia praktycznego musieli zaliczyć sprawdzian wiedzy ze znajomości budowy i obsługi karabinka MSBS Grot. Pozytywne zaliczenie testu pozwoliło im na podejście do szkolenia strzeleckiego, które wczoraj odbyło się na strzelnicy garnizonowej w Kątach Węgierskich. Przyjmowanie postaw strzeleckich, efektywne i bezpieczne posługiwanie się bronią, ładowanie magazynka, składanie i rozkładanie karabinka to oprócz samego strzelania, nieodzowny element szkolenia strzeleckiego. Nie dla wszystkich nowych terytorialsów było to pierwsze strzelanie, ponieważ są wśród nich także instruktorzy strzelectwa.

Szkolenie podstawowe odbywające się w czasie ferii zimowych przyciągnęło ochotników z 12 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Wśród 52 nowych adeptów żołnierskiego rzemiosła jest 2 nauczycieli i aż 18 uczniów i studentów, którzy postanowili wykorzystać zimową przerwę w nauce na odbycie przeszkolenia wojskowego.

Szkolenie w ramach projektu Ferie w WOT nie różni się programem szkolenia od tradycyjnych szkoleń podstawowych, a jedynie terminem jego realizacji dostosowanym do przerw w nauce pełnoletnich uczniów i studentów. Pozwala to na możliwość przeszkolenia wojskowego bez konieczności rezygnacji ze szkoły czy studiów.

Najbliższe powołanie ochotników do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 25 lutego i zakończy się przysięgą wojskową 13 marca. Osoby zainteresowane służbą w 5 MBOT mogą przez cały czas składać wnioski o powołanie do służby.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.3 3 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hemi
Hemi
1 rok temu

Mazowiecka Brygada OT świetnie rozwija się, to jest obecnie ścisła elita wojsk terytorialnych, ostoi naszego bezpieczeństwa.

Odwrócony
Odwrócony
1 rok temu
Reply to  Hemi

Przykleiło się gów..o do okrętu i woła płyniemy!

Anonim
Anonim
1 rok temu

Szukanie ludzików do obrony piskomuchów. Boją się, że władza im umyka. A tu za srebniki dzieciaczki Maciory się sprzedają.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x