Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Właściwości medyczne paracetamolu oraz ibuprofenu


Zapewne każdy z nas, kiedy korzystał ze środków przeciwbólowych, jednak nie każdy wie, jakie te środki mają właściwości, zarówno pozytywne, jak i też negatywne. Ich niewątpliwą zaletą jest ich łatwa dostępność, gdyż można je kupić nawet w zwykłych sklepach. Dla tego też postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się dwóm najbardziej popularnym na polskim rynku środkom przeciwbólowym, a mianowicie ibuprofenowi oraz paracetamolowi.


Właściwości medyczne ibuprofenu

Podstawowym działaniem ibuprofenu jest działanie przeciwbólowe, gdyż ibuprofen blokuje wytwarzanie enzymów cox-1 oraz cox-2 odpowiedzialnych za uczucie bólu. Enzymy te odpowiedzialne są także za powstawanie różnego rodzaju stanów zapalnych, a więc ibuprofen ma również działanie przeciwzapalne. W związku z tym może być on z powodzeniem stosowany w różnego rodzaju słabych oraz umiarkowanych bólach, takich jak na przykład bóle mięśniowe, głowy, zębów, nerwobóle, powstałe w wyniku różnego rodzaju urazów oraz wielu innych. Ma on jednak też i swoje wady, a mianowicie może on wywoływać między innymi dolegliwości żołądkowe. Inną jego wadą jest to, że rozrzedza on krew, przez co nie jest on zalecany przy na przykład bólach miesiączkowych, ponieważ może on wzmagać krwotoki. Jeżeli chodzi o szybkość działania, to w przypadku podania doustnego, jego największe stężenie we krwi jest po około 2 godzinach od podania. Natomiast jego całkowite usunięcie z krwiobiegu trwa 24 godziny.

Właściwości medyczne paracetamolu

Paracetamol, podobnie jak ibuprofen, jest lekiem mającym działanie przeciwbólowe. I tak jak ibuprofen, jest on stosowany w przypadku lekkich oraz umiarkowanych bóli. Jednak w przeciwieństwie do ibuprofenu, paracetamol nie ma właściwości przeciwzapalnych, przez co można śmiało stwierdzić, że niekiedy usuwa on objawy, ale nie likwiduje przyczyny. Jego zaletą za to jest to, że nie rozrzedza on krwi, dzięki czemu może on być stosowany na przykład przy bólach miesiączkowych, nie powoduje on też wzrostu ciśnienia krwi. Kolejną jego zaletą jest to, że nie niszczy on błony śluzowej żołądka, dla tego też jest on zalecany osobom cierpiącym między innymi na wrzody żołądka. Przeciwskazaniem do przyjmowania paracetamolu jest między innymi niewydolność nerek. Nie może być on też stosowany z kwasem acetylosalicylowym, czyli popularną aspiryną, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Czy możliwe jest łączenie ibuprofenu z paracetamolem?

Tak, preparaty te nie wchodzą wzajemnie w reakcje. Dla tego też są one często łączone ze sobą w celu uzyskania lepszych efektów. Na przykład ibuprofen jest w stanie zwalczyć stan zapalny, natomiast paracetamol nie podnosi ciśnienia krwi. Z tego względu preparaty składające się z obu substancji mogą być lepszym rozwiązaniem na przykład dla osób starszych. Preparaty tego typu mogą też być z powodzeniem stosowane w zwalczaniu między innymi różnego rodzaju przeziębień. Ponadto badania nie wskazują by negatywne skutki uboczne stosowania tych substancji, sumowały się wzajemnie.

 

artykuł partnera

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x