Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

402 mazowieckich stulatków otrzymuje specjalne świadczenie honorowe


Każdy stulatek otrzymuje specjalne świadczenie honorowe. ZUS lub KRUS wypłacają je automatycznie niezależnie od dotychczas pobieranych świadczeń. Senior, który ukończy 100 lat do końca lutego, będzie otrzymywał 4512,41 zł – co miesiąc i aż do śmierci.


Wraz z ukończeniem 100 lat seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Kwotę ustala się corocznie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku.

Od marca 2020 r. do końca lutego 2021 r. ZUS przyznawał świadczenie honorowe w wysokości 4294,67 zł. Obecna kwota sprawia seniorom jeszcze większą radość. Osoby, które ukończyły 100 lat w okresie od marca 2021 r. do lutego 2022 r., będą otrzymywać do końca życia comiesięczne świadczenie w wysokości aż 4512,41 zł.

Wielu stulatków na Mazowszu

Obecnie w województwie mazowieckim ZUS wypłaca świadczenie dokładnie 402stulatkom. Najwięcej, bo aż 272, przypada na obszar aglomeracji warszawskiej. W dalszej kolejności jest subregion radomski z 62 wypłatami, subregion płocki z 39 wypłatami i siedlecki z 29. Co ciekawe, 2 lata temu liczba stulatków otrzymujących świadczenie honorowe z ZUS wynosiła również dokładnie 402.

ZUS lub KRUS wypłacą automatycznie

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy ukończyć 100 lat. Nie trzeba składać wniosków ani formularzy, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie może przekazywać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x