Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Terytorialsi pod okiem weterana ćwiczyli działania rozpoznawcze


FOT.BARTEK SYTA


Od 15 do 23 stycznia w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie odbył się kurs działań rozpoznawczych, w którym udział wzięli żołnierze ochotnicy służący w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Była to już druga edycja kursu działań rozpoznawczych, który odbywał się w rejonie odpowiedzialności 52 blp, a konkretniej w powiecie Ostrów Mazowiecka. Projekt został zapoczątkowany w 2021 roku by rozwijać i doskonalić umiejętności mazowieckich terytorialsów z zakresu prowadzenia działań rozpoznawczych. Po wstępnym sprawdzeniu wiedzy oraz sprawności fizycznej żołnierze zakwalifikowani na kurs mogli przejść do szkolenia teoretycznego.

W ramach zajęć żołnierze mieli możliwość wysłuchania wykładu doświadczonego weterana, Pana Przemysława Wójtowicza – autora książki „Snajper wchodzi pierwszy”. Ponadto żołnierze doskonalili swoją wiedzę z zakresu pakowania zasobnika piechoty górskiej, planowania trasy marszu, dopasowania wyposażenia do środowiska walki oraz podstawowych zagadnień taktycznych.

W ramach szkolenia praktycznego odbyły się dwudniowe zajęcia z czarnej taktyki, czyli działań w terenie zurbanizowanym, do którego wykorzystano nieużytkowany budynek znajdujący się na terenie jednostki w Komorowie – wyjaśnia por. Wileński Bartosz, dowódca Kursu Działań Rozpoznawczych

Podczas ponad tygodniowego szkolenia żołnierze, cztery dni spędzili na terenie Leśnictwa Orło. W ramach czterodniowego bytowania w terenie lesistym żołnierze wykonywali zadania z zakresu: zakładania bazy stałej, uzdatniania zdobytej wody, rozpalania skrytych ognisk, pozyskiwania żywności w terenie lesistym, prowadzenia zadań patrolowych w tym w warunkach nocnych, prowadzenia obserwacji, przeprowadzenia zasadzki planowej. Na zakończenie każdy uczestnik kursu musiał zaliczyć zajęcia dobowe, podczas których realizowano zagadnienia taktyczne z użyciem środków pozoracji pola walki.

– ten kurs obnażał pychę i ewentualny brak umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Działania z okropnie ciężkich zasobnikiem, na noktowizji, w bardzo niesprzyjających warunkach terenowych i pogodowych dały dam mnóstwo lekcji na przyszłość – mówi kpr. Adrian Karłowicz, uczestnik kursu.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Łoś
Łoś
10 miesięcy temu

a nie mierzenie temperatury ?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x