Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Darmowe testy w aptekach i wizyta lekarska w ciągu 48 godzin


Opublikowano rozporządzenia dotyczące darmowego testowania w kierunku koronawirusa w aptekach i wizyt domowych u osób starszych. To realizacja wcześniejszych zapowiedzi ministra zdrowia.


Teraz, zgodnie z zapowiedziami, ukazały się dwa rozporządzenia. Pierwsze reguluje zasady wizyt domowych u pacjentów powyżej 60. roku życia, drugie umożliwia darmowe testowanie w kierunku Covid-19 w ogólnodostępnych aptekach.

Wizyty domowe u osób powyżej 60. roku życia

Według pierwszego rozporządzenia osoby w wieku powyżej 60 lat, które przebywają w domowej izolacji z powodu zakażenia wirusem Covid-19, zostaną w ciągu 48 godzin zbadane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, wizyta może odbyć się fizykalnie, w poradni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej w miejscu pobytu pacjenta. W momencie, gdy termin wizyty przypadnie na dzień wolny od pracy, będzie ona mogła się odbyć następnego dnia. Rząd chce w ten sposób podwyższyć szansę na opiekę medyczną osób starszych. Ta grupa  osób, jest najbardziej zagrożona ciężkimi powikłaniami, czy śmiercią w wyniku zakażenia koronawirusem.

Test wykona farmaceuta

Zgodnie z załącznikiem do drugiego rozporządzenia farmaceuta w aptece będzie mógł samodzielnie wykonać test antygenowy w kierunku koronawirusa, szybki test do wykrywania grypy, a także sprawdzić ciśnienie krwi, puls, tętno, saturację krwi, zmierzy masę ciała, wzrost i obwód w pasie, a także wyliczy wskaźnik BMI. Dodatkowo farmaceuta będzie mógł zbadać testem stężenie glukozy we krwi, wykonać kontrolę panelu lipidowego, czyli cholesterol, frakcję HDL i LDL, trójglicerydy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A oraz Helicobacter – test z krwi. Testy w kierunku SAR-CoV-2 będą w aptekach darmowe. Pozostałe można będzie wykonać odpłatnie, według przygotowanego przez aptekę cennika. Jak jednak zastrzegł minister Niedzielski, nie każda apteka ma ku temu warunki, więc raczej nie należy spodziewać się, że taka możliwość będzie dostępna  w każdej aptece w Polsce.

źródło: MZ

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Vicestarosta ex
Vicestarosta ex
2 lata temu

A może tak jaśnie pan dziennikarz napisałby, że w Mławie nie będzie testów w aptekach … choć raz przeczytał rozporządzenie ,,, ustawy to wiadomo za dużo

Mmm
Mmm
2 lata temu

Dlaczego w MŁAWIE nie będzie?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x