Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Prawie 800 mazowieckich trytorialsów szkoliło się w miniony weekend


Miniony weekend rozpoczął kolejny szkoleniowy rok dla blisko 800 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. RÓJ. W pięciu lokalizacjach odbyły się szkolenia indywidualne, specjalistyczne, zgrywające oraz instruktorsko – metodyczne.


Szkolenia strzeleckie, taktyka, działanie żołnierza w patrolu, rozwijanie i działanie elementu logistycznego w działaniach taktycznych, współdziałanie z siłami ratowniczymi w likwidacji skutków sytuacji kryzysowych, żołnierz w działaniach niekonwencjonalnych, rozwijanie i przygotowanie polowych elektrowni oświetleniowych – to zaledwie niewielka część zakresu tematyki szkoleń jakie w miniony weekend odbyło blisko 800 terytorialsów na terenie północnego Mazowsza. Szkolenia odbyły się w Ciechanowie, na Targoniach, w Komorowie oraz na strzelnicach garnizonowych na Rembertowie, w Kątach Węgierskich i siedleckim Gołoborzu. Były to szkolenia indywidualne, dla żołnierzy w pierwszym roku służby, wzięło w nich udział 360 terytorialsów. W szkoleniach specjalistycznych charakterystycznych dla drugiego roku terytorialnej służby wojskowej uczestniczyło 150 żołnierzy, natomiast w szkoleniach zgrywających pododdział – 205 żołnierzy, którzy już trzeci rok zasilają szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Miniony weekend to także czas szkolenia rotacyjnego powstałej w grudniu 2021 roku kompanii szkolnej, funkcjonującej jako samodzielny pododdział 5 MBOT. Jej zadaniem jest organizacja oraz prowadzenie szkoleń podstawowych, wyrównawczych oraz wyrównujących.

Głównym celem powstania kompanii szkolnej było odciążenie dowódców pododdziałów z organizacji szkoleń nowych rekrutów oraz szkoleń wyrównujących – wyjaśnia por. Tomasz Godlewski, dowódca kompanii szkolnej.

Do służby w kompanii szkolnej może zgłosić się każdy żołnierz, posiadający predyspozycje i charakteryzujący się dużą dyspozycyjnością, by móc brać udział w szkoleniach podstawowych, które trwają 16 dni ciągiem.

– kompania szkolna prowadzi zajęcia instruktorsko – metodyczne przygotowujące przyszłych instruktorów do prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych podczas szkoleń z żołnierzami – tłumaczy por. Godlewski

Zostań jednym z nas!

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-63 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl),  który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/.

Najbliższe powołanie ochotników do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 25 lutego i zakończy się przysięgą wojskową 12 marca.

źródło: 5. MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
10 miesięcy temu

Kogo to obchodzi co ten nie przydatny twór robi. Wystarczy, że to utrzymujemy za nasze ciężko zarobione pieniądze.

dyktator
dyktator
10 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Nasze ciężko – powiedział to szef fabryki żyjący z wyzysku pracujących tam robotników , myślący jak tu podłączyć się tarcze 1.0 i takie tam . Już daj se na spokój gościu .

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x