Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Prawie 800 mazowieckich trytorialsów szkoliło się w miniony weekend


Miniony weekend rozpoczął kolejny szkoleniowy rok dla blisko 800 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. RÓJ. W pięciu lokalizacjach odbyły się szkolenia indywidualne, specjalistyczne, zgrywające oraz instruktorsko – metodyczne.


Jan Maria Jackowski
Reklama

Szkolenia strzeleckie, taktyka, działanie żołnierza w patrolu, rozwijanie i działanie elementu logistycznego w działaniach taktycznych, współdziałanie z siłami ratowniczymi w likwidacji skutków sytuacji kryzysowych, żołnierz w działaniach niekonwencjonalnych, rozwijanie i przygotowanie polowych elektrowni oświetleniowych – to zaledwie niewielka część zakresu tematyki szkoleń jakie w miniony weekend odbyło blisko 800 terytorialsów na terenie północnego Mazowsza. Szkolenia odbyły się w Ciechanowie, na Targoniach, w Komorowie oraz na strzelnicach garnizonowych na Rembertowie, w Kątach Węgierskich i siedleckim Gołoborzu. Były to szkolenia indywidualne, dla żołnierzy w pierwszym roku służby, wzięło w nich udział 360 terytorialsów. W szkoleniach specjalistycznych charakterystycznych dla drugiego roku terytorialnej służby wojskowej uczestniczyło 150 żołnierzy, natomiast w szkoleniach zgrywających pododdział – 205 żołnierzy, którzy już trzeci rok zasilają szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Miniony weekend to także czas szkolenia rotacyjnego powstałej w grudniu 2021 roku kompanii szkolnej, funkcjonującej jako samodzielny pododdział 5 MBOT. Jej zadaniem jest organizacja oraz prowadzenie szkoleń podstawowych, wyrównawczych oraz wyrównujących.

Głównym celem powstania kompanii szkolnej było odciążenie dowódców pododdziałów z organizacji szkoleń nowych rekrutów oraz szkoleń wyrównujących – wyjaśnia por. Tomasz Godlewski, dowódca kompanii szkolnej.

Do służby w kompanii szkolnej może zgłosić się każdy żołnierz, posiadający predyspozycje i charakteryzujący się dużą dyspozycyjnością, by móc brać udział w szkoleniach podstawowych, które trwają 16 dni ciągiem.

– kompania szkolna prowadzi zajęcia instruktorsko – metodyczne przygotowujące przyszłych instruktorów do prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych podczas szkoleń z żołnierzami – tłumaczy por. Godlewski

Zostań jednym z nas!

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-63 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl),  który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/.

Najbliższe powołanie ochotników do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 25 lutego i zakończy się przysięgą wojskową 12 marca.

źródło: 5. MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 rok temu

Kogo to obchodzi co ten nie przydatny twór robi. Wystarczy, że to utrzymujemy za nasze ciężko zarobione pieniądze.

dyktator
dyktator
1 rok temu
Reply to  Anonim

Nasze ciężko – powiedział to szef fabryki żyjący z wyzysku pracujących tam robotników , myślący jak tu podłączyć się tarcze 1.0 i takie tam . Już daj se na spokój gościu .

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x