Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Będą odszkodowania za niepożądane skutki szczepień przeciw COVID-19?


Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie można składać od 12 lutego 2022 r.  Jeżeli w wyniku działań niepożądanych po szczepieniu przeciw COVID-19 dojdzie do zgonu lub jeśli zaszczepiony spędzi w szpitalu krócej niż 14 dni, odszkodowanie nie będzie należne. Ubieganie się o świadczenie będzie możliwe po wpłaceniu 200 złotych.


Ustawa powołująca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 27 stycznia 2022 roku. Zgodnie z przepisami, wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie można składać od 12 lutego 2022 r.

„Przypominam, że ustawa będzie działała wstecz, od pierwszego wykonanego szczepienia przeciw COVID-19” – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.

Kto może otrzymać rekompensatę?

Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego, wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało:

  • konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub
  • wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości.

Jeżeli w wyniku działań niepożądanych po szczepieniu przeciw COVID-19 dojdzie do zgonu, osoby bliskie nie będą mogły ubiegać się o odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego. Choć w rejestrze NOP Państwowego Zakład Higieny odnotowano dotychczas ok. 90 zgonów, resort zdrowia twierdzi, że w celu uzyskania odszkodowania właściwa będzie ścieżka sądowa.

Ile wynosi świadczenie?

3 tys. zł dostaną osoby, które musiały być na obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego.

10 tys. zł – otrzymać mogą osoby, które musiały trafić na dłużej do szpitala i były hospitalizowane w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego krócej niż 14 dni.

Od 10 tys. zł do 100 tys. zł – to wysokość świadczenia kompensacyjnego w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 do powyżej 120 dni  – wysokość jest proporcjonalna do okresu hospitalizacji.

Opłata od wniosku

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania.

Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana. „Jeśli sytuacja finansowa pacjenta wskazuje na to, że nie może on pozwolić sobie na wniesienie tej opłaty, będziemy mogli zwolnić go od tego obowiązku w całości lub części. W takiej sytuacji, wnioskujący wraz z wniesieniem wniosku może zwrócić się do Rzecznika o zwolnienie z opłaty, wykazując niemożność jej poniesienia, a więc przedstawić swoją sytuację finansową i przedłożyć np. zaświadczenie o zarobkach, potwierdzenie wysokości emerytury lub renty czy zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej. Zwolnienie następuje na podstawie analizy przesłanych dokumentów” – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec.

Do 10 lutego br. na stronie Rzecznika Praw Pacjenta opublikowany zostanie wzór wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Termin na rozpatrzenie wniosku wyniesie dwa miesiące.

Zgłoszenia będą analizowane przez członków Zespołu ds. świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Będą to doświadczeni specjaliści, posiadający wiedzę w zakresie szczepień ochronnych. Ich zadaniem będzie wydawanie opinii medycznych, na podstawie których Rzecznik będzie wydawał decyzje w sprawie przyznania świadczenia.

W pierwszym roku działania Fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19, od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Omajkron
Omajkron
1 rok temu

Co za stek bzdur

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
1 rok temu
Reply to  Omajkron

Na pisanie takich bzdur stać tylko obecną władzę czyli PIS !!!!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x