Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mieszkańcy nie zgadzają się na biokompostownię w Bonisławiu


W urokliwej i pełnej walorów środowiskowych miejscowości Bonisław (gm. Wieczfnia Kościelna) prywatny inwestor zamierza wybudować na około hektarowej działce biokompostownię. Ten zakład miałby przetwarzać 25 tysięcy ton rocznie osadów z oczyszczalni ścieków i innych biologicznych odpadów. Mieszkańcy zdecydowanie nie chcą takiej „śmierdzącej” – jak twierdzą inwestycji na swoim terenie.


Wczoraj w Wieczfni Kościelnej odbyło się spotkanie prywatnego inwestora z Warszawy (który już kupił hektarową działkę w Bonisławiu i zamierza wybudować tam biokompostownię)  z mieszkańcami tej i okolicznych miejscowości. W spotkaniu uczestniczyli również wójtowie Wieczfni Kościelnej i sąsiedniej gminy Janowca Kościelnego. W trakcie spotkania inwestorowi nie udało się przekonać mieszkańców, że inwestycja jest bezpieczna i nie pogorszy warunków  życia sąsiadujących z tym terenem osób. Nie udało mu się nawet do końca przedstawić przygotowanej prezentacji, jak miałaby wyglądać i funkcjonować taka biokompostownia. Jednak według danych podanych przez inwestora, zakład miałby przetwarzać 25 000 ton odpadów rocznie, co oznacza dzienny przejazd trzech pojazdów z dwudziestopięciotonowym ładunkiem.  Strefę oddziaływania zapachowego inwestor określił jako 100 metrów, przy czym najbliższe zabudowania znajdują się obecnie w odległości 600 metrów od planowanej inwestycji. Ta odległość oraz sąsiedztwo rozległego i nie zamieszkałego obszaru żwirowni sąsiadującej z działką inwestora, były argumentami przemawiającymi za taką właśnie lokalizacją.

– To nie jest wysypisko śmieci. Trafią tu odpady z drewna i gospodarki leśnej, osady z oczyszczalni ścieków, odpadowa masa roślinna, nie ma tu żadnych plastików czy niebezpiecznych odpadów – argumentował inwestor.

Nie przekonał mieszkańców.

– Trafił pan na taką gminę, do której przyklejają się wszystkie śmierdzące interesy. Chcieli zrobić tu składowisko odpadów radioaktywnych, mamy wielkie wysypisko śmieci , które powiat mławski by wykorzystywał przez dziesiątki lat, a jest już zasypane i nie ma tam już miejsca, powstają kurniki, które nam dają po nosie . Wybrał pan gminę, w której jest wysokie napięcie społeczne na wszelakie takie inwestycje i dużo pan zaryzykował kupując te grunty – mówił jeden z mieszkańców gminy Maciej Jankowski. Jankowski dopytywał też czy kupiona działka jest rolna czy przemysłowa oraz  jakie korzyści z takiej inwestycji miałaby gmina. Okazuje się, że gdyby był to jedynie podatek od nieruchomości byłaby to kwota rzędu ok. 10 tys. zł.

– Jedne z nielicznych plusów mieszkania na wsi, to czyste powietrze. A wy chcecie go teraz zabrać – mówił inny z mieszkańców.

– Argumenty, które przedstawiliście nie przekonały żadnych mieszkańców. Jeżeli będziecie próbować na siłę, to my też się zmobilizujemy. My chcemy normalnie żyć. Wszędzie tam, gdzie powstały nowoczesne inwestycje – kurniki, wiatraki, wysypiska pospadały wartości gruntów i budynków  – mówił kolejny z mówców.

Ze strony mieszkańców padły też apele do wójta Mariusza Gębali, aby zablokował tę inwestycję wszelkimi, zgodnymi z prawem sposobami. Ten zadeklarował, że jako wójt musi kierować się przepisami prawa i na pewno wyda decyzję („środowiskową” – red.) choć do czasu zakończenia postępowania administracyjnego nie wie jaka ona będzie. Zapewnił jednak, że mieszkańcy będą o wszystkim na bieżąco informowani.

Na marginesie tej sprawy można dodać jedynie, że plany powstania podobnej biokompostowni próbuje zrealizować również prywatny inwestor z Warszawy na terenie gminy Wiśniewo.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
3.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ana
Ana
2 lata temu

Dno moralne i pogoń za pieniądzem złych ludzi!!! Mam nadzieje ze do takich bydlaków wróci karma i im „wynagrodzi”

Wojtek
Wojtek
2 lata temu

Musicie podziękować komuś z sąsiadów, kto sprzedał działkę. Na pewno wiedział na co ma byc przeznaczona i dostał duze pieniądze.Śmiesznie by było , gdyby teraz się wyprowadził szybko aby nie brać na siebie odpowiedzialności za to wszystko.Pieniądze tak zaślepiają ludzi, że pozbawiają ich uczuć.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  Wojtek

Teraz należy podziękować ludziom, którzy chętnie posprzedawali swoje ziemie pod wszelkie inwestycje, które powstały do tej pory, tj. żwirownia i droga dojazdowa do niej, która będzie drogą dojazdową do wysypiska śmieci na obszarze 100 ha. Wtedy nikomu te „śmieszne” pieniądze nie śmierdziały. Wielu z naszych sąsiadów samo się pchało do sprzedania swoich działek pod kompostownię, a teraz nikt się nie chce do tego przyznać. Jak nie ten właściciel działki to zaraz znalazłby się ktoś inny w Bonisławiu lub z innych sąsiednich wiosek.

Racjonalne myślenie nie boli
Racjonalne myślenie nie boli
2 lata temu
Reply to  Wojtek

Ajjjjjj boli pupa, uuu piecze Pana Wojtusia, że on nie dostał pinionżkuf. Mi mogli dać, ja chcę też trochę bo jak byłem mały to mi zabierali zabawki z piaskownicy, a teraz to chcem pinionzki przynajmniej.

Pat
Pat
2 lata temu

Niech wybuduje gdzieś obok kurników, jeden smród…

Ewa J
Ewa J
2 lata temu

Wioska Bonisław jest pięknym miejscem. Większość mieszkańców mieszka tu od pokoleń i zapewne kolejne pokolenia też chciałyby tu zostać. Nie było u nas nigdy żadnej inwestycji, która mogłaby generować jakiekolwiek niebezpieczeństwa dla nas i dla naszych dzieci, a wy teraz chcecie postawić nam pod oknami jeden wielki śmietnik. 600 m od budynków to mało? Dobre sobie, każdy przedsiębiorca będzie bronił swojej inwestycji, tylko mieszkańcy muszą później cierpieć przez skutki ich działalności.

Gość
Gość
2 lata temu

Zabieraj chłopie ten swój biznesplan i dawaj pod wawe skoro smrodu nie ma to se na podwórku składu. MY CIĘ SIŁO WYJEB.. MY

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
2 lata temu
Reply to  Gość

Uważaj chłopie aby czasami — to ostatnie tak chamskie zdanie nie spotkało ciebie.!!!

Zatroskana
Zatroskana
2 lata temu

Miałam wrażenie, że władze gminy nie chcą stanąć po stronie mieszkańców. Wójt nie wypowiada wprost swojego stanowiska. Tylko radny określił je dość jasno. Przecież na Pana liczymy Panie Wójcie.

Małgorzata P
Małgorzata P
2 lata temu
Reply to  Zatroskana

Poprzedni wójt by się na to nie zgodził na pewno.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  Małgorzata P

Właśnie poprzedni wójt ściągał wszystkie smrody do gminy,nie stawał za mieszkańcami tylko za inwestorami. Miejmy nadzieję że ten się opamięta.

Sasiad
Sasiad
2 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Śmieszne poprzedni Wojt stoi za kurnikami, bzdura ze szedł za ludzmi teraz mu dziekuja , nie może się pokazać na własnej wsi!!!!

Gość
Gość
2 lata temu
Reply to  Małgorzata P

Kasa się liczy

Małgorzata P
Małgorzata P
2 lata temu

Zostawcie Bonisław w spokoju. Tam są przepiękne tereny, lasy, dużo czystego powietrza. To jedna, najbardziej ekologiczna wioska w gminie Wieczfnia, gdzie czas stanął w miejscu, . Nie niszczcie tego !!! Zawsze się znajdzie ktoś, kto dla pieniędzy potrafi zniszczyć wszystko.

PreyELon
PreyELon
2 lata temu

Zrobić strefę zero , zasiedlić patusami i życiowo nie poradnymi i po sprawie . W afryce sobie sobie w ten sposób radzą .

Boni
Boni
2 lata temu
Reply to  PreyELon

A ty napewno jako pierwszy tam zamieszkasz…

Leonor
Leonor
2 lata temu

Pan Maciej Jankowski na burmistrza. Nie ciągły kandydat Kielabsinki ,ten samozwańczy burmistrz

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
2 lata temu
Reply to  Leonor

Czyżbyś , miał coś z głową nie w porządku,??? — bo proponując taką „osobistość” jak JANKOWSKI to chyba TAK !!!

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x