Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Anna Szczypińska: „Chce najwyższych standardów świadczonych usług” – czyli Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne już funkcjonuje


– Dla mnie głównym celem funkcjonowania placówki jest to by nasi podopieczni mieli zapewnioną pomoc i opiekę na najwyższym poziomie. Chcę najwyższych standardów świadczonych usług – mówi Anna Szczypińska kierownik Powiatowego Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Mławie.


Od 3 stycznia rozpoczęło pracę Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Mławie. W placówce tej chwili w obecnej znajduje się 14 osób chociaż chętnych było na pełną obsadę.

– Na pierwszy dzień funkcjonowania placówki formalnie było pełne obłożenie miejsc, ale okazywało się, że ktoś nie może przyjechać jednak codziennie jest coraz lepiej pod tym względem.  No mamy jeszcze trzy osoby, które były już, ale jedna z pań przebywa w szpitalu, druga ma rehabilitację w szpitalu tylko musi ją zakończyć i chłopiec, którego rodzice zastanawiają się jak pogodzić pobyt dziecka u nas z własnymi sprawami. Wiem też już, że kolejne trzy osoby oczekują. Wystarczy, tylko by został przeprowadzony wywiad i wtedy zostanie wydana decyzja i już będą u nas. Myślę więc, że za chwilę będziemy mieli taką sytuację, że będzie do nas kolejka – podkreśla Anna Szczypińska

Klienci centrum nie mają czasu się nudzić. Pracownicy i szefowa jednostki starają się im zapełnić każdą chwilę

– Mamy rozplanowany cały dzień, czyli zaplanowaną godzinę na śniadanie, obiad, i czynności porządkowe bo uczestnicy też są angażowani w czynności porządkowe, pomagają sobie nawzajem. Organizujemy dla podopiecznych zajęcia manualne, różnego rodzaju zajęcia na pamięć, koncentrację na uwagę, zajęcia plastyczne. Jeśli ktoś nie ma ochoty, rysować malować, czytać, gra w gry planszowe. Uwielbiają bowiem szachy warcaby, gry karciane. Mamy telewizję i pokój wyciszenia, jeśli ktoś potrzebuje odpocząć, czy posłuchać muzyki. Po prostu jeśli ktoś czegoś nie chce to nie możemy go zmusić– informuje kierowniczka

Jest także rehabilitantka, która poświęca codziennie odpowiednią ilość czasu podopiecznym.

– Są to ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia na materacu. Każdy uczestnik ma zapewnioną pomoc rehabilitantki –  zaznacza szefowa centrum.

W Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym pracuje  w tej chwili 13 osób.  Są to opiekunki, specjaliści, rehabilitant i pracownicy administracyjni. W sumie 11,5 etatu. W tym te pół etatu podzielone jest na dwie osoby, czyli kadrową i księgową.

– Poszukujemy jeszcze pielęgniarki – dodaje kierownik Anna Szczypińska. Także zapraszamy do zgłaszania się panie chętne.

Przypomnijmy Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Mławie przy ul. Słowackiego 16 może przyjąć 22 osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym 20 osób w ramach pobytu dziennego z wyżywieniem oraz dla 2 osób na pobyt całodobowy z wyżywieniem. Pobyt w Centrum umożliwi osobom niepełnosprawnym niezależne/samodzielne i godne funkcjonowanie oraz poprawi jakość życia w środowisku lokalnym.

Na funkcjonowanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego  otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w wysokości 923 200 zł,a powiat zabezpieczył w budżecie na ten cel 101 608, 21 zł. Z Funduszu solidarnościowego otrzymaliśmy również dofinansowanie na koszty obsługi programu w kwocie 4616 zł.

Osoby chętne mogą zgłaszać się na pobyt w centrum.  Jak załatwić formalności? Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług Powiatowego Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Mławie , ich pełnomocnicy, opiekunowie prawni powinni złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie ul. Reymonta 4 wniosek wraz z orzeczeniem potwierdzającym posiadany stopień niepełnosprawności. Wszelkie informacje można uzyskać pod nr telefonu – 23/654-43-56.  Pobyt w Centrum jest całkowicie bezpłatny.

Budowa centrum kosztowała 2 567 701,70 zł. Środki na realizację zadania w całości pochodzą z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.

mat. partnerski

autor: starostwo mławskie

Wniosek do COM do pobrania

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]