Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Najwięcej mieszkańców straciła gmina Dzierzgowo. Mława na plusie


Czasopismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało ranking, prezentujący zmiany demograficzne zachodzące w miastach i gminach w latach 2004–2020. Twórcy sprawdzili, które samorządy straciły najwięcej mieszkańców, a jakie zyskały – i dlaczego.


– Najszybszy spadek liczby mieszkańców w minionych 16 latach zanotowała wiejska gmina Dubicze Cerkiewne w województwie podlaskim, której populacja zmniejszyła się o 26,6 proc., a więc o ponad jedną czwartą. To przypadek skrajny, ale dość typowy dla tego regionu. W pierwszej dziesiątce gmin z najszybciej zmniejszającą się liczbą mieszkańców odnajdujemy bowiem aż dziewięć gmin wiejskich z województwa podlaskiego oraz miasto Hel (województwo pomorskie) – informują twórcy rankingu: Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w tej samej Katedrze.

– Wśród gmin szybko tracących ludność (powyżej 10 proc. w latach 2004–2020) dominują liczebnie gminy wiejskie, ale jest w tej grupie także 13 miast na prawach powiatu, w tym tak duże jak Łódź, Gliwice i Sosnowiec. Najwięcej, bo aż sześć, jest ich w województwie śląskim – dodają.

A kto zyskuje mieszkańców?

Według autorów – przede wszystkim gminy graniczące ze stolicami regionów – są beneficjentami procesu rozlewania się miast. Ich wójtowie i burmistrzowie muszą jednak stawiać czoła kosztownym wyzwaniom rozwojowym – budować infrastrukturę techniczną, przedszkola i szkoły, animować życie kulturalne, tworzyć w urzędach wyspecjalizowane zespoły do pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji.

Z zestawienia wynika, że aż 194 z 267 miast powiatowych straciło część mieszkańców w latach 2004–2020. My sprawdziliśmy, jak klasyfikuje się Mława oraz na którym miejscu w rankingu są gminy powiatu mławskiego, a także  jak sytuacja demograficzna wygląda w sąsiednich miastach.

W omawianym okresie liczba mieszkańców Mławy zwyżkowała o 5,49 procenta. Wśród sąsiadujących z nami miast, wzrost o 3,85 proc. odnotował również Pułtusk. Liczba mieszkańców Sierpca zmniejszyła się 0 5,27 proc., Ciechanowa  o 5,17 proc., Płońska o 1,58 proc., a  Przasnysza o 0,32 proc.

Wśród gmin naszego powiatu najwyższą stratę odnotowała gmina Dzierzgowo. Na drugim końcu z symboliczną stratą znalazła się gmina Szydłowo.

Sytuacja w gminach powiatu mławskiego:

  • Gmina Szydłowo spadek o 0,02 proc.
  • Gmina Wiśniewo – spadek o 1,61 proc.
  • Gmina Wieczfnia Kościelna – spadek o 4,58 proc.
  • Gmina Stupsk – spadek o 4,80 proc.
  • Gmina Lipowiec Kościelny – spadek o 6,59 proc.
  • Gmina Strzegowo – 6,73 proc.
  • Gmina Radzanów – spadek o 10,92
  • Gmina Szreńsk – spadek o 11,54 proc.
  • Gmina Dzierzgowo – spadek o 12,90 proc.
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
27 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
malik montana
malik montana
2 lata temu

pińcest nie zadziałało??? wow dajta po 1000 może co drgnie

Przypominam
Przypominam
2 lata temu

Ten „wzrost” liczby mieszkańców Mławy to 4 tys.gastarbeiterów ze Wschodu, głównie Ukraińców

Normal
Normal
2 lata temu
Reply to  Przypominam

Nie 4 tys a niecały 1000.

Klaudiusz
Klaudiusz
2 lata temu

To ile konkretnie ma teraz Mława?

kos
kos
2 lata temu
Reply to  Klaudiusz

30180

Kot
Kot
2 lata temu

A gmins Radzanow??

teżMława
teżMława
2 lata temu
Reply to  Kot

Gmina Radzanów rośnie w siłę 😉 + 0,49 proc. Pozycja 826 w tabeli https://wspolnota.org.pl/fileadmin/news/Ranking_25-2021_Zmiany_demograficzne_2004-2020.pdf

Kot
Kot
2 lata temu

Rejony wiejskie się wyludniają .te pod Mławą mniej, bo tu mieszkają ludzie w swoich domach jednorodzinnych pod miastem ,najbardziej wyludniaja się oscienne gminy, Szreńsk, Dzierzgowo, skad ciezko dojeżdżać codziennie , najczesciej do Mławy.na wsiach jest mnóstwo starszych, samotnych ludzi,którzy powoli odchodzą,niezależnie od wirusa, z wyżowych lat 1950-60 ,Ci ludzie z tych 50 lat mają juz 70 lat .pomjajac wiadukty kolejowe .które w ogóle średnio sprzyjają komunikacji, są strome, śliskie w zimie ,zapchane, długie, ale nie było wyjscia

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Przyjmując badanie, to niestety nie mamy się z czego cieszyć. Obrazuje ono niestety ale raczej słabość Mławy oraz całej gospodarki, prócz oczywiście wielkich aglomeracji. Pytanie, dlaczego w Mławie wzrasta? Cóż, wydaje się, ze to sukces ale……właśnie, to ale. Mamy dosyć duże zakłady, płacące dosyć słabe pensje. Przyciągają one jednak pracowników, zbyt słabych na dobrze płatną prace, pozwalającą na swobodne życie, chociażby w Warszawie. Tutaj w Mławie, mają jednak zapewnione minimum i odpowiednią dla nich konkurencje. Drugą sprawą, jest wykup mieszkań jako inwestycji. Robią to majętni gospodarze ziemscy, których jest w okolicy bardzo dużo. Trzeba kogoś zameldować, aby potem wynająć. Interes się kręci i będzie kręcił, do czasu kiedy pracownicy z zagranicy nie pojadą dalej, do lepszej pracy. Tak mniej więcej wyglada domek z kart, zbudowany przez politykę UM. Jego najsłabszą stroną jest brak konkurencyjności w zakładach, nazwijmy to produkcyjnych. Niech się takie LG zwinie i przeniesie do innego ościennego kraju, z tymi fabrykami z płyty, budowanymi w tydzień i mamy w Mławie pozamiatane. Rozpocznie się dramat. W końcu i dyrekcja LG się zorientuje, ze to ona rozdaje karty i urzędnicy będą skakać jak im zagrają. Zresztą chyba i już tak jest. Zamiast programu „ściągnijmy choć jednego poważnego przedsiębiorcę”, mamy program „zamieszkaj w Mławie”. Jak się stworzy warunki do tego zamieszkania, to nie będzie trzeba pieniędzy w błoto wyrzucać.

staraznajoma
staraznajoma
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Bardzo dobre podsumowanie działania władz miejskich.
Niestety już tak jest, że to Koreańczycy i deweloperzy dyktują warunki i zasady gry .
No ale czemu się dziwić?
Od lat mieszkańcy miasta wybierają na burmistrza człowieka, który ongiś urodził się i mieszkał czyli wychowywał się w Mławie, ale od dawna ma swój własny dom poza Mławą i na Mławie to mu zależy jak na zeszłorocznym śniegu. Dba tylko om to żeby kasa mu się zgadzała.
Do rady miejskiej także mieszkańcy w większości wybierają ludzi, którzy reprezentują komitet wyborczy burmistrza, czyli ludzi, którzy są z nim ściśle powiązani i dla których liczy się tylko kasa, co widać nawet po dietach owych radnych i po ich zachowaniu. Każdy z nich na posiedzeniach rady miejskiej trzyma w ustach gorący ziemniak i rękę podniesioną do góry zgodnie ze wskazówkami burmistrza.

kot
kot
2 lata temu
Reply to  staraznajoma

a ja podziwiam nowe osiedla w Mławie. Uważam, że gdyby nie to, Mława całkiem by opustoszała, postawiono mnóstwo bloków , do których przeprowadzają się rodziny z małych miejscowości, nie tylko Ukraińcy. Gdyby nie było nowych bloków, mieszkania byłyby jeszcze droższe, a ludzie uciekali dalej. Nawet aglomeracja łódzka się zmniejszyła. Polaków jest coraz mniej, zwłaszcza starszych , mieszkających samotnie coraz więcej , ci starsi wymierają, i to ani wina Burmistrza, ani Tuska.

kos
kos
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Ciekawe co byś napisał gdyby liczba mieszkańców Mławy w tym czasie spadła a Ciechanowa zwiększyła. Aż boję się Twojej rozprawy filozoficznej…..hmmmm.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  kos

Na 1000 mieszkańców Mławy, pracuje 345 osób przy 61% osóbach w wieku produkcyjnym. Zamożność per capita wynosi 870,4zł i jesteśmy za Żurominem, Ciechanowem, Sierpcem, Pułtuskiem i Płońskiem. Mława ma ujemny przyrost naturalny -68. 270 osób się zameldowało a 350 osób się wymeldowało. No to wskaż mi tutaj dane rozwojowe, przeczące mojej rozprawie filozoficznej.

Normal
Normal
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Bredzisz, Twoje dane są wyssane z palca….

kos
kos
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Anonimowy, Twoje dane są tylko pod Twój wpis… Musisz na siłę mieć rację to wymyślasz dane wprowadzające ludzi w błąd. Z bredniami się nie dyskutuje.
A wracając do Twojej rozprawy filozoficznej to wiesz ile miał ludności Ciechanów gdy likwidowano te małe, bezsensowne województwa? Ja wiem: 48 tys. Teraz ma 42 tys (to są najświeższe dane z UM, podane też przez Radio Rekord Cnów). A wiesz dlaczego tam spadła liczba mieszkańców aż o prawie 6 tys w ciągu ponad 20 lat? Otóż powyjeżdżali ludzie zatrudnieni w Urzędzie Wojewódzkim pochodzący z Wawy i okolic. Po likwidacji małych województw wymeldowali się ( byli zameldowani tymczasowo) i wrócili do siebie. Nie było li już potrzebni. Oczywiście to nie była aż taka armia ludzi. Ale wyjazd tych osób powodował wyjazd kolejnych w następnych latach. I tak spada tam liczba mieszkańców każdego roku o kilka setek osób. Dlaczego o tym piszę? A no dlatego , że przewidujesz podobną sytuację u nas po wycofaniu się LG z Mławy. Hmmm , znasz obecnie sytuację na rynku? LG od nas jeszcze przez dłuuuugie lata nie wyjedzie, bo
1) W Polsce jest im najlepiej jeśli chodzi o koszty pracy i położenie geograficzne.
2) Na wschód Polski nie pójdą bo to dalej od zachodniej granicy i portu w Gdyni ( bardzo ważny argument)
3) Na zachód Polski nie pójdą bo większe płace a oni liczą każdy grosz.
4) Mógłbym Ci jeszcze napisać kolejne punkty ale po co?. Mława jest dla nich bardzo dobrym miejscem. Po oddaniu S7 będą mieli do Wawy trochę ponad godzinę. Z Gdyni w 2,5h przyjeżdża materiał TIRem dobrą drogą. A napiszę Ci, że mają plany na kolejne inwestycje. Chcą w Mławie produkować nie tylko telewizory i nie chodzi tu o RTV…. Coś bardziej do kuchni i łazienki. To są plany na następne lata. A napiszę Ci jeszcze, że jest ktoś (inwestor) kto się interesuje Mławą po oddaniu całej S7. Chodzi o miejsce między starą siódemką a S7.
.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  kos

Dlatego Kolego napisałem „gdyby”, bo gdyby tak się stało, to Mława z bardzo ubogo zróżnicowaną gospodarką, oferującą zatrudnienie, podzieliła by los Ciechanowa. Położenie Mławy od lat się nie zmienia i wiadomo jak jest to korzystne i dlatego, aż dziw bierze, jaka jest mizeria działań UM i nikłość znaczących inwestycji, owocujących w powiększeniu rynku pracy. W interesie Miasta nie jest rozwój jednej firmy a jak największe ich zróżnicowanie. To chyba jest oczywiste. Do tego potrzebna jest strategia działania i realizacja założeń. To, co teraz wydaje się doskonałą sytuacją, za chwile w Polsce może się zmienić, właściwie z dnia na dzień. Możesz to zaobserwować właśnie teraz, kiedy wprowadza się zmianę opodatkowania. Bo się kolejnemu rządowi coś przyśni albo zachce. Do tego dojdzie opłacalność i tyle będziemy widzieć firmę, trzymającą cały rynek pracy w Mławie. To jest przykład a nie pewnik. Rozumiesz? Podałem przykład, ukazując jak nagle, z dnia na dzień, z jakiegoś powodu, kolejnej pandemii, wybuchu, lądowania obcych, działań rzadu, spisku, znika tak duży pracodawca w Mławie. Gdyby Mława była Twoją firmą, za wszelką cenę szukał byś innych kontrachentów, rozumiejąc to zagrożenie. My jednak, jak to Polacy, a tam, jakoś się toczy. Zamiast się zabezpieczyć, cieszymy się z tego co mamy a później, jak wiemy z historii, wszystko musimy zaczynać od nowa. Dane demograficzne dostępne są w internecie i przy użyciu popularnej wyszukiwarki, w pełni dostępne.

kos
kos
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Twoje dane dotyczą powiatu a nie miasta. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Zawsze tak było, że to właśnie przemysł i przetwórstwo rozwijał miasto a nie jakaś tam administracja. Przykład wielu miast w Polsce i za granicą to pokazuje dobitnie. Nawet jeśli jakiś zakład upada to inwestuje ktoś nowy. Przykład Nysy czy Włocławka to dowód, że recesja nie trwa długo bo inwestor wie, że jest tam siła ludzka z dużym doświadczeniem i dobrą infrastrukturą, odpowiednimi halami produkcyjnymi. Poczytaj sobie, są świetne artykuły na ten temat. Dlaczego tu kiedyś przyszedł Curtis? Bo wcześniej była UNITRA. Dlaczego potem przyszło LG? Bo był Curtis z doświadczoną załogą. Doceniam , jako mieszkaniec, że martwisz się o los miasta . Szacunek. Pozdrawiam.

Wml
Wml
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Nerwy puszczają Panu anonimowemu. Brak argumentów….. Do tego kłamca.

Arbuz
Arbuz
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Niestety nie trzeba kogoś zameldować, aby potem wynająć.
Cała nadzieja w tym, że nie będzie się więcej rodziło. Bo to jest problem. Wzrasta bezrobocie. Trzeba finansować przedszkola, szkoły. a Następnie jak dorosną wyjeżdżają na Zachód. A w miejsce ich przybywają na jakiś czas Ukraińcy. Cóż Polak Polakowi wilkiem. Pracodawcy wolą płacić młodemu Ukraińcowi niż przyzwoitemu Polakowi po 50-tce.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

To wina Tuska

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
2 lata temu

Według tej informacji— TO MŁAWA NIE JEST JUŻ POWIATEM,???— BO WYGLĄDA NA TO ŻE WSZYSTKIE GMINY mławskie znalazły się w powiecie przasnyskim !!!

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
2 lata temu

No tak portal się szybko po moim wpisie, zorientował i poprawił swój błąd, no ale do was to nie dociera!! Tylko nawet nie raczy się do tego przyznać !!!

Mazowszanin
Mazowszanin
2 lata temu

Wedlug mnie te badania są niewiarygodne. Jeżeli wśród miejscowości wymienionych o największym spadku ludnosci znalazło się Strzegowo i Ciechanow to widać, że badania robili studenci 1 roku a pod nimi podpisał się naukowiec.

Normal
Normal
2 lata temu
Reply to  Mazowszanin

Liczba mieszkańców Ciechanowa od lat spada. Nie bredź człowieku bo to są dane z urzędów miast i gmin.

Byk
Byk
2 lata temu
Reply to  Mazowszanin

Zgadzam się. Aż 5% w ciągu roku? To jakaś pomyłka.

Byk
Byk
2 lata temu
Reply to  Byk

Już wiem, odwołuje to co napisałem. Przecieżto dotyczy zmiany w latach 2004-2020 a nie 1 roku. A więc jak najbardziej to jest możliwe.

Wml
Wml
2 lata temu
Reply to  Byk

Nareszcie zrozumiałeś…..

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x