Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Minęło 5 lat od utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej


1 stycznia 2022 r. minęło 5 lat od formalnego utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Faktycznie jednak działania budowy piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęły się dużo wcześniej. Od momentu samej idei, poprzez podjęte decyzje, do namacalnych efektów minęło dużo więcej czasu – czasu wypełnionego urzeczywistnianiem misji, budowaniem struktur oraz stawiania czoła codziennym wyzwaniom. 


Wojska Obrony Terytorialnej są najmłodszym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Oficjalna data utworzenia tej formacji, to 1 stycznia 2017 r. Dokumentem prawnie sankcjonującym to wydarzenie jest znowelizowana 16 listopada 2016 r. ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP, której zapisy stworzyły prawne podwaliny do tego, by rozpocząć proces odbudowy obrony terytorialnej, jako piątego w Siłach Zbrojnych RP rodzaju wojsk – Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawę podpisał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 20 grudnia 2016 r. Tym samym określono  zadania obrony terytorialnej. Skoncentrowano je wykonywaniu lokalnych zadań obronnych. Skład i struktura WOT oraz system kierowania nimi zostały dostosowane do podziału terytorialnego państwa oraz lokalnych potrzeb i warunków. Tym samym WOT urealnił naturalne połączenie terytorium i jego mieszkańców w system zdolny do skutecznego działania w różnych stanach funkcjonowania państwa.

Budowa WOT postępowała etapowo. Najpierw powstało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, na którego czele stanął gen. Wiesław Kukuła, które już w marcu 2017 r. przejęło zwierzchnictwo nad trzema brygadami (podlaską, lubelską i podkarpacką), a do końca 2017 roku nad trzema kolejnymi (warmińsko-mazurską oraz dwiema mazowieckimi). W sumie w pierwszym roku działalności zapoczątkowano formowanie sześciu brygad OT. Na koniec pierwszego roku budowy WOT stan liczebności wynosił ponad 7,5 tys. żołnierzy. W kolejnym 2018 r. struktury rozbudowano o kolejnych siedem brygad OT (pomorską, kujawsko-pomorską, łódzką, świętokrzyską, małopolską, wielkopolską śląską). W tym roku rozpoczęto też formowanie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Na koniec 2018 r. liczebność żołnierzy nowego rodzaju SZ wyniosła blisko 17 tys. Formowanie kolejnych dwóch brygad OT (zachodniopomorskiej oraz dolnośląskiej) rozpoczęto w 2019 r., w tym roku sformowana została Szkoła Podoficerska Sonda, a struktury WOT funkcjonowały już w każdym województwie. Liczebność formacji na koniec 2019 r. wyniosła blisko 25 tys. żołnierzy. W roku 2020, pomimo ograniczeń związanych z pandemią nadal rozbudowywano struktury WOT, dowództwu WOT podporządkowano Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Rok 2020 zakończył się stanem żołnierzy WOT na poziomie blisko 27,5 tys. W marcu 2021 r. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zapowiedział formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). Rok 2021 był kolejnym rokiem rozbudowy formacji, w której strukturze pojawiło się pięć nowych batalionów lekkiej piechoty oraz batalion dowodzenia WOT, na koniec tego roku liczebność żołnierzy WOT przekroczyła 32 tys.

Aktualnie Dowództwu WOT podlega piętnaście brygad OT, dwa centra szkolenia i batalion dowodzenia. W planach jest rozpoczęcie formowania kolejnych trzech brygad OT na ścianie wschodniej oraz Jednostki Wojskowej GRYF.

Po 5 latach od sformalizowania  Wojsk Obrony Terytorialnej, potrzebę obrony i wspierania lokalnych społeczności urzeczywistnia ponad 32 tys. żołnierzy. Ta społeczność, uformowana na gruncie wysokiej samoświadomości i automotywacji ukierunkowanej na pracę na rzecz narodu i budowanie społecznego poczucia bezpieczeństwa – pełni służbę dobru wspólnemu, jakim jest ojczyzna.

Obchody 5-lecia WOT są wspólnym dziełem, zarówno żołnierzy, jaki i pracowników wojska WOT. To okazja do finalizowania długoplanowych zamierzeń, składania lub odnawiania deklaracji, a nawet zaciągania nowych zobowiązań mających podtrzymać tradycję minionego okresu. To również działania ukierunkowane na uhonorowanie 5-lecia WOT. Z tej okazji ogłoszono konkurs skierowany do żołnierzy WOT i pracowników RON na projekt logotypu. W ten sposób, z jednej strony podkreślono, z drugiej zaś zagospodarowano kompetencje zasobów kadrowych WOT.

Zgodnie z regulaminem konkursu, projekty miały stanowić kompilację akronimu nazwy Wojsk Obrony Terytorialnej i cyfry „5”. Dodatkowo projekt mógł zawierać pełną nazwę „Wojska Obrony Terytorialnej” oraz oznaczenie lat funkcjonowania „2017-2022”. Rekomendacje te były jednakże wyłącznie wskazówkami.

Nadesłano  82 projekty, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 1 zwycięski oraz 3 wyróżnienia. Autorem zwycięskiego logotypu jest st. szer. Katarzyna Wroniak z 3 Podkarpackiej Brygady OT. Logotyp  będzie eksponowany w 2022 r. – roku 5-lecia WOT.

źródło: WOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
milo
milo
1 rok temu

partyzantka stworzona przez antonio odlotowego, opłacana przez cały naród, wyposażona kosztem bojowych jednostek pierwszoliniowych by w razie czego chronić kacze d.py w czasie planowej ewakuacji na wschód

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  milo

Tak, ta partyzantka bedzie lała bliźniego swego jak trza, bo to na ogół ludzie bezmyślni, wyszkoleni tak żeby wykonywać wszystkie polecenia bez zastanowienia, a sprzęt niestety dostali dobry. Niestety dla nas, dla narodu polskiego, bo rząd dba tylko o swoje t…ki.

Hemi
Hemi
1 rok temu

Czyli już 5 lat znakomite, wyrastające z lokalnej społeczności i chroniące ją wojska obrony terytorialnej służą ojczyźnie, brawo!

5 Brygada Mazowiecka WOT to dumą Mazowsza.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Hemi

Niech żyje pierwszy sekretarz waszej partii KC PZPR PiS towarzysz Balbina i jego szczekacze bzdur też.

BWP
BWP
1 rok temu
Reply to  Anonim

coś zajeźdza ruską onucą .

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  BWP

Właśnie czuję od ciebie i twoich współtowarzyszy i nawet Balbiny ten smród

Anonim
Anonim
1 rok temu

Ble, ble, ble. Znowu samochwałka nieprzydatnego tworu, który trzeba utrzumać.

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Anonim

Oj… w razie czego to będzie bardzo przydatny twór dla rządu i pisich. Jak ludzie nie wytrzymają podwyżek i zdarzy się, że wyjdą na ulicę, to wojsko palcem pewnie nie kiwnie, a ci z tego tworu jak im zapłacą to ruszą na naród. Dali im sprzęt, daj.ą forsę, to wszystko możliwe.

„wojska obrony terytorialnej służą ojczyźnie” Hemi nie manipuluj i nie oszukuj.
WOT służy tylko pisiemu rządowi, nikomu więcej. Nie używaj wielkich słów.
A’ propos: spakowałeś się już? Lecisz do Putina czy gdzieś indziej się wybierasz?

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x