Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

GUS o inflacji. Będzie dwucyfrowa?


GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji. W grudniu wyniosła ona 8,6 proc. Rosną ceny paliw i nośników energetycznych, a co za tym idzie, większości towarów i usług. Kolejne miesiące mogą okazać się jeszcze trudniejsze.


Główny Urząd Statystyczny opublikował grudniowe dane, które dotyczą inflacji w Polsce. Niestety wskaźnik był wyższy, niż spodziewali się ekonomiści. W porównaniu do listopada ceny zarówno towarów, jak i usług wzrosły o 0,9 procent, a w stosunku do grudnia poprzedniego roku o 8,6 procent. Średnioroczna inflacja w roku 2021 osiągnęła poziom 5,1 proc.

Ceny nośników energii (prąd, gaz,opał) przez rok wzrosły o 14,3 procent, a w ciągu jednego miesiąca o 0,8 %. Tak samo paliwa. W przeciągu roku ich cena wzrosła o bagatela 32,9 proc.

Niestety, możemy się spodziewać, że kolejne miesiące nie będą dla nas optymistyczne i inflacja według szacunków GUS sięgnie 10%.

Inflacja wzrosła też w innych krajach europejskich. W tym samym dniu co GUS, Eurostat opublikował dane o strefie euro. Tam wzrost inflacji wyniósł 5 proc. Najszybciej ceny wzrosły w Estonii, gdzie inflacja sięgnęła 12 proc. Za główną jej przyczynę uważa się wzrost cen energii.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staraznajoma
staraznajoma
8 miesięcy temu

Hami leje wodę,
Hami na pytania nie odpowiada,
bo PIS pieniądze uzyskane ze sprzedaży praw do emisji CO2 po prostu przejadł.
Zadłużenie Polski w latach rządów PIS oczywiście znacznie wzrosło, a hami nawija: totalna opozycja i totalna opozycja, wina Tuska, wina UE, wina Tuska, wina UE i tak do usranej śmierci…

Hemi
Hemi
8 miesięcy temu

Za 2/3 inflacji w Polsce odpowiada wzrost cen energii.

W szczególności wymyślony przez biurokratów z UE system ETS. W skrócie, tak jakby piekarz miał ustalać cenę chleba z dnia na dzień w zależności od notowań gdzieś na giełdzie w Holandii jakichś abstrakcyjnych certyfikatów CO2, na których zarabiają spekulanci.

Było niedawno głosowanie w Sejmie wzywające EU do reformy lub zawieszenia systemu ETS.

Jak głosowała opozycja? Przeciw! Przeciw polskiej energetyce, za wysokimi cenami energii, tak to można zinterpretować.

Kim
Kim
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Za dużo to racji w tym nie masz . Nie pamiętasz jak rok temu PiS węgiel brak od Rosji wtedy było wszystko ok

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu
Reply to  Kim

Węgiel to cały czas biorą od kogo popadnie: od Rosji, Australii, Kolumbii czy Chin. Sprowadzany jest z całego świata.
Ważne na co przeznaczają pieniądze za sprzedaż uprawnień do emisji CO2, ale najlepiej zwalać wszystko. Hemi ile zarobiliście na sprzedaży uprawnień w 2021 roku? ponad 20iliardów, czy ponad 30 miliardów? Gdzie te pieniądze są?

Hemi
Hemi
8 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Gdzie są pieniądze? W budżecie państwa, czyli tam, gdzie powinny być. Prosta sprawa.

Nie jest już tak, jak za rządów PO-PSL, że pieniądze ludzi były na masową skalę rozkradane z budżetu państwa poprzez oszustwa podatkowe i wyłudzenia VAT-u.

Czyli PiS postawił sprawy z głowy na nogi, czyli zrobił tak, jak powinno być.

I warto przypomnieć, że to Z. Ziobro wystąpił z inicjatywą, popartą przez cały obóz Dobrej Zmiany, wprowadzenia drastycznych kar, do 25 lat więzienia, za oszustwa podatkowe.

I chwała mu za to.

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Pieniądze są w budżecie państwa? – przecież budżet państwa jest pusty jak bęben. Wyczyściliście budżet do cna. Oskarżasz opozycję o rozkradanie, to powiedz głośno i szczerze:

Jakie było zadłużenie Polski w 2015 roku, a jakie jest dziś?

Dasz odpowiedź na to pytanie, czy znów skręcisz i zaczniesz kombinować i stosować uniki jak z pytaniem:

Gdzie są pieniądze uzyskane ze sprzedaży praw do emisji CO2? Coście z tymi pieniędzmi zrobili? Na co je przeznaczyliście? A na co miały i na co powinny zostać przeznaczone?

Myślisz, że my jesteśmy bezmyślnymi barankami, którzy wszystkie twoje i twoich zwierzchników kłamstwa będą łykać jak pelikany? Myślisz, że damy się robić w bambuko? Nauczyliście kłamać i łgać i iść w zaparte wszyscy po kolei: Morawiecki, Szydło, Kaczor i reszta mafii. Podejrzewam, że już teraz to sami zaczęliście wierzyć w swoje kłamstwa.

Yess
Yess
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Popatrz sobie na wykres inflacji 2001 – 2021 w informacjach GUS, to Ciebie oświeci. Inflacja rośnie systematycznie od 2015 roku. A kiedy PIS doszedł do władzy?

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Hemi skończ z tym manipulowaniem informacją, wybielaniem swoich zwierzchników i obarczaniem winą UE i Tuska we wszystkim. Skończ z tymi wszystkimi kłamstwami.
Podwyżki cen energii i gazu to jest przede wszystkim wasza wina i wina waszej de…nej polityki. Ty dobrze wiesz, że to wasza wina, tylko tak TVPIS, tak i ty próbujecie zrzucać winę na UE.

Jak wiadomo rząd nieźle zarabia na sprzedaży praw do emisji CO2.

Powiedz co rząd robi z tymi pieniędzmi, przecież to są grube miliardy. Pieniądze te powinny być przeznaczane na wspieranie nowoczesnej energetyki,
a co wy z nimi robicie? – wspieracie elektrownie węglowe pieniędzmi odbiorców prądu, tak?

Myślisz, że zawsze będziecie spadać na 4 łapy? – za którymś razem wam się to nie uda, czego wam życzę z całego serca.

Wprowadziliście Polski Ład czy Polski Burdel???. Znów jak z maseczkami i innymi obostrzeniami odnośnie pandemii, zaczynacie zmieniać ustawę rozprzędzeniami i komunikatami. Łamiecie prawo jak to tylko możliwe. To już się w głowie nie mieści, co wy wyprawiacie.

Hemi
Hemi
8 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Opozycja i jej zwolennicy próbują odwracać kota ogonem, ale z faktami przegrywają. Ponieważ fakty są dla nich przytłaczające.

Za wzrost cen, za inflację, odpowiada skok cen energii, na który wpływa cena unijnych certyfikatów CO. Certyfikatów tych zapiekły wróg Polski Timmermans trzyma się jak pijany płotu podczas gdy ich cena przebiła już 95 euro za tonę!

Mało tego, referent UE ds. słynnego „Fit for 55” Timmermansa ogłosił, uwaga, że dobrze że cena certyfikatów CO2 rośnie, bo dzięki temu będzie rzekomo czystsza energia (!). Czyli dla eurourzędasów nic tam, że ludzie wypruwają portfele za drożejące w niebotycznymi tempie gaz, prąd i węgiel, ważne, że jakieś abstrakcyjne wskaźniki się poprawiają w UE.

Więc możecie sobie tam w opozycji kuglować i opowiadać bajki w różnych tvn-ach, zgrywać rzekomych obrońców zwykłych ludzi, bo wsypią was i tak wasi koleżkowie z UE jak ten od Timmermansa.

I niech każdy zapamięta to, o czym mówią otwartym tekstem przyjaciele totalnej opozycji z UE: energia jest droga, i to dobrze, bo w UE musi być droga. I będzie droższa, i to jeszcze lepiej, bo będą czystsze emisje (!).

A ty konsumencie płacz, płać i ciesz się, bo jesteś w UE, która jest nowoczesna, praworządna i dba o klimat:):).

Ok, tylko mówcie o tym otwartym tekstem w kampanii wyborczej zamiast mydlić ludziom oczy!

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Witam upartego jak osioł komucha pisowskiego. Co ty jeszcze głupiego tu nie napisałeś. Może napisz, że Balbina nie jest gejem. Że ma żonę i czwórkę wspaniałych dzieci.

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Pysiu misiu czytając twoje komentarze nie wiem czy płakać czy się śmiać.

Nie odpowiadasz na pytania!!!

Na co zostały przeznaczone pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2?
W 2020 roku było tego coś ponad 12 miliardów zł, w 2021 roku chyba coś koło 30 mld. zł. Na co przeznaczacie te pieniądze?
Pytanie jest chyba proste i jasne, Pysiu misiu, co?

Nurtuje mnie jeszcze drugie pytanie:

Dlaczego sprzedajecie na giełdzie prawa do emisji CO2 zamiast dać je elektrowniom żeby miały za co przejść na nowe źródła wytwarzania energii?

Nie no… to głupie pytanie, nieprawdaż? – przecież wy musicie zasilać pieniędzmi również tvpis czy też kler. Na kościół daje pieniądze rząd z ogólnego budżetu, dają też poszczególne ministerstwa. Komu będzie lepiej jak nie czarnym jest teraz. Nikomu i nigdy tak dobrze nie będzie.
Piszesz o rozkradaniu pieniędzy przez opozycje. Tak oni też kradli, ale robili to w białych rękawiczkach, a wy rozkradacie na bezczela, z niczym się nawet nie kryjecie.

staraznajoma
staraznajoma
8 miesięcy temu
Reply to  Kuba

„Dlaczego sprzedajecie na giełdzie prawa do emisji CO2 zamiast dać je elektrowniom żeby miały za co przejść na nowe źródła wytwarzania energii?”
no i oczywiście my, konsumenci nie musielibyśmy mieć takich podwyżek cen energii, nieprawdaż. hami? No ale podwyżki dla mundurowych muszą być, żeby niewinnych ludzi tłukli na marszach protestacyjnych, pieniądze dla WOT-u muszą być, bo kto was będzie bronił przed ludźmi, którzy wyjdą na ulicę, bo zabraknie im na bochenek chleba, dla kleru pieniądze też muszą być, bo jak kler na mszach nie będzie podpowiadał na mszy na kogo głosować, to na was nie zagłosują, na brudną propagandę dla kurskiego też pieniądze muszą być, bo kto będzie manipulował narodem.

Hemi
Hemi
8 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Tania demagogia.

Prawda jest taka, że wystarczy wyjść jednostronnie z systemu ETS, żeby cena prądu spadła z dnia na dzień w Polsce o 40%.

Na i jakby ktoś nie wiedział, ta tak wzruszająco zatroskana o portfele Polaków totalna opozycja już z góry zapowiedziała głosowanie przeciw!

Przeciw wyjściu z ETS, czyli za rosnącymi, w ślad za rosnącymi w wyniku spekulacji cenami certyfikatów CO2, cenami prądu w Polsce.

I taka jest ich opozycyjna wiarygodność – żadna.

Anonimowo.
Anonimowo.
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Mądry inaczej:
„Prawda jest taka, że wystarczy wyjść jednostronnie z systemu ETS, żeby cena prądu spadła z dnia na dzień w Polsce o 40%.”

Wyjście Polski z systemu ETS jest równoznaczne z wyjściem Polski z Unii Europejskiej.
No tak Zero dąży wszelkimi możliwymi sposobami żeby Polska wuszł z UE. Uważaj Hemi, bo może jednak Jarosław wam otworzy drzwi i wy…li z koalicji tak jak to zrobiliście z Gowinem. Zero to już powinien siedzieć razem z tobą przydupasie.

Hemi
Hemi
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo.

ETS to ETS, a UE (Eurokołchoz) to UE.

Z UE nikt nas nie może usunąć jeśli sami nie podejmiemy takiej decyzji.

Która i tak prędzej czy później zapadnie, bo nie będzie nas stać na uczestniczenie w tym ekooszołomstwie i walce z wiatrakami, czyli z CO2.

To, co się dzieje na rynku energii jest typowe dla UE – lekarstwo okazało się gorsze od choroby. Z. Ziobro ostrzegał przed tym wielokrotnie i czas pokazał, że to on właśnie miał rację, jest to niestety gorzka satysfakcja.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

No tak, bo jak się przejada wszystkie pieniądze, to na nic nie będzie nas stać.
Autorytet :” ZIOBRO” – koń by się uśmiał z takich autorytetów.
Jakim on może być autorytetem, toż to miernota, która wyżej s… jak d… ma.

Last edited 8 miesięcy temu by Anonimowo
Hemi
Hemi
8 miesięcy temu
Reply to  Kuba

„Nowe źródła wytwarzania energii”? Jak zwykle, platformiana mowa-trawa, modne hasełka przykrywające pustosłowie.

Konkretnie, co polska elektrownia ma zrobić, żeby wyprodukować energię?

Proste, spalić węgiel. Innych stabilnych źródeł energii nie ma. I nie opowiadaj tylko jak typowy zwolennik totalnej opozycji bajek o wiatrakach czy panelach, jak dziś w radio ten wasz trefniś, co to z urzędniczej pensji osiem mieszkań sobie kupił, cudotwórca:).

Nowe bloki gazowe to kilka lat budowy, a atom to kilkanaście lat.

I do tego doprowadziła ta wasza „polityka energetyczno-klimatyczna” UE, która dla totalnej opozycji jest wyrocznią: bezmyślnie eleminuje się węgiel i węgiel brunatny (TSUE próbował zamknąć Turów, czemu prominentni platformersi przyklasnęli ochoczo, a jakże!), A alternatyw brak.

A ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych szybują.

I co zrobiliście jako opozycja, żeby przeciwdziałać temu?? Z kolejnymi skargami na Polskę do TSUE pobiegliście?

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Naplułeś tu komuchu ķłamstw jakie otrzymałeś z Moskwy. Jak długo jeszcze będziesz ujadał. Śpałeś już z Balbiną. I co dobrze Ci było czerwonoarmisto. A tfu po trzykroć. Brzydzę się takimi sprzedawczykami naszego kraju.

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x