Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miasto wprowadza hybrydowe oświetlenie ulic


Uliczne oświetlenie hybrydowe to połączenie energii odnawialnej produkowanej przez baterie słoneczne i turbiny wiatrowe. To rozwiązanie niektóre gminy stosują już od dekady. Pod koniec roku 2021 również Mława zbudowała oświetlenie oraz azyl dla pieszych na przejściu w ul. Grzebskiego. Punkty świetlne zasila energia pozyskana ze słońca i wiatru. Podobne rozwiązanie już funkcjonuje na ulicy Piekiełko, a wkrótce znajdzie zastosowanie na ulicach Karola Szymanowskiego oraz Wacława Grabowskiego „Puszczyka”.


– Zakup i montaż lamp hybrydowych ma sporo zalet – nie wymaga przygotowywania projektów technicznych, budowy i utrzymania sieci. Nasze miasto obecnie testuje tego typu urządzenia, sprawdza ich przydatność w mławskich warunkach. Na ul. Piekiełko, w miejscu, gdzie nie ma sieci energetycznej, dwa punkty hybrydowe sprawdzają się bez zarzutu. Dwa kolejne doświetlają przejście dla pieszych w ul. Grzebskiego. Na tę instalację miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 40 157,04 zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – Przejścia dla Pieszych.

Rozwiązanie jest innowacyjne, zasilane punktów świetlnych odbywa się dla miasta bezkosztowo poprzez panele fotowoltaiczne i siłownie wiatrowe. Każda z lamp wyposażona jest w akumulator, który kumuluje energię i uwalnia ją po zmroku. Cena jednej lampy jest równoważna z ceną budowy standardowego punktu świetlnego wraz z siecią (w październiku 2021 r. 14 000 zł brutto). Zyskiem są oszczędności wynikające z braku opłat za zasilanie w przyszłości – pisze urząd miasta na swojej stronie internetowej.

Z zamieszczonej informacji wynika, że ratusz planuje montaż lamp hybrydowych na ulicach, przy których stoją zamieszkałe domy, jednak nie istnieje sieć zasilająca oświetlenie uliczne. Pięć lamp wkrótce pojawi się na ulicy Karola Szymanowskiego, a trzy kolejne przy ul. Wacława Grabowskiego „Puszczyka”.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Elektryk
Elektryk
1 rok temu

Problem polega na tym , co widać na przykladzie instalacji zamontowanej przy ulicy Grzebskiego, że system nie działa wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebny czyli w czasie krótkich dni a długich nocy. W ciągu pochmurnego, krótkiego dnia baterie nie zdążą się naładować i lampy wieczorem i nocą po prostu nie świecą. Przejeżdżam tam codziennie wiele razy i przez cały okres jaki upłynął od zamontowania tch dówch lamp zdarzyło się kilka razy że w nocy świeciły. Może to sprawa jakości i sprawnosći zamontowanych urządzeń. W każdym razie przejście w ulicy Grzebskiego nie jest oświetlone w okresie kiedy to oświetlenie jest najbardziej potrzebne. .

POTS
POTS
1 rok temu
Reply to  Elektryk

Potwierdzam. Oświetlenie nie działa kilka tygodni. Widziałem tylko raz, czy dwa jak działało. Nie działa na pewno od momentu ostatniego zniszczenia tego przejścia dla pieszych

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x