Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wnioski o RKO i 500 plus tylko elektronicznie, ale ZUS pomoże


Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społeczny będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenie „Rodzina 500 plus” oraz o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.


„Chcemy pomóc wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy potrzebują informacji na temat możliwości złożenia wniosków o 500 plus a także o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nasi klienci zawsze mogą zadzwonić na naszą specjalną infolinię 22 290 55 00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS” – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

W ostatnich dniach grudnia 2021 roku prezes ZUS zawarła listy intencyjne z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Pocztą Polską o współpracy. Dotyczy ona realizacji ustaw o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (500+) oraz o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO).

„Przepisy wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. powierzają realizację zadań zapisanych w obu ustawach Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Z naszego punktu widzenia celem tych listów intencyjnych jest podniesienie jakości obsługi wniosków o świadczenie wychowawcze oraz rodzinny kapitał opiekuńczy” – mówi profesor Uścińska.

„Zachodzi bowiem potrzeba zapewnienia dogodnej możliwości założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz złożenia elektronicznego wniosku o oba rodzaje świadczeń przez osoby, które potrzebują naszego bezpośredniego wsparcia” – dodaje prezes ZUS.

Dlatego przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu niektórych obywateli, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podobnie jak przy realizacji programu Dobry Start 300+ w bieżącym roku, zwiększy dostępność dla swoich klientów o mobilne punkty rozlokowane w placówkach jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej i KRUS.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od 1 stycznia 2022 roku można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę RKO. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

500 plus

Od stycznia 2022 r. obsługę programu „Rodzina 500 plus” zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
2 lata temu

„Lex Czarnek”. Jakie zmiany czekają szkoły, jeśli ustawa wejdzie w życie? 

  1. Ustawa wpłynie na umocnienie roli kuratorów, co z kolei ograniczy autonomię szkoły. „Te wszystkie zmiany oznaczają koniec edukacji, którą z większymi i mniejszymi sukcesami obywatele i obywatelki Polski budowali po 1989 roku. Szkoła na powrót ma stać się szkołą w służbie partii” – informuje Wolna Szkoła. Jakie dokładnie konsekwencje niesie za sobą „lex Czarnek”? 
  2. Po zwiększeniu roli kuratorów zmniejszy się wpływ dyrektorów, rodziców, uczniów oraz wspólnoty lokalnej na to, co dzieje się w placówce edukacyjnej. Jeśli kuratorowie będą mieli większy wpływ, to tym samym na szkoły może wpływać również rząd (kuratorzy są bowiem powoływani przez ministra) – ostrzega Wolna Szkoła.
  3. To wpłynie m.in. na zajęcia pozalekcyjne – kurator będzie mógł decydować, jakie organizacje pozarządowe będą organizować dodatkowe lekcje i czy w ogóle niektóre tematy będą się pojawiały, jak np. zajęcia związane z edukacją seksualną.
  4. Jeśli dyrekcja szkoły nie będzie stosować się do wymagań nałożonych przez kuratora, będzie możliwe usunięcie dyrektora placówki ze stanowiska.

A Hemi, znawca tematu uważa to za nic nieznaczącą błahostkę. Konieczność zmian…??? – najlepiej ograniczać nauczycieli i ich zniewolić, a ze szkół wypuszczać imbecyli. Ważne, że rodzic dostanie 12 tysiaków na dziecko, to będzie popierał pis-komuchów. No masz rację Hemi, wielu rodziców da się kupić za te 12 tysięcy.

Ludzie są sprzedajni.
Jezusa też Judasz zdradził.

Hemi
Hemi
2 lata temu

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – 12 tys. zł na dziecko, czy za czasów rządów opozycji tego typu wsparcie dla rodzin byłoby możliwe choćby częściowo?

Oczywiście – nie. Dlatego lepiej bić pianę na tematy zastępcze, różne Pegasusy i temu podobne, albo odkręcać kota ogonem, jak w przypadku koniecznych zmian w systemie edukacji, które opozycja nazwała „lex Czarnek” (wielcy znawcy łaciny:).

staraznajoma
staraznajoma
2 lata temu
Reply to  Hemi

Szukasz zaczepki pisiorze?
To chyba twój temat zastępczy dla tego co robi dzieciom i młodzieży Czarnek i nie tylko Czarnek. Rejestracja ciąż, niby dla dobra kobiet… kto by pomyślał, Pegasus i temu podobne, to też dla dobra ogółu było. Spadaj, Hami, tam skąd przybyłeś. Ten wasz polski ład – żeby was szlag trafił z nim. Ciekawe co będzie z mieszkańcami SM, którzy płacą ryczałtem za gaż do zarządcy. No jeżeli koszty gazy dla nich wzrosną tak jak mówią, jeśli nic z tym nie zrobicie w porę, to chyba naprawdę będziecie musieli pakować manatki. Słyszałam, że co mądrzejsi już się zaczynają pakować.
Tak w ogóle to nie chce mi się z tobą dyskutować, ka…o.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  staraznajoma

Typowe dla zwolenników totalnej opozycji, miałkość argumentacji maskowana napastliwością i zaczepkami ad personam.

O wielkim geście PiS na rzecz dzieci i rodzin, czyli RKO, oczywiście ani słowa. A ponad 200 tys. rodzin już złożyło wnioski, czego jednak pewna telewizja nie przyzna.

Ceny gazu nie zależą od rządu, przyjmij to do wiadomości. Jeśli znajdziesz złoża gazu ziemnego to daj znać, wtedy może być taniej.

Co do ministra Czarnka, robi świetną robotę, chce zapewnić wpływ rodziców na szkołę i chronić je przed demoralizacją i mąceniem w głowach przez różnych samozwańczych „edukatorów” pchających się do szkół.

staraznajoma
staraznajoma
2 lata temu
Reply to  Hemi

Przyjrzyj się najpierw swojej argumentacji. Jesteś po prostu typowym pisiorem.
To, że jedna osoba fizyczna będzie płacić np 55% więcej, a inna osoba fizyczna będzie płacić kilkaset procent więcej za gaz to zależy od Unii?
No, ty naprawdę jesteś chory. Co ty chcesz ludziom wmawiać, co? Nie wszyscy są idiotami, którzy gapią się tylko w srebrny ekran, niektórzy jeszcze dużo czytają i potrafią logicznie myśleć. Nie jestem żadną totalną opozycją. Mam tylko was, cwanych pazernych pisiorów dość. W tym kraju konieczne jest wietrzenie tak jak wietrzenie magazynów w Media Markt. Wietrzenie z tej hołoty, która dorwała się do steru.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  staraznajoma

Jest taryfa gazowa odrębna dla gospodarstw domowych, a odrębna dla klientów instytucjonalnych. Ustalane są odrębne stawki, a jak komuś nie chce się, jak administracji niejakiego Czajkowskiego, zgłosić budynków komunalnych jako zamieszkanych przez gospodarstwa domowe, to sorry, z jakiej racji PiS ma za to odpowiadać? A za co Czajkowski, mistrz nieudolności, i jego kamaryla biorą pieniądze??

Na marginesie, podział taryf gazowych to rozwiązanie wprowadzone jeszcze przez poprzednie rządy więc nie wiem po co się dziś o to pieklić. Są takie różowe tableteczki, relanium się nazywają, i generalnie pomagają na zszarpane nerwy.

To po pierwsze. Po drugie, mowa jest o RKO. Zero konkretów w temacie głównym, zamiast tego epitety i histeria.

No ale jak się nie ma żadnych osiągnięć, ani z przeszłości, ani z teraźniejszości, ani zrębów chociażby jakiegoś programu na przyszłość jak obecną opozycja i jej zwolennicy, to pozostaje próbować zakrzyczeć wszystko i wzniecać emocje, niskie emocje.

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  Hemi

PRZEMYSŁAW CZARNEK ZWYCIĘZCĄ PLEBISCYTU NA DZBANA ROKU 2021! – ha, ha ha

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi co powiesz na taki komentarz:

„Najbardziej w tym ruskim wale boli mnie, że naprawdę zapieprzam, wstaję o 5, wracam o 19, rodzinę głównie mam w weekend, a państwo zamiast docenić pracę (i milionów podobnych mnie ludzi) rżnie mnie na wszystkim, a zagrabione pieniądze marnotrawi i rozkrada. To mnie ku… boli.”
Dosadny, ale szczery.
Wy dbacie o rodzinę? chyba o rodziny patologii.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x