Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Trwają konkursy Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. Zgłoszenia do końca lutego


Już po raz trzeci Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej organizuje konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek, w którym nagrodzone zostaną kobiety z niepełnosprawnościami i te działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Szansę udziału w konkursie po raz pierwszy mają również panowie, którzy w tych samych kategoriach będą starać się o zdobycie tytułu Gentlemana D. Kandydatów i kandydatki do konkursu można zgłaszać do 28 lutego 2022 r.


Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Sam konkurs zainicjowany był w 2002 roku w Katowicach przez Marka Plurę. W mazowieckiej edycji konkurs składa się z sześciu kategorii, z których pięć skierowanych jest do kobiet z niepełnosprawnościami: „Dobry start” (skierowana do wyróżniających się dziewcząt i kobiet w wieku od 15 do 26 lat działających w różnych obszarach), „Kultura i Sztuka”, „Sport”„Życie Społeczne” (dla kobiet niepełnosprawnych działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” (dla kobiet pracujących zawodowo, w tym na rzecz osób wykluczonych). Ostatnia kategoria – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – skierowana jest do kobiet pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Trzecia edycja Mazowiecka Lady D.

Konkurs Lady D. powstał, by uhonorować kobiety z niepełnosprawnościami, których działalność i postawa mogą być wzorem do naśladowania przez innych. Kandydatki do tego tytułu to kobiety nietuzinkowe, które swoim życiem podpowiadają, skąd brać siłę w walce z przeciwnościami losu. Udowadniają również, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiągnięciu zamierzonych celów.

Podczas ostatniej edycji konkursu, w kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Justyna Kozdryk z Radomia – polska sztangistka i medalistka igrzysk paraolimpijskich. Nagrodę w kategorii „Życie Społeczne” otrzymała Paulina Stolarek, która prawdopodobnie od urodzenia jest osobą niesłyszącą. Dziś udziela porad prawnych m.in. osobom z niepełnosprawnościami, działa lokalnie i pokazuje innym osobom z wadą słuchu, że ich życie nie musi się ograniczać. W kategorii „Życie Zawodowe” nagrodę otrzymała Bogumiła Szlaska, która od 2012 r. kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej w Świeszewie (gm. Świercze, pow. pułtuski), pełni również funkcję Prezesa Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego. Kolejną laureatką – tym razem w kategorii „Kultura i Sztuka” jest Joanna Czapla. Mimo rdzeniowego zaniku mięśni i respiratora ukończyła filologię angielską, a w 2016 r. wydała książkę „ACZkolwiek kocham życie”, którą napisała jednym palcem, posługując się telefonem i ekranem dotykowym. Mazowiecka edycja konkursu wyróżnia się dodatkową kategorią „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami”, w której nagrodzona została Ewa Galus-Raczyńska. Prowadzi ośrodek terapeutyczny dla osób z zaburzeniami odżywiania, którego pensjonariuszami są przede wszystkim osoby młode od 12. do 22. roku życia. Podczas ostatniej edycji, ze względu na brak zgłoszeń, nagrody nie przyznano w kategorii „Dobry Start”.

Pierwsza edycja Mazowieckiego Gentlemana D.

W 2022 roku ruszy pierwsza edycja konkursu Gentleman D.  Męska edycja konkursu również składa się z sześciu kategorii, a jej powstanie to efekt spontanicznych propozycji podczas ostatniej gali konkursu dla kobiet.

Ważnym aspektem konkursu jest promowanie pozytywnego wizerunku mężczyzn z niepełnosprawnościami oraz przełamywanie krzywdzących stereotypów, które klasyfikują ich jako osoby niezdolne do uczestnictwa w pełni w życiu społecznym.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do udziału w konkursie można wysyłać do 28 lutego 2022 r. Przyjmowane są wyłącznie na wypełnionym formularzu konkursowym dostępnym na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe należy dostarczyć w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Mazowiecka Lady D.” lub „Mazowiecki Gentleman D. 2021” osobiście lub pocztą tradycyjną do siedziby MCPS w Warszawie (ul. Grzybowska 80/82 w Warszawie). Więcej szczegółów – w tym regulamin obu konkursów dostępny jest na stronach: https://mcps.com.pl/mazowiecka-lady-d/ i https://mcps.com.pl/mazowiecki-gentleman-d/

źródło: UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x