Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Noworoczne rady nie tylko dla seniorów


Form i metod oszustw jest bardzo wiele, musimy być czujni i ostrożni na każdym kroku żeby nie paść ofiara przestępstwa. Wielokrotnie informowaliśmy i ostrzegaliśmy przed oszustami, którzy dzwonią do swoich ofiar przekazując różne legendy a w efekcie dążąc do przekazania im pieniędzy. Musimy być czujni również wtedy gdy otwieramy obcym osobom drzwi a następnie wpuszczamy ich do domu. Niech nas nie zwiedzie profesja osób, za które się podają. Zaufanie społeczeństwa do stróżów prawa chętnie wykorzystują oszuści, podszywając się pod funkcjonariuszy Policji.


Przestępcy mogą zapukać do naszych drzwi pokazując podrobione dokumenty np. odznakę policyjną wyświetlić w telefonie czy też na innym urządzeniu. Oczywiście prawdziwy policjant nigdy nie wylegitymuje się odznaką w telefonie.

Nieumundurowany funkcjonariusz policji posiada legitymację służbową, którą ma obowiązek okazać. Jak ona wygląda?

  • Legitymacja policyjna

Aktualna obowiązuje do 31. 12. 2022 roku. Na legitymacji widnieje:
– imię i nazwisko funkcjonariusza
– jego stopień
– zdjęcie
– numer legitymacji
– numer identyfikacyjny
– data ważności
Format dokumentu przypomina dowód osobisty. Oprócz tego – zdobi go godło Polski i gwiazda policyjna.

 

Nie zapominaj o bezpieczeństwie!

  • Nigdy nie otwieraj drzwi, jeśli nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie. Spójrz przez wizjer (judasz) lub zanim otworzysz drzwi, zabezpiecz je blokadą – łańcuchem. Jeżeli nie masz takich zabezpieczeń, poproś bliskich o ich zamontowanie.
  • Kiedy ktoś obcy prosi Cię o otwarcie drzwi, zapytaj o cel wizyty. Jeśli osoba ta stwierdzi, że jest przedstawicielem policji/straży miejskiej/elektrowni/firmy telekomunikacyjnej, poproś, by okazała odpowiedni dokument. Obejrzyj go dokładnie.
  • Jeżeli coś wzbudzi Twoje wątpliwości, nie otwieraj drzwi. Powiedz osobie podającej się za przedstawiciela danej firmy/instytucji, że wolisz umówić się na inny termin. Potem sprawdź, czy w danym miejscu rzeczywiście wiedzą o wizycie w Twoim mieszkaniu.
  • Pamiętaj, że wszelkie wizyty związane ze sprawdzaniem instalacji i sprawami mieszkaniowymi są zapowiadane na tablicach ogłoszeń w bloku..
  • Jeżeli ktoś w natarczywy sposób prosi o wpuszczenie do mieszkania, zadzwoń na policję, do sąsiada, bliskich.
  • Nigdy nie dawaj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli ktoś twierdzi, że jest znajomym Twojego dziecka czy wnuka.
  • Unikaj wpuszczania do domu akwizytorów i przedstawicieli firm – będą Cię nakłaniać do zakupu różnych produktów i usług albo podpisania umowy.
  • Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, nie wahaj się i powiadom policję. Możesz zadzwonić na numer 112. Poinformuj o swoich podejrzeniach. Każda informacja może być ważna! Nie obawiaj się – nawet jeśli informacje, które podasz, nie potwierdzą się, nie grożą Ci żadne konsekwencje za zawiadomienie policji.

źródło: KWP Radom

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x