Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czy wysokie mandaty utemperują piratów? Zobacz nowy taryfikator mandatów


fot. ilustracyjne


Od 1 stycznia w Polsce będzie obowiązywał nowy taryfikator mandatów, który przewiduje kary nawet za najniższe przekroczenie prędkości.

– Postawiliśmy sobie jeden cel: zmniejszenie ilości wypadków drogowych i wypadków śmiertelnych. Za potencjalnych zabójców uważamy osoby, które wsiadają nietrzeźwe za kierownicę, przekraczają znacznie prędkość, zachowują się brawurowo, szczególnie w terenach zabudowanych, gdzie jest bardzo dużo pieszych i rowerzystów – powiedział 30 grudnia na antenie Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O nowych zakresach kar mówiono już od października. Teraz poznaliśmy dokładne stawki mandatów za przekroczenie prędkości :

  • do 10 km – 50zł
  • 11-15- 100zł
  • 16-20 – 200zł
  • 21-25 – 300zł
  • 26-30 – 400zł
  • 31-40 – 800zł
  • 41-50 – 1000zł
  • 51-60 – 1500zł
  • 61-70 – 2000zł
  • 71 + – 2500zł

Jeśli policja skieruje sprawę do sądu, kierowcy może grozić nawet 30 tys. zł kary, choć jak zapewnia minister to rozwiązanie będzie stosowane w szczególnych przypadkach np. gdy ktoś podobne wykroczenie powtórzył w ciągu dwóch lat.

Mandat— 500 zł — dostanie też kierowca, który korzysta z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu.

Pozostałe zakresy kar na poniższej grafice.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Kim
1 rok temu

Oczywiście a jeżeli radiowóz mnie w terenie zabudowanym ponad 60 bez sygnałów świetlnych ?

Ktoś
Ktoś
1 rok temu

Bardzo dobrze.Karać karać i jeszcze raz karać

Jacek
Jacek
1 rok temu

Drodzy państwo chodzi o składkę kierowców na poprawę życia radnych wójtów burmistrzów starostów i tak do samej Góry czas się budzić narodzie .Hieny skutecznie będą ściągać haracze. Szczęśliwego nowego Roku

Icemen
Icemen
1 rok temu

Panie Adamczyk niewskazanie przez właściciela osoby prowadzącej pojazd 8000zł, jazda bez uprawnień 1500zł. Kto to wymyślił to musi być bardzo mądry?

Maurycy
Maurycy
1 rok temu
Reply to  Icemen

Tak powinno być nie 1500 a 15.000 zł. Kara za niewskazanie przez właściciela osoby prowadzącej pojazd jak najbardziej uzasadniona.
Kary nadal śmiesznie niskie a prawdopodobieństwo, że natrafimy na policję jest takie jak trafienie 5-tki w lotto.

Otto
Otto
1 rok temu
Reply to  Maurycy

Czyli jeśli Pań nie będzie pamiętał, czy auto prowadziła żona lub któreś z dzieci, to Pań dostanie 800xl mandatu jako właściciel. A trafienie na policję w porównaniu do 5 w Lotto, to dla osób które autem raz w tygodniu jeżdżą jest dobre. Jeśli osobie pijanej grozi od 2500zl, a za samo nie wskazanie kierującego 8000zl, to jest to jawne sięganie do kieszeni, a nie troska o bezpieczeństwo.

Yureck
Yureck
1 rok temu
Reply to  Otto

Popieram walkę z piractwem drogowym. W kraju, w którym mieszkam, są drakoñskie mandaty, ale za to jest bezpieczniej i kultura jazdy oraz mniej wypadków dają pewne poczucie bezpieczeñstwa. Co do „niewskazania”, to mamy kolejny bubel prawny/brak obowiązku do donoszenia na samego siebie lub osoby tzw. najbliższej. W przypadku kary powinno być tak: dajesz auto niemądremu, to plac Właścicielu za wybryki tego kogoś. Jak zwykle od d.. strony. Zastanawia też możliwość karania za drobne (kilkukilometrowe) przekroczenie prędkości. Jest tzw. błąd pomiaru. Trochę ręce opadają. Ogólnie pomysł dobry, tylko ludzie nieodpowiedni się za to wzięli.

Yureck
Yureck
1 rok temu
Reply to  Otto

Niestety tak. Za mało edukacji. A teraz za dużo represji. Jakiś balans być powinien.

Sołtys
Sołtys
1 rok temu
Reply to  Yureck

Edukacja piratów drogowych? Na jakie efekty liczysz? Naiwny jesteś.

Darek
Darek
1 rok temu
Reply to  Sołtys

Widziałeś kiedyś jak jeżdżą rządowymi autami? Wyprzedzanie na trzeciego pod wzniesienie z prędkością 160+ i nikt im nic nie zrobi. A Ty jak przekroczysz dwa razy na trasie 121km/h dostaniesz 1600zl mandatu. A taka prędkość przy wyprzedzaniu nie trudno osiągnąć, chyba że ktoś lubi stwarzać zagrazenie i mieć 3km/h więcej od wyprzedzanie go u ten manewr przez kilometr robić, dla mnie to jest właśnie pirat drogowy

Yureck
Yureck
1 rok temu
Reply to  Sołtys

Edukacja na poziomie kursu na Prawo Jazdy. Edukacja w szkole. Kampanie społeczne i medialne. To może przynieść efekty. Edukacja mandatowa, ale dla bandytów drogowych.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x