Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mikołaje w mundurach WOT


W tym roku przed wigilią Bożego Narodzenia, żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej mimo wielu zadań realizowanych na rzecz wsparcia służby zdrowia w walce z pandemią oraz Straży Granicznej w obronie granicy polsko – białoruskiej, zaangażowali się w wsparcie tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Misja WOT jaką jest wsparcie społeczności lokalnej, w okresie  przedświątecznym nabrała nieco innego wymiaru.


Terytorialsi z pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku istnienia brygady angażują się w pomoc potrzebującym, intensyfikacja tych działań zawsze następuje przed świętami. W tym roku również przed wigilią Bożego Narodzenia żołnierze dotarli z podarunkami do podopiecznych Ośrodka leczniczo – opiekuńczego w Kraszewie – Czubakach, do Domu Dziecka w Równem, odwiedzili weteranów oraz angażowali się jako wolontariusze w ramach akcji Szlachetna Paczka.

Kartony wypełnione po brzegi żywnością dla dzieci i niemowląt, pieluchami, kosmetykami i środkami higienicznymi, zabawkami oraz odzieżą trafiły do dzieci z Zakładu opiekuńczo – leczniczego w Kraszewie- Czubakach. W tym roku z inicjatywy żołnierzy zakupiony został również koncentrator tlenu oraz suszarki i maszynki do strzyżenia. Była to żołnierska odpowiedź na akcję „Każdy może zostać Świętym Mikołajem” ogłoszoną przez dyrekcję zakładu.

Akcję charytatywną połączoną ze sportową rywalizacją natomiast zorganizowali żołnierze 54 blp z Zegrza. Żołnierze 543 kompanii podjęli wspólne wyzwanie biegowe, którego celem było wspólne wybieganie całą  kompanią 543 km w ciągu jednego miesiąca. W drugim tygodniu  zmagań biegowych wyszło na jaw, iż w składzie kompanii są prawdziwe biegowe  talenty – startujące w długodystansowych biegach. Dzięki zaangażowaniu wielu żołnierzy, szybko okazało się, iż pierwotnie  postawiony cel zostanie osiągnięty, a dodatkowym motywatorem był szczytny cel – wybiegane kilometry zamienione na złotówki miały wesprzeć Dom Dziecka. Terytorialsi wspólnie wybiegali 1290 km, co zamienione na złotówki pozwoliło na zakup kredek, flamastrów, zabawek, słodycze oraz artykuły higienicznych dla podopiecznych Domu Dziecka w Równem.

Ostatni przedświąteczny weekend okazał się dniem cudów również dla osób starszych z warszawskiej Pragi Północ, których odwiedzili żołnierze 54. batalionu z Zegrza Południowego. Zegrzyńscy Terytorialsi wraz z Urzędem Dzielnicy Praga Północ, Światowym Związkiem Żołnierzy AK oddział Warszawa zaangażowali się w akcję „Paczka dla kombatanta” i dostarczyli świąteczne paczki weteranom zamieszkującym warszawską Pragę.

– Po każdym spotykaniu z kombatantami moje akumulatory są naładowane na 100%, ta energia i miłość do Ojczyzny. Ujęły mnie słowa 99 letniego Pana Kapitana o żołnierzach działających na granicy z Białorusią, który powiedział: „współczuję i życzę zdrowia tym biedakom (polskim żołnierzom) co pilnują granicy – robią to co my w czasie wojny” – mówi płk. Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 5 MBOT, który razem z żołnierzami odwiedził kombatantów.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane do życia by wspierać lokalną społeczność. W czasie pokoju zadanie to realizowane jest zwykle poprzez działania z zakresu zarzadzania kryzysowego, usuwanie skutków klęsk żywiołowych czy zapobieganie im. W okresie przedświątecznym pokazaliśmy, że wsparcie może mieć także nieco inny wymiar, pokazaliśmy, że jesteśmy blisko tych którzy potrzebują pomocy i zawsze gotowi tą pomoc nieść.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hemi
Hemi
7 miesięcy temu

5 Brygada Mazowiecka WOT – świetne chłopaki i dziewczyny, wojsko pierwsza klasa, pozdrowienia i najlepsze życzenia dla Was!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x