Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zatrzymaj się na chwilę  i przeczytaj te nazwiska


Od wielu już lat 17 grudnia o godzinie 12-tej przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej stają przed tablicą wmurowaną w szczycie bloku na rogu ulic Stary Rynek i Chrobrego, aby wspomnieć czwórkę żołnierzy AK powieszonych przez Niemców w 1942 roku.


Od lat to taka skromna uroczystość. Uczestniczy w niej dosłownie kilka osób i nie ma długich przemów, choć pada kilka słów o tej tragicznej historii. Pod tablicą składane są kwiaty i zapalany znicz. W takim momencie bywa, że na chodniku zatrzyma się ktoś zaciekawiony z przechodniów, najczęściej z tego starszego pokolenia. 17 grudnia tego roku do delegacji TPZM dołączyły też przedstawicielki urzędu miasta, a także co ciekawe, specjalnie z Warszawy tego dnia przyjechała rodzina jednego z powieszonych Eugeniusza Jastrzębskiego  ps. „ Sęp”.

Ta historia to przecież kawałek historii naszego miasta. Warto więc zwłaszcza w rocznicę tej egzekucji zatrzymać się choć na chwilę i przeczytać te nazwiska.

Michalina Czechowska ps. „Nastka”, lat 46, łączniczka Obwodu Mławskiego z II Inspektoratu AK

Jan Wasiłowski ps. „Janusz”, lat 29, szef wywiadu w Obwodzie Mławskim

Bronisław Żebrowski ps. „Nurek”, lat 36, oficer w II Inspektoracie AK.

Eugeniusz Jastrzębski  ps. „ Sęp” , lat 25.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
1 rok temu

Pamiętam czas kiedy jeszcze nie było bloku, to był pomnik z nazwiskami, i otoczony murowanymi elementami z trawnikiem !!! –a obecna sytuacja jest symbolem zmieniających się czasów !!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x