Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Dopięłaś swego”. Przewodniczący Rutkowski odwołany, Zabuska na jego miejsce


W porządku obrad wczorajszej sesji Rady Gminy Wiśniewo znalazł się punkt w sprawie odwołania przewodniczącego rady Adama Rutkowskiego. Pod wnioskiem o jego odwołanie podpisało się dziewięcioro radnych. W tajnym głosowaniu właśnie taką ilością głosów Adam Rutkowski został odwołany. Po czym głosami dziesięciorga radnych na to stanowisko powołana została radna Iwona Zabuska. Odwołany przewodniczący pogratulował jej wyboru, kończąc je słowami: „Pani Iwono dopięłaś swego”, co wywołało wesołość na sali.


Wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Gminy Wiśniewo Adama Rutkowskiego złożony na początku grudnia podpisali radni: Zabuska Iwona, Tkaczyk Monika, Baliński Radosław, Cieśluk Robert, Laskowski Zenon, Gajewski Bogumił, Przybyszewski Tomasz, Radosław Okoński i Anna Sieczka. W ich piśmie czytamy m.in.:

Wniosek uzasadniamy utratą zaufania do Pana Adama Rutkowskiego. Niewłaściwym przygotowywaniem sesji, poprzez naruszanie §26 ust.2 pkt 3 i ust. 6 Statutu Gminy Wiśniewo tj. nie dostarczaniem lub nieterminowym dostarczaniem radnym materiałów na sesję, w tym projektów uchwał, dotyczących poszczególnych punktów porządku obrad oraz nie podawanie do publicznej wiadomości zawiadomienia o terminie, miejscu i przedmiocie obrad rady…

Już w trakcie sesji radna Monika Tkaczyk przeczytała oświadczenie podpisane przez nią i radnych: Iwonę Zabuską, Roberta Cieśluka i Radosława Balickiego, wzywające Adama Rutkowskiego do „zdementowania i zaprzestania rozpowszechniania fałszywych informacji, jakobyśmy planowali złożenie wniosku o referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Wiśniewo oraz wniosków o odwołanie Skarbnika Gminy i Sekretarza”.    

– To jest nagonka na moją osobę. To o co zostałem oskarżony, to nie są moje słowa i zostałem w nie ubrany – zaprzeczył podnoszonym oskarżeniom Adam Rutkowski.

Ostatecznie w tajnym głosowaniu za odwołaniem Adama Rutkowskiego z funkcji przewodniczącego rady gminy opowiedziało się dziewięcioro radnych, przeciw jego odwołaniu zagłosowało czworo radnych, jeden z radnych oddał głos wstrzymujący i jeden głos był nieważny.

Odwołany przewodniczący podziękował wszystkim za dotychczasową współpracę, wymieniając tu m.in. wójta, pracowników gminy i sołtysów. Podkreślił, że nie żegna się, bo nigdzie nie odchodzi, zmienia jedynie miejsce na sali. Zwrócił się też do radnych.

– Wam szanowna rado życzę dobrego i świadomego wyboru przede wszystkim własnego wyboru, zgodnego ze swoim sumieniem. No i oczywiście takiego przewodniczącego, który by wytrwał do końca tej kadencji. Bo może zabraknąć wam ramion do noszenia tych płaszczy, bo zbyt często są zmieniane. Dzisiaj jesteś przyjacielem, jutro już wrogiem. Dotarliśmy do takich czasów, w których lajki i wpisy na facebooku mają większe znaczenie niż prawda i wartość człowieka – mówił radny Rutkowski.

W kolejnym punkcie sesji, radni przystąpili do wyboru nowego przewodniczącego rady. Przy ustalaniu listy kandydatów, spośród radnych padło kilka zgłoszeń, ostatecznie wolę kandydowania potwierdziła radna Iwona Zabuska i radny Szymon Krysztofiak. W wyniku tajnego głosowania radna Zabuska otrzymała 10 głosów, radny Krysztofiak 4, a jeden głos był wstrzymujący.

– Chciałam podziękować tym, którzy byli za moją kandydaturą. I myślę, że ci, którzy byli przeciwni mojej kandydaturze jeszcze przez te dwa lata wypracujemy taki program, żebyśmy działali wszyscy razem zgodnie na rzecz naszej gminy, na rzecz pana wójta. Został nam krótki okres do końca tej kadencji i żeby nie było żadnych niesnasek, myślę że dojdziemy do porozumienia – mówiła nowa przewodnicząca rady po wyborze.

Czy rzeczywistym powodem odwołania Adama Rutkowskiego były zarzucane uchybienia w organizacji pracy rady? Odwołany przewodniczący widzi to inaczej.

– Zostałem wmanewrowany przez grupę radnych, którzy byli przeciw mnie. Na początku zarzuty były inne, przed sesją pojawiły się inne, ale przez 2,5 roku nikt nie chciał zabrać głosu, o co zawsze pytałem. Zawsze była zgodność, zgodność, zgodność. Zarzuty o nawoływanie do referendum są nieprawdziwe, to nie moje słowa. Nie wiem skąd są wzięte – mówił już po sesji radny Rutkowski. Zasugerował też, że odwołanie może mieć związek z jego aktywnością jako przewodniczącego rady również przy współpracy z kołami gospodyń.

Przy swoim stanowisku trwają też radni, którzy złożyli wniosek o odwołanie.

– Otrzymałam telefon od osoby publicznej, do której Adam Rutkowski dzwonił i opowiadał, że ten krok – odwołanie przewodniczącego to jest pierwszy, a że w marcu my planujemy zrobić referendum o odwołanie wójta. Dlatego chcieliśmy to zdementować publicznie, bo telefony były wykonane nie do jednej osoby, ale do szerokiego kręgu osób –  podtrzymała stanowisko wyrażone na sesji radna Monika Tkaczyk.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
33 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Czubem to ty jesteś 🙂

Krzysztof
Krzysztof
7 miesięcy temu

Przyglądam się temu wszystkiemu,tej mowie nienawiści.Zniszczyć zdeptać jest moment. Tylko zastanawiam się, o co w tym wszystkim chodzi. Przez trzy lata głosowania odbywały się jednogłośnie, nikt nigdy się nie sprzeciwił.Nagle dołącza Pani Tkaczyk I wszystko obraca się o 180stopni.Nie sądzicie że jest tu coś nie tak.?????Ciekawe czy tak bardzo zalezy jej na losach gminy I mieszkańców?A może na czymś innym…??????

Zdzisław
Zdzisław
7 miesięcy temu

Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka…. zanim ktoś zacznie opowiadać bajki i ploty na innych niech się zastanowi czy warto….

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Zdzisław

odezwał się mądry

Jeny
Jeny
7 miesięcy temu

A pani Tkaczyk dopiero objęła mandat radnej a już tyle ma do powiedzenia. Źle się tam dzieje z tego co widzę a teraz będzie tylko gorzej

Obiektywny
Obiektywny
7 miesięcy temu
Reply to  Jeny

Gmina Wiśniewo długo czekała, ale w końcu się doczekała radnego, którego interesuje dobro mieszkańców. Przede wszystkim ta Pani zna się na rzeczy, nie boi się mówić głośno, wszystko robi zgodnie z prawem, jest osobą kulturalną, elokwentną i prawdziwą. Nie jest osobą, która idzie na sesję, aby podnosić rękę tylko po to, żeby szybciej skończyła się sesja i wziąć pieniądze. Życzę wszystkim radom takich radnych, Pani Moniko- wielki szacun dla Ciebie

Herman
Herman
7 miesięcy temu
Reply to  Obiektywny

Panie Obiektywny użył Pan takich słów że 90% radnych ich nie bedzie mogła zrozumieć Pozdrawiam.

Wml
Wml
7 miesięcy temu

Jednak prosty chłopek z Ciebie……Nic się nie zmieniło.

Słuchacz
Słuchacz
7 miesięcy temu

Co do prowadzenia sesji przez wice to śmiech na sali poziom zero jedynkowy

Zaniepokojony
Zaniepokojony
7 miesięcy temu

Jeśli Radni nie mieli zaufania do przewodniczącego to jak uchwały były zatwierdzane? To co wszystkie uchwały dotychczasowe są nie ważne? Może ktoś się wypowie w tym temacie – sprawa dla dziennikarzy

Mirka
Mirka
7 miesięcy temu
Reply to  Zaniepokojony

Co ma uchwała do tego? Za uchwałą głosują wszyscy radni i jak przejdzie to ją podpisuje przewodniczący jak nie to jej nie ma i tyle

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Dzień dobry, Znam Pana Adama bardzo dobrze…Chce powiedzieć parę słów na temat tego Pana, który był konfidentem na ul. Studzieniec, sprzedał Wszystkich. Adam napisz kogo jeszcze nie sprzedałeś. Wyśle do Państwa emaila. Pozdrawiam

Tomek
Tomek
7 miesięcy temu

Nigdy mu nikt nic nie przebił, był idealnym mistrzem ,chyba komuś coś się pomyliło.

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Tomek

chyba tobie

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Adam co ty robisz

Tomek
Tomek
7 miesięcy temu

Ogarnij się koleś

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Tomek

nawet fb zablokowal

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Banda PISOWSKA TE S????????Y NISZCZĄ WSZYSTKO WOLNE MEDIA LUDZIE UMIERAJĄ NA COVID ,NA GRANICY A ONI NIE ROBIĄ NIC NA GLOSOWANIE SPROWADZAJĄ TAKICH JAK MĘDA MEJZA I WIELU TAKICH

Polonista
Polonista
7 miesięcy temu

Hehe super ale jeszcze gmina powinna zorganizować kurs nauki czytania, bo to jakieś nieporozumienie,żeby zastępca przewodniczącego nie potrafił czytać. W prezencie świątecznym Wójt powinien dać temu panu „Elementarz”, żeby się podszkolił

Jurek
Jurek
7 miesięcy temu

A jakie jest zdanie wójta Woźniaka?

Henryk
Henryk
7 miesięcy temu

Zobaczymy jak spisze się nowa przewodnicząca?

Krzychu
Krzychu
7 miesięcy temu
Reply to  Henryk

Pewnie jak w poprzedniej kadencji doświadczenie ma

Maciej
Maciej
7 miesięcy temu

Bardzo dobra decyzja

Tomek
Tomek
7 miesięcy temu
Reply to  Maciej

Wydaje się mi że strzelili sobie w kolano tym ruchem

Hehehe
Hehehe
7 miesięcy temu

No i się doigrał

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Może by tak w Mławie pomyśleli o zmianie przewodniczącego, bo to wstyd, żeby taki człowiek był przewodniczącym, który myśli tylko o zżarciu ciacha, człowiek bez żadnej ogłady.

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
7 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

TAK–niestety cała prawda o PRZEWODNICZĄCYM RADY MIASTA MŁAWY— TAK TO JEST WSTYD –TYLKO CZY W RADZIE JEST WIĘKSZOŚĆ GOTOWA BY ODWOLAĆ PREJSA ????

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 miesięcy temu

Dobry żart człowiek bez żadnego kręgosłupa moralnego mówi o zmianie płaszczy? To on wiecznie szukał sensacji, obgadywal i stwarzał nieprzyjemną atmosferę. Rada podjęła najlepsza z możliwych decyzje tylko czemu tak późno??!

Elo
Elo
7 miesięcy temu

A co z premiami na basenie? Czekamy na sprawozdanie z Ratusza.

320
320
7 miesięcy temu
Reply to  Elo

Teraz to są dopiero premie na mosirze

Wio
Wio
7 miesięcy temu
Reply to  320

W końcu zostali docenieni ludzie, którzy na to zasługiwali.

Kik
Kik
7 miesięcy temu
Reply to  Elo

Wiadomo co. To była klika

sarka m.
sarka m.
7 miesięcy temu
Reply to  Elo

komentarz bardzo na temat.

33
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x