Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak używać kodów QR? Najprostsze sposoby


Kod QR, czyli niewielkie czarno-białe kwadraty można zauważyć na bilbordach, w aplikacjach lub czasopismach. W przeciwieństwie do dobrze znanych kodów kreskowych, są one dwuwymiarowe i dlatego mogą zawierać dużo więcej informacji. Jak ich używać? Przedstawiamy najprostsze sposoby.

Czym jest kod QR?

Kod QR to skrót od Quick Response, czyli szybka odpowiedź. Został wynaleziony w 1994 roku przez jedną z japońskich firm, która poszukiwała prostego i niedrogiego sposobu oznaczania części samochodowych w zakładach produkcyjnych w celu automatycznego określenia ich lokalizacji. Pierwotnie więc jego zadaniem było usprawnienie logistyki producenta samochodów. Obecnie kod QR może zawierać adresy internetowe, numery telefonów, smsy oraz dowolny tekst. Składa się z co najmniej 21 na 21 modułów i może przechowywać do 4000 znaków. Działa on na podobnej zasadzie jak kody kreskowe umieszczone na towarach w supermarketach, jednak w odróżnieniu od nich jest dwuwymiarowy, a nośnikiem danych nie są kreski, tylko ciemne i jasne kwadraty. Te niewielkie moduły są odpowiednikiem zer i jedynek, czyli systemu, za pomocą którego można zakodować praktycznie wszystko. W kodzie QR można zapisać znaki numeryczne oraz alfabetyczne.

Zastosowanie kodu QR

Kody QR można spotkać niemal na każdym kroku. Na billboardach umieszczone są kody zawierające linki do stron internetowych z dodatkowymi materiałami, w artykułach i książkach przekierowują do dodatkowych tekstów, w czasopismach do stron internetowych reklamodawców. Kody QR mają zastosowanie zarówno komercyjne, publiczne jak i prywatne. Za ich pomocą można odczytywać bilety komunikacyjne czy wejściówki na różne wydarzenia i eventy. Dzięki temu, że można w nich zakodować liczby, litery oraz symbole, istnieje możliwość sformatowania ich w taki sposób, aby czytnik wykonał odpowiednią czynność, na przykład otworzył adres strony internetowej. Najczęściej w kodach QR zapisane są takie informacje jak: adresy internetowe, dane kontaktowe, e-maile, smsy, pozycje graficzne, numery telefonów, tekst, dane sieci WiFi, czy wydarzenia.

Więcej o zastosowaniu kodów QR znajdziesz w tym artykule
https://nano.komputronik.pl/co-to-kod-qr-jak-skanowac/

Jak stworzyć kod QR?

Tworzenie kodów QR jest bardzo proste i nie wymaga dostępu do płatnych aplikacji. Wystarczy odnaleźć w internecie darmowy generator kodów QR, za pomocą którego za darmo można stworzyć i wygenerować taki kod. Jest on zapisywany w postaci pliku graficznego, czyli w formatach JPG, PNG, GIF, TIFF. Po wygenerowaniu można go wydrukować, umieścić na swojej stronie internetowej, wysłać mailem czy zamieścić na plakacie. Możliwości jest naprawdę wiele. Ważne jest jednak, by jego rozmiar był na tyle duży, aby bez problemu można go było odczytać, nawet słabej jakości aparatem. Minimalne wymiary określa się na 2,5 na 2,5 cm. Jeżeli jednak kod posiada większą ilość informacji, wówczas jego poszczególne moduły są mniejsze i może wymagać zastosowania większego formatu.

Jak skanować kody QR?

Istnieje kilka sposobów na odczytanie kodów QR. Pierwszym z nich jest specjalny skaner, który do rozszyfrowania danych wykorzystuje światło. Odbija się ono od kodu i tym samym zmienia się w sygnał elektryczny. Aby zeskanować kod QR wystarczy zbliżyć go na odpowiednią odległość od urządzenia i skierować wiązkę światła laserowego na kod. Drugim sposobem jest odczytanie go za pomocą telefonu komórkowego z aparatem. Wystarczy zainstalować na urządzenie specjalną aplikację przeznaczoną do odczytywania kodów, a następnie ją uruchomić. Pojawi się wtedy tryb aparatu – wówczas należy skierować obiektyw na kod QR. W ten sposób na ekranie pojawią się zakodowane informacje.

Smartfony przystosowane do odczytywania kodów QR znajdziesz w sklepie Komputronik: https://www.komputronik.pl/search-filter/1596/smartfony-z-5g

Bezpieczeństwo kodów QR

Osoba, która posiada czytnik kodów QR może zeskanować każdy taki kod i odczytać informacje w nim zaszyfrowane. Obecnie nie ma możliwości przypisania do niego hasła, dlatego tworząc go należy zwrócić uwagę na to, jakie informacje są w nim zakodowane i komu jest on przekazywany. Trzeba też uważać podczas skanowania cudzych kodów, które mogą zawierać adres URL prowadzący do złośliwego oprogramowania, takiego jak wirus, którego zdecydowanie lepiej unikać.

Więcej newsów technologicznych znajdziesz na serwisie
https://nano.komputronik.pl/

Artykuł zewnętrzny

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]